30 кубически метра дървен материал са иззети от общо над 60 адреса при акцията на полицията и жандармерията в старозагорското село Хан Аспарухово. Дървесината е разнообразна, но основно става дума за дъб и бряст.
Започнати са 8 досъдебни производства, обясни комисар Илиян Илиев - началник на отдел "Охранителна полиция" в Стара Загора. Той разкри и че в част от проверените къщи собствениците са представили надлежно документи, че са закупили дървата за огрев от оторизирани за тази цел пунктове.
„Тече проверката“, потвърди и директорът на Областната дирекция на МВР - Стара Загора старши комисар Георги Хаджиев.
Акцията на МВР и Горското стопанство започна късно снощи и е насочена срещу нелегалния дърводобив в района.
До операцията се стигна след множество сигнали през последните седмици, обясни Иван Чергеланов, директор на Държавно горско стопанство - Стара Загора, както и уточни, че глобата за един пространствен кубик е в размер на 100 лева.
„Проблемът е доста сериозен, а тенденцията е да става доста по-сериозен“, обясни в предаването „12+3" Костадин Вълчев от горския екип на WWF:
„Причините са две - все по-голямото търсене на дървесина и увеличаване на цената - особено в сегмента дърва за огрев и целулоза. Причина са и климатичните политики - те са възобновими горива, търсенето им се увеличава, защото има редица стъпки и мерки предприети в тази насока. Голяма част от нашата дървесина заминава за износ или за производство на палети, които пак се използват за огрев. А в същото време населението обеднява“.
„През лятото подготвихме и публикувахме от WWF за незаконния дърводобив, от който става ясно, че между 1/3 и 1/4 от официално добитата и декларирана дървесина е незаконна - това не са само хората, които сами си събират дърва, а има организирани групи“, добави Костадин Вълчев.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В Сърбия продължават протестите на студенти и граждани. Недоволството дойде в отговор на трагедията от ноември миналата година, когато, при рухването на току-що ремонтираната козирка на гарата в Нови Сад загинаха 16 души. Протестиращите за пети ден блокираха сръбската национална телевизия РТС в Белград и настояват да се обяви нов конкурс за..
В Бургас българи, руснаци и украинци посрещнаха заедно Възкресение Христово. За първи път по инициатива на Сливенската митрополия чудото на възкресението беше чествано с тържествена заря. Празничните фойерверки не бяха приети безкритично от жителите на града. Пасхалното богослужение събра хиляди бургазлии и православни християни в храмовете в..
С празнична заря християните в Кърджали посрещнаха Възкресение. От средновековния манастирски комплекс „Свети Йоан Предтеча“ цветните илюминации озариха небето в първите минути на Великден. Празникът продължи и през деня с общоградско тържество, където бяха раздадени писани яйца и козунаци. На Възкресение християните в Кирково получиха добрата..
Думи на съжаление за вредите, нанесени на цивилни лица, и уволнение на полеви командир. Това е резултатът от близо месец разследване на израелските военни за случая край палестинския град Рафах, при който бяха застреляни 15 парамедици и служители на гражданска защита, предаде АФП. Израел настоя на тезата си, че сред убитите е имало 6-ма..
Европейският съюз даде да се разбере още снощи, че ще съди Москва не по думите, а по делата, а Великобритания я подкани да спре стрелбата и бомбардировките не само за ден, предаде Ройтерс. Москва и Киев с взаимни обвинения в нарушаване на примирието "Украйна се ангажира с пълно прекратяване на огъня. Подканяме Русия да стори същото. Сега..
За втори път днес на Великден църквата възвести радостната вест за възкресението на божия син Исус Христос. Празничната служба за второ възкресение в украсената с бели цветя митрополитска катедрала "Света Неделя" беше оглавена от патриарх Даниил. Празнична служба за Второ Възкресение Възкресен концерт навръх Великден изнесе в централния..
Приютът за кучета в Бобов дол, където допреди дни имаше протести за откритите над 60 мъртви животни, ще бъде разширен, стана ясно от заседанието на Общинския съвет. Капацитетът му сега е 30 места по клетките. Напрежение в Бобов дол заради неразкрито отравяне на животни Отговорникът за приюта каза по празниците, че приемането на..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
Изкушенията на великденската трапеза са много и това крие риск от претоварване на храносмилателната система. Особено чувствителна към тежката и..