Решението на косовските власти от вчера да си създадат армия бе окуражено от САЩ и подкрепено от Великобритания, а според сръбския президент Александър Вучич и от Германия.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг не скри разочарованието си от този акт на Прищина. Белград очаквано реагира остро - Вучич обеща да брани косовските сърби, ако армията на косовските албанци дори влезе в техните общини. Русия обвини Прищина, че с подкрепата на Вашингтон, нагнетяват напрежението и заплашват мира в региона. Аргументът и на Москва, и на Белград е, че е нарушена резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН, и по-точно частта от нея за демилитаризацията на въоръжените формирования на косовските албанци след войната от 1999 година.
Каква е позицията на Европейския съюз и какво може да направи той, за да се запази мирът в региона и така да защити интересите си?
„Аз мисля, че ние никога не можем да имаме съперничество между ЕС и стратегическите партньори на Косово, например САЩ“, каза Наталия Апостолова - специален представител на Европейския съюз в Косово. „И мисля, че това е начинът, по който трябва да се развива бъдещето, както на диалога между Прищина и Белград, така и на развитието на тази най-млада демокрация“, посочи тя в интервю за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.
“САЩ изразиха едно разбиране, това е един нюанс бих казала, за създаване на силите за сигурност в Косово, въпреки че това не противоречи на позицията на генералния секретар на НАТО, просто защото САЩ също са член на НАТО. Генералният секретар говори от името но всички страни-членки“, каза тя и поясни още: „Има един нюанс, в който САЩ, които са изключително силно ангажирани с трансформирането на тези сили за сигурност, разбират процеса малко по-положително. Това е един процес, който се развива в не по-малко от 10 годишен период. Това е един процес, който, към момента не говорим изобщо за армия, говорим за сили за сигурност“.
„Мисля, че интересите, поне на САЩ и на страните-членки на ЕС са в една и съща посока. Ние просто сме поставили като някаква програма за нас създаването на една независима и една много добре позиционирана малка държава в нашето много близко обкръжение“, каза тя.
Апостолова посочи, че в момента има една много непопулярна тенденция.
„Цялото медийно и политическо пространство е изпълнено от т.нар. идея за териториална размяна. Според мен това е изключително опасно и неприемливо, имайки предвид, че преговорите за окончателното споразумение трябва да имат една много сериозна база“.
Тя коментира и въпроса за радикализацията в поведението на властите в Прищина, както и все по-честите критики на премиера Рамуш Харадинай срещу ЕС.
„Доста трудна бе годината за правителството на Рамуш Хардинай, дълоочакваната визова либерализация се забави, поради факта, че изпълнението на всичките условия, 95 бяха, е в, така да се каже, кошницата на Прищина… След като не се случи в сроковете, в които беше обещана, това младо поколение, това младо население стана доста критично към правителството“.
Апостолова изрази увереност, че Прищина и Белград ще се върнат към нормални преговори и към диалог помежду си.
„Абсолютно съм убедена, че отново ще влезе в нормалния си ход… И отново двете страни ще се върнат на масата за преговори“, каза тя.
Цялото интервю с Наталия Апостолова можете да чуете в звуковия файл.
Концлагерът „Белене” е създаден на 27 април 1949 г. с поверително постановление на Министерския съвет, ръководен от министър-председателя Георги Димитров. С него комунистическото правителство взима решение да бъде създадено трудово-възпитателно общежитие (ТВО). С тази задача е натоварено МВР, на което са предадени островите на река Дунав – Персин,..
В звуковия файл можете да чуете изречението, което стана победител в месечната класация, а също и новите предложения от изминалата седмица. Водещ - Даниела Якова.
На 25 април се навършват 63 години от рождението на Петя Дубарова. Наричат я "слънчевото дете на българската поезия", останала завинаги в нея седемнадесетгодишна. Петя учи в английската езикова гимназия в Бургас „Гео Милев“, което е нейна мечта. Поетесата много пъти е споделяла, че обожава английския език. Многократно е изнасяла литературни четения на..
Група деца от Смолян снимат филм. Те са на различна възраст, но ги обединява идеята сами да създадат игрален филм. Сюжетът е криминален , а освен актьори, децата са и сценаристи, оператори и монтажисти. Учениците имат амбиция да заснемат пет сезона с по 12 епизода . Досега има готови 4 серии. Репортаж на Радостина Чернокова в..
Вчера кметът Васил Терзиев предложи бонуси, които могат да стигнат до желаната от протестиращите сума от 400 лева, но само за работещите в "Столичен..
"В момента средната работна заплата в радиото изостава с 45% от средната работна заплата за столицата, което е изключително унизително. Ние сме..
15 май е празникът на Плевен. Изборът на датата е свързан с Пролетния плевенски панаир, който според историците през 30-те години на 20-ти век е..