Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Лукарски: Предстоят технологични революции

От екзотика, роботите майстори на пици могат да се превърнат в ежедневие

Димитър Лукарски
Снимка: Личен архив

Който е започнал с „Правец“, работи в Силициевата долина. Димитър Лукарски е доказателството за това. 

35–годишният Лукарски започнал да се занимава с компютри в зората на демокрацията. Тогава в България навлизали уиндоусите на Гейтс и епълите на Джобс. Димитър си имал и двете. 

"Малки работи в живота" като това да имаш компютър още в първи клас, по онова време, определено имат значение, спомня си Димитър Лукарски. После го записали на карате, което не му харесало особено много и отказвайки се, трябвало да избере алтернативно занимание за свободното си време. В пети клас се озовал в курсове по програмиране в Двореца на децата. Тогава започва и реалното му увлечение по компютърните науки. 

В университета изучава приложна математика. След това в Германия прави магистратура и защитава докторска степен. "Така започнах да комбинирам математика с програмиране, което се оказа чудесна комбинация. 

Времето, в което технологиите започнали да се развиват, съвпаднало с интересите на Димитър Лукарски. През 2006-а производителността на процесорите за масова употреба започва да се подобрява заради появата на допълнителни ядра и логически елементи, казва той. Тогава смятането на работата на многото процесори съвпада с областта, в която той работи - паралелната обработка на данни. 

И до днес научните му интереси са в сферата на паралелната обработка на данни. "Започнаха да навлизат многоядрените процесори, графичните видеокарти. Този клон на компютърната наука се премести от суперкомпютър центровете към персоналните системи. Към днешно време дори един мобилен телефон има осем ядра, графична видеокарта. И за да се използват ефективно, трябва да се правят по-специални, паралелни обработки върху тях. Голяма част от тези работи се свеждат и до математика."

Няма как да си представите модерния свят без математиката на ядрата - звучи доста абстрактно, усмихва се Димитър Лукарски и обяснява, всяка технология – от излизането от дома, до работата и обратно вече я използва. "Ако искаме да направим кола, самолет, дори сграда, най-често тези симулации се използват, за да се провери дали дизайнът или идеята, която сме имали, работи. В днешно време, дори човек да иска да направи един стол, може да направи симулация и да види дали той е толкова здрав, толкова гъвкав, колкото той иска." Следващата стъпка по думите на Димитър е тези стимулации да започнат да се случват в реално време. 

Да работиш или не в България не е въпрос на желание, а на стечение на обстоятелствата, обяснява Димитър от офиса на фирмата, за която работи в Силициевата долина. Интереси, запознанства и възможности са го довели до мястото, където е сега. Смята, че в неговата сфера, извън България се правят "по-интересни работи, по-вълнуващи", а когато се занимава с наука, човек отива на друго място не заради парите, а заради проектите, средата и живота, който там би получил.

Бъдещето според Димитър Лукарски се очертава доста интересно – изкуствен интелект, синтетични светове, дори роботи, които правят пици, казва Лукарски. Той дава пример с пицария в Силициевата долина, в която направата на пиците е изцяло дело на роботи, без хора в кухнята. "И ще има големи революции в следващите години", прогнозира Димитър. 

Историята на Димитър Лукарски и как в бъдеще роботите ще бъдат обучавани да режат домати - ще научите от звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър-председателят Росен Желязков

Управленската програма на кабинета Росен Желязков вече е подготвена

Управленската програма на кабинета Росен Желязков вече е подготвена. Тя ще трябва да бъде обсъдена и одобрена на заседанието на Съвета за съвместно управление, което ще се проведе след Консултативния съвет при президента по-късно днес. Част от партньорите в управленското мнозинство все още не са запознати със съдържанието й, научи БНР от свои..

публикувано на 18.02.25 в 12:08

Снегорин се обърна в канавка във Врачанско

Снегорин се обърна в канавка на общинския път между врачанските села Чирен и Девене, съобщиха пътуващи в района, който е почистен и проходим при зимни условия. 80 снегорина са по републиканската пътна мрежа в област Враца от вчера, когато започна снеговалежа и се влоши зимната обстановка. Републиканските пътища са..

публикувано на 18.02.25 в 11:57

Младежи от 50 държави очакват своя стаж в Бундестага

Всяка година германският Бундестаг дава до 120 стипендии на млади висшисти от 50 държави, включително България. Целта на Международната парламентарна стипендия на германския Бундестаг (IPS) е да предостави на участниците възможност да се запознаят отблизо с демократичните процеси и парламентарната система на Федерална република Германия ...

публикувано на 18.02.25 в 11:52

Тримесечните доходи на член от домакинството нарастват до 3371 лв., а разходите - до 3033 лв.

Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2024 г. е 3371 лв., като нараства със 17,6% спрямо същия период на 2023, показват данни на Националният статистически институт. В същото време тримесечният общ разход средно на лице от домакинство се повишава с 13,7% до 3033 лв. Най-висок относителен дял в..

публикувано на 18.02.25 в 11:42
Хакан Фидан

Турция и Сърбия са готови да бъдат домакини на мирни преговори между Украйна и Русия

Министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан заяви по време на интервю за турския телевизионен канал "ТРТ Уърлд", че страната е готова не само да участва, но и да е домакин на мирни преговори между Украйна и Русия, съобщава електронното издание на в."Биргюн". "В един идеален свят бихме се радвали да видим запазената териториална цялост..

публикувано на 18.02.25 в 11:37

Мъж е със спукан череп след падане в изкоп

Мъж е със спукан череп, след като е паднал в изкоп на новострояща се сграда в село Петково край Елин Пелин. Това съобщиха от ОД на МВР – София. Инцидентът е станал вчера сутринта. Служители на реда са извършили оглед на мястото. Пострадалият е настанен в болница със спукан в основата череп.

публикувано на 18.02.25 в 11:18
Оператор заснема Fugaku, японски суперкомпютър

Петър Статев: Ако ни одобрят проекта с ИНСАЙТ, в рамките на 2026 г. ще построим фабрика за ИИ

Работим заедно с ИНСАЙТ на СУ "Св. Климент Охридски" по обновяването на суперкомпютърът ни "Дискавърър" и заедно кандидатствахме за създаване на фабрика за изкуствен интелект, но първо трябва да ни одобрят. Ако ни одобрят, в рамките на 2026 г., ще построим фабриката и ще имаме ресурс със 100 пъти по-голям от досегашния, каза в интервю пред..

публикувано на 18.02.25 в 11:13