Като малка Ванеса повече се заигравала с математиката, а не с играчките.
„Започнах да се занимавам с математика и информационни технологии във втори клас, започнах да ходя по състезания, школи. В четвърти клас реших да се занимавам с програмиране, което беше супер вълнуващо“, спомня си Ванеса.
Така още в ученическите си години тя работи по проекти в областта на машинното обучение и биоинформатиката.
„Открих, че тази сфера е изключително интересна – фактът, че използваш знанията си по информатика да направиш нещо полезно в сферата на биологията. Това беше много впечатляващо за мен.“
По-късно в САЩ Ванеса Гецева защитила бакалавърската степен по компютърни науки е биоинформатика в колеж в Ню Джърси.
За Ванеса възможностите сякаш са безкрайни. Като бакалавър по компютърни науки и биоинформатика тя работи по проект в лабораторията на д-р Парамджийт Бага и Скот Фрийс. Този проект е трябвало да изследва влиянието на определени елементи в ДНК, които не кодират протеини, в механизма за създаването на ДНК разнообразието.
„Използвахме база данни, която съдържа десетки хиляди човешки ДНК секвенции. Създадохме различни компютърни програми“, разказва тя.
„Резултатът е, че може да контролираме евентуално определени заболявания. Може да предложим метод за контролиране на определени наследствени и ракови заболявания.“
Докторската степен на Ванеса Гецева е в сферата на биологичните науки в Колумбийския университет. Проектът, по който работи в момента, е свързан с изчислителната биология. В лабораторията към Медицинския университет „Уел Корнел“ Ванеса участва в разработването на модел за обучение на изкуствен интелект, който да намира тумори или да ги предсказва.
„Разработихме слабо контролиран модел за дълбоко обучение, който изчислява туморната честота в хистологични изображения, открива региони в тези изображения с високо съдържание на тумор.“
Всичко става с много четене и търсене на полезното в предишни открития, признава Ванеса.
„Точно това е интересното на биоинформатиката – че може да използваме текущ проблем от типа на Covid и да предложим експеримент, който би могъл да помогне по някакъв начин.“
Затова в следващите пет години Ванеса ще продължи да развива интересите си в биотехнологиите зад океана, заради многото възможности.
България ѝ липсва и не прекъсва връзките си със страната.
„На мен ми е адски мъчно за България, когато нямам възможността да се прибера за дълго време.“
Историята на Ванеса Гецева чуйте в звуковия файл.Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...
Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..
Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година получи Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското ОУ "Васил Левски". Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..
Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..
През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..
" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..
Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии. Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
Мисля, че проблемът е между София и Скопие, не е в Брюксел и Париж. Това заяви в интервю пред БНР Владо Бучковски, бивш премиер на Република..