Разкодирано

Снимка

От Силициевата долина до Франция и Холандия - българските IT специалисти учат, работят и изследват. На каква цена биха се върнали да развиват бизнес тук и да прилагат знанията си?

Прагматичен поглед към България и възможностите за развитие на високите технологии.

Поредицата „Разкодирано“ е вдъхновена от наградите на името на Джон Атанасов. Автори на поредицата са Флора Велчева и Добромир Видев.

Всеки делничен ден преди новините в 7:00 часа по „Хоризонт“. 


Публикации

Стоян Ганчев: Ако не използваме изкуствен интелект, само изоставаме пред другите

Само с изкуствен интелект иска да се занимава Стоян Ганчев от математическата гимназия в Пловдив. Последна година той ще учи у нас, а после иска да отиде в чужбина. Знанията си за изкуствения интелект обаче момчето ще върне в България.  Интересът..

публикувано на 27.12.24 в 07:45

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от..

публикувано на 23.12.24 в 07:55
Любомир Ненов

Любомир Ненов: Киберсигурността зависи от човека

Да решаваш проблеми за блокчейн и кприптографията, да изуваш метаморфните вируси... и всичко това докато си ученик в езикова гимназия. Но това е почти ежедневието на Любомир Ненов, който тази година получи от президента грамота "Джон Атанасов" в..

публикувано на 30.12.22 в 09:30

Костадин Недев: Няма място за малки мечти!

" Мечтател, който е достатъчно луд да си мисли, че може да промени и да остави дългосрочен позитивен отпечатък в нашето образование " - така Костадин Недев определя себе си.  И не на шега от няколко години се занимава с клубовете за деца "Млад..

публикувано на 29.12.22 в 09:25
Стивън Спасов

Стивън Спасов: За кариера ще се завърна в България. След време мога да бъда ментор

Дванайсетокласникът Стивън Спасов очаква негова статия да излезе в престижно международно математическо издание . Голямата любов на Стивън засега е математиката. Запознал се с нея като малък, когато баба му и дядо му го карали да смята рестото...

публикувано на 28.12.22 в 13:34

Деян Хаджи-Манич: Искам да изобретя нова невронна мрежа, която да дава по-добри резултати

От ученик до преподавател и то още преди да е завършил училище. Това е кратката история на Деян Хаджи-Манич. Той е част от олимпийските ни математици, които обират награди от международните състезания. Защо Деян Хаджи-Манич иска да..

публикувано на 27.12.22 в 13:14
Денис Цветков

Денис Цветков: Кодът може всичко. Програмирането може да е част от общата култура

Денис Цветков е студент. Работи като софтуерен инженер по различни проекти. Носител е на г рамота в категория „Ученици и техните преподаватели“ в рамките на конкурса "Джон Атанасов" за разработката си на електронен вариант на играта „Супер скрабъл“...

публикувано на 26.12.22 в 12:25
Ванеса Гецева

Ванеса Гецева в дълбоките води на биоинформатиката и биотехнологиите

Ванеса Гецева е един от носителите на тазгодишното отличие „Джон Атанасов“ за дебютен пробив в областта на компютърните технологии. Ванеса вече има признаниес награди от изложения и конференции. Автор e на три научни публикации. Нейните интереси са в..

публикувано на 29.12.21 в 11:00
Христо Тодоров

Христо Тодоров в недрата на изкуствения интелект

От програмиране за играта „Майнкрафт“ до търсения в областта на генерирани от изкуствен интелект данни в областта на геномиката.  Всичко това вълнува дванайсетокласника от математическата гимназия „Проф. Емануил Иванов“ в Кюстендил Христо Тодоров...

публикувано на 28.12.21 в 14:15
Венелин Тодоров

Венелин Тодоров: Вярата в Бог ми помага да се занимавам с наука

Венелин Тодоров е носител на голямата награда „Джон Атанасов“ за работата му за моделиране на сложни системи с голяма размерност. За първи път от 17 години наградата отива при човек, който работи в България, отбелязва Тодоров пред БНР ине крие..

публикувано на 27.12.21 в 12:29