Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разкодирано 2024

Стоян Ганчев: Ако не използваме изкуствен интелект, само изоставаме пред другите

Търсенето на знания не трябва да спира, категоричен е ученикът

| Репортаж
Снимка: Добромир Видев

Само с изкуствен интелект иска да се занимава Стоян Ганчев от математическата гимназия в Пловдив. Последна година той ще учи у нас, а после иска да отиде в чужбина. Знанията си за изкуствения интелект обаче момчето ще върне в България. 

Интересът към роботиката и това, че е добър по математика провокирало дванайсетокласникът в математическата гимназия в Пловдив Стоян Ганчев да започне проектите си в областта на изкуствения интелект. 

"Математиката винаги ми е била сполучлива. Лятото между 7-и и 8-и клас малко се занимавах с роботика. В нея се включва доста голяма доза програмиране. Оттогава започнах да се занимавам с подобни неща. Осъзнах, че това ми е интересно, което още повече наклони везните реално да уча програмиране. Мисля, че това е основната причина да се занимавам с това", споделя ученикът. 

Наградата "Джон Атанасов" за дебютен пробив в областта на компютърните технологии е поредната серия отличия за Стоян след бронзовия медал от Международната олимпиада по изкуствен интелект, отличията от Съюза на математиците в България и от Панаира на науката и иновациите. Стоян сериозно се е заел да изучава възможностите на изкуствения интелект и начина, по който да се обучи. Пред "Хоризонт" той разказа за проектите, по които е работил. 

Стоян Ганчев вярва и в двете - че трябва да има хора, които да го разбират, но и ако не го разбираш, не е така страшно. 

"В момента тази технология все повече нашумява и измества до голяма степен много дейности, които до момента доста програмисти извършват, тъй като ги прави доста по-бързо и лесно. Трябва да има някой човек или хора, които да го създават, за да може другите да го ползват. Винаги ще са необходими хора, които да го създават", казва той. Според него професии, които изискват чисто физическа дейност, много повече ще се завърнат:

"Изкуственият интелект точно това ще направи - ще направи един обрат, ще се върнем обратно към професии, които в момента по-малко хора искат да се занимават с тях. Хората, които не го използват, ще се завърнат към тези професии, с които малко хора в момента искат да се занимават - професии, които не могат да бъдат извършени от роботи".

Трябва да се притесняваме от хора, които го използват с лоши цели, подчерта Стоян Ганчев, но отбеляза, че засега не е срещал такива хора.

"Ако не го използваме, само изоставаме пред другите", казва Стоян Ганчев за нуждата от учене на изкуствен интелект в училище. Споделя, че успява със своите съученици от математическата гимназия в Пловдив да намери разбирането за нуждата от знания за тази технология. 

Училището дава знания, казва Стоян Ганчев. По думите му обаче търсенето на знания не трябва да спира.
 
След края на обучението си в 12-и клас Стоян Ганчев ще продължи да учи в чужбина. Той вижда бъдещето си като в квантовия свят - с безкрайни възможности - в бизнеса или в академичните среди. Споделя, че след завършването на университета, иска да се върне отново в България и тук да живее и да се развива. 

Според него България е добро място за развиването на тази професия. А образованието е необходимо да запали повече хора, които да се занимават с професии в IT-сектора, защото в страната ни има много добри условия за развиването му, смята той.

Целия репортаж на Добромир Видев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18