„В почти целия ЕС под някаква форма има подпомагане на по-бедните слоеве от населението за ползване на ВиК услуги, тъй като достъпът до вода е основно човешко право и това е регламентирано в резолюция на ООН. В България все още такова законодателство не е въведено. Беше обявено през тази година от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, че се подготвя нов закон за ВиК, в който този въпрос най-накрая да намери своето решение, но до момента от министерството не са публикували за обществено обсъждане проекта на този закон.
През 2016 година направихме много задълбочен анализ на проблемите, свързани с прилагане на критерия за социална поносимост, който в момента е в нашия закон. Предложихме не само на МРРБ, но на всички останали институции от законодателната и изпълнителната власт, конкретни предложения за законодателни промени, които да бъдат направени преди да започне новият регулаторен период от 2017. За съжаление такива не са стартирани.“
Според Касчиев одобреното от КЕВР постъпване на водата е икономически обосновано:
„Цената на ВиК услугите, тъй като водата като компонент няма да коментирам има ли, няма ли цена, цената е следствие на всички параметри, които са заложени в бизнес плановете на ВиК операторите. Това са едни много сериозни документи и именно затова комисията походи изключително сериозно при тяхното разглеждане. Цените, които са одобрени от комисията, те вече са одобрени с предходни решения, с които са одобрени тези бизнес планове и всички ценообразуващи елементи, всички разходи на оператора, са били обстойно прегледани. Така че тези цени, които са одобрени от комисията, са икономически обосновани.“
Ивайло Касчиев коментира и появилите се призиви за замразяване на цените:
„Ако говорим за замразяване на цените, значи говорим за спиране на всякаква идея в тези ВиК активи, които са изградени преди много години, а много често и доброволен труд на населението, след това през годините въобще не са адекватно поддържани и в момента тези активи, тези мрежи и съоръжения, са в много лошо състояние. Сега ние какво искаме? Да продължим да ги поддържаме в това лошо състояние и да завещаем на нашите деца и внуци липса на питейна вода, или искаме да започнем да подобряваме тяхното качество?“
От палестинската групировка "Хамас" обвиниха Израел в "грубо нарушение" на споразумението за прекратяване на огъня в ивицата Газа, след като агенцията за гражданска отбрана на палестинската територия съобщи, че девет души са били убити днес при израелски удари в северния град Бейт Лахия. Няколко са ранените, предаде АФП. Израелските военни..
Нивото на тревога в италианската област Тоскана остава високо заради поройните дъждове и придошлите потоци и реки. Обявен е червен код за хидравличен риск до края на деня в отделни части на региона. Жертви и пострадали няма, а само сериозни материални щети. В област Емилия-Романя ситуацията е под контрол. Свлачища, евакуации и спасителни..
Проевропейски митинги се провеждат в Букурещ, в други градове в Румъния, както и в няколко европейски столици. Демонстрациите са под надслов "Евроманифест" и са в подкрепа на върховенството на закона в страната и против фашистката и крайнодясна идеология, както и руската пропаганда. "Демокрацията не е сделка, а идеал. Това не е точка..
Мащабен антиправителствен протест блокира центъра на Белград. Местни медии определят демонстрацията като най-многобройната в историята на Сърбия. Серия от инциденти с ранени и арестувани, и напрегната атмосфера белязаха протеста. Властите предупредиха за очаквано насилие и се заканиха, че всички нарушители ще бъдат арестувани. "15 за..
Британският премиер Киър Стармър заяви на пресконференция след приключилата виртуална среща на 25 световни лидери, че Украйна е показала извън всякакво съмнение, че иска мир, докато Владимир Путин се опитва да протака. "Светът се нуждае от действия, а не от празни приказки и поставяне на условия“, изтъкна Стармър. По-голяма група..
Президентът на Украйна Володимир Зеленски издаде указ, с който определи официалните представители на страната в бъдещи преговори за мирен договор. В делегацията влизат началникът на кабинета на президента Андрий Ермак, заместникът на Ермак Павло Палиса и министрите на външните работи и на отбраната Андрий Сибига и Рустем Умеров...
Привърженици на гражданската инициатива "Будители" излязоха на протест пред сградата на Народното събрание, в центъра на София, с настояване за нови и честни избори. Обединени граждански организации настояват за незабавна оставка на правителството и разпускане на НС. Тихомир Василев от името на протестиращите заяви: "От Гражданска..
Сега да се направи демократично, да се върне Конституцията, да има служебни правителства, нови избори, ако има кой да им гласува, и президентът..
Положението върви натам, че избори може би предстоят! Това прогнозира пред БНР социологът Андрей Райчев и коментира: " Настъпва хаос благодарение..
Може да говорим за опити за прекратяване на огъня, но със сигурност – не за край на войната . Това мнение изрази пред БНР Весела Чернева,..