Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сделка в Катовице вдъхва живот на Парижкото споразумение за климата

Полският председателстващ преговорите на климатичната конференция на ООН в Катовице Михал Куртика реагира след постигането на консенсус.
Снимка: Ройтерс

Близо 200 страни се споразумяха късно снощи за правилата за изпълнение на споразумението от 2015 г. за борба с климатичните промени на среща в полския град Катовице.

Според критици в документа липсва достатъчна амбиция да бъдат предотвратени опасните последствия от глобалното затопляне, предаде Ройтерс.

След двуседмични преговори отделните страни утвърдиха правила, разделени в отделни теми, като например как ще съобщават и наблюдават намаляването на парниковите емисии и как ще осъвременяват своите планове за вредните емисии.

Преговорите на конференцията в Катовице, чиято цел бе постигането на консенсус за по-детайлна рамка на Парижкото споразумение от 2015 г. , трябваше да приключат в петък, но продължиха и през вчерашния ден, отбелязва ДПА.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш приветства документа.

Успоредно с това Държавният департамент разпространи съобщение, в което се казва,  че САЩ не поемат никакви задължени.

„Не е лесно да се постигне споразумение по документ, който е така специфичен и технически. Чрез този комплекс от мерки вие направихте заедно хиляда малки стъпки напред. Можете да се гордеете“, каза пред делегатите полският председателстващ преговорите Михал Куртика, предаде БТА.

След като той удари с чукчето, за да възвести, че е постигнато споразумение, при него на трибуната се качиха министри, които се прегръщаха и усмихваха в израз на облекчение у тях след маратонските преговори.

Преди да започнат преговорите, много хора очакваха споразумението да не е достатъчно категорично. Единството, което беше налице при преговорите в Париж, вече се разпадна, а Доналд Тръмп, президентът на САЩ - които са един от най-големите замърсители в света - възнамерява да извади страната си от пакта.

Министрите, които бяха изтощени от преговорите, въпреки всичко съумяха да изработят 156-страничен документ с правила за изпълнението на Парижкото споразумение, който документ е разделен на отделни теми като например как страните ще съобщават и наблюдават своите национални обещания да намаляват парниковите емисии и как ще осъвременяват своите планове за вредните емисии.

Само че 8-страничен текст от рамковия документ с решения беше подложен на критики от някои страни и зелени организации, защото според тях не предвижда завишени амбиции да бъдат намалени вредните емисии така, че ефикасно да бъде ограничено покачването на температурата на Земята.

„В голямата си част правилата (за изпълнение) на Парижкото споразумение вече са изработени, нещо, за което можем да сме благодарни", каза Мохамед Адоу от организацията „Крисчън ейд“. Той обаче добави, че фактът, че е коствало такива усилия отделните страни да бъдат накарани да довършат този процес докрай, показва, че някои страни не са осъзнали напълно предупреждението в доклада на Междуправителствената експертна група по климатичните промени.

През октомври в свой доклад групата предупреди, че за да бъде задържано повишението на температурата на Земята в рамките на 1,5%, ще са нужни "безпрецедентни промени" във всеки един обществен аспект.

В последния момент министрите съумяха да преодолеят безизходица между Бразилия и други страни по правилата за отчетност при наблюдението на квотите за въглеродните емисии. Това стана чрез отлагането на основната част от дискусията по въпроса за догодина.

Вчера краят на преговорите допълнително се забави заради искане на Турция да бъде променен статутът ѝ според Рамковата конвенция на ООН по климатичните промени, заявиха източници на конференцията.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на вътрешните работи Атанас Илков и директорът на

След приемането ни в Шенген: ГКПП-тата остават, но движението ще се облекчи

След приемането на България в сухопътния Шенген граничните пунктове ще останат, но движението на гражданите ще бъде облекчено, увериха от МВР. Служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков каза, че 100 служители на българската, австрийската, румънската и унгарската гранични полиции ще подсилят охраната след отварянето на сухопътната..

публикувано на 23.11.24 в 11:03

ЕС е готов да увеличи средствата за подпомагане на по-бедните държави до 300 млрд. долара

Европейският съюз е готов на увеличение до 300 милиарда долара на средствата, които развитите страни трябва да отпуснат на по-бедните държави, засегнати от измененията в климата.  Това съобщи агенция Франс прес, като се позова на двама свои източници сред преговарящите на срещата COP29 в Азербайджан. Конференцията беше удължена и продължава и..

публикувано на 23.11.24 в 10:55

Седмица на покачване на световното напрежение

Още световно напрежение, след като войната на Русия срещу Украйна навлезе в поредния си нов етап на интензивни атаки с нови и нови оръжия. Усложнение, съвпадащо с края на управлението на Джо Байдън, който тази седмица навърши 82 и стана най-възрастният действащ американски президент. Байдън изрази недоволство от заповедта за арест на израелския..

публикувано на 23.11.24 в 10:34
Евтим Милошев

Милошев: Изискванията на Шенгенското пространство за сигурността на Европа са още по-важни за България

"Изискванията на Шенгенското пространство по отношение на сигурността на Европа са още по-важни за сигурността на нашата страна". Това каза пред български журналисти в Сингапур служебният министър на туризма Евтим Милошев. Той е част от делегацията, ръководена от президента Румен Радев, която е на посещение в Сингапур. Пълноправното..

публикувано на 23.11.24 в 10:31

Велина Чакърова: Създава се нов световен ред

" Световният ред, какъвто го познаваме , в България, в ЕС, в т.нар. Колективен Запад, вече не съществува. В момента се създава нов световен ред , който ще има нови структури, нови рамки за сътрудничество, нови партньори, нови противници и ние не знаем как точно ще изглежда." Това заяви пред БНР Велина Чакърова, геополитически..

публикувано на 23.11.24 в 10:30
Бойко Борисов

Борисов с предложение към ПП-ДБ: Атанас Атанасов да бъде председател на НС

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е изпратил писмо до ПП-ДБ с предложение за излизане от политическата криза. Информацията беше потвърдена от източници на БНР. Предложението е лидерът на ДСБ Атанас Атанасов да бъде избран за председател на 51-вото НС, а начело на бъдещо редовно правителство да застане представител на ГЕРБ, според информацията -..

публикувано на 23.11.24 в 10:07
Румен Радев в Сингапур

Пред президента: Нашенци настояват за откриване на българско посолство в Сингапур

"Вашият успех е успех за България!" - с тези думи президентът Румен Радев се обърна към сънародниците ни в Сингапур.  Голяма част от тях са специалисти в областта на финансите, информационните технологии, бизнеса, културата и спорта. Световната ни шампионка по художествена гимнастика Бианка Панова споделя опита си в азиатската държава. От 10 години..

публикувано на 23.11.24 в 10:00