Неизползваните текстове от Наказателния кодекс растат и в момента надхвърлят 220, заяви в предаването „Преди всички“ Ива Пушкарова, специалист по наказателно право, преди днешната дискусия, която ще огледа наказателната политика в България, динамиката и предизвикателствата пред нея. Тя подчерта, че успоредно с наказателния закон, расте и административното наказване:
„Наказателната политика се опитва да решава проблеми, които не са наказателни, по наказателно-правен път. Законодателят явно не предпочита превантивни, ненаказателни, регулационни и други мерки, които изискват по-висока компетентност. Законодателят се притеснява от отменителната функция, което води до експанзия на наказателния закон, при която той навлиза в обществени сфери, в които не е подходящо да има висока репресия“.
По думите на Ива Пушкарова всяко нещо, което не се харесва на някого, се изразява в претенция за криминализиране. Според нея тази тенденция е опасна и има ефект и върху държавата. Така се дебалансират властите, добави тя и обясни: „Това създава рискове – обвинителната власт да се раздуе и да започне да ѝ се прехвърлят отговорности и авторитет, които не са нейни. По този начин българският съд започва да става виновен и отговорен за всичко и в същото време политическите власти се разтоварват от типични техни отговорности. Освен това такъв тип наказателна политика създава очевидни корупционни рискове“.
Специалистът очерта две тенденции: „Общото свиване на общата престъпност, която е ясно видима тенденция от средата на 90-те години насам. Разкриваемостта постепенно се качва. В същото време наказателния закон проявява обратна тенденция – той се разширява, все повече неща стават престъпления и наказанията постоянно растат. Тази тенденция е изключително опасна – тя свива сериозно ефективността на наказателния закон и по наше мнение е основният проблем, с който би следвало да се занимае българското общество и политици“.
„Наказателният кодекс, както и предходните два, в някаква степен и най-първият български наказателен закон след Освобождението не са имали късмета да функционират в обичайна криминологична среда“, подчерта тя и припомни, че най-тежките години на престъпност в страната ни са от средата на 70-те до средата на 90-те години. По думите ѝ за този период може да се говори за повсеместна криминализация:
„Открихме решение на МС от 70-те години, в което ясно се вижда учредяване на каналите за организирана престъпност, които се ползват и до ден днешен и които са били в рамките на държавно контролираната организирана престъпност в периода до 90-а година. Криминализацията обхваща както всички етажи на държавния апарат, така и много голяма част от българското общество".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Нова система за плащане на таксата смет - с използване на карти четци, ще изпробват експериментално в Кюстендил, обяви кметът инж. Огнян Атанасов. Ако бъде възприета от живущите в съответния квартал или кооперация, новата система ще бъде въведена в града и общината от 1 януари 2026 год., когато общините ще трябва да променят сегашния размер на..
" Мотивацията, за да организираме кампаниите за гръбначните изкривявания при деца и тийнейджъри е, че дълги години нашият екип в болницата се занимаваме с хирургично лечение на деца с гръбначни деформации, разказа за "Нощен Хоризонт" проф. Васил Яблански, един от водещите специалисти в областта на ендопротезирането, гръбначната и костно-ставната..
Президентът Румен Радев призова Европа да подкрепи усилията на САЩ за намиране на мирно решение на войната в Украйна. Държавният глава посочи, че САЩ и европейските партньори имат различни подходи за разрешаването на този конфликт. "САЩ настояват за бързо урегулиране на този конфликт със средствата на дипломацията. Това, което видяхме..
Окръжната прокуратура в Плевен продължава работата по досъдебно производство за пожар в село Беглеж, при който загина 75-годишна жена. Работи се по всички версии, назначени са експертизи за установяване на причините. Пожарът е отбелязан в бюлетина на МВР. След като приключило гасенето на огъня, обхванал къщата в Беглеж, в едно от..
От 1-ви април таксата за почасово паркиране на колите в Синя и Зелена зона в Бургас поскъпва от 1,30 на 2 лева . Увеличението беше гласувано на Общинска сесия днес. С 32 гласа "за" и 13 "против" предложението на общинската администрация беше прието . В мотивите си Общината обяснява увеличението на цената като опит да се намали трафикът и..
С обещания за държавен монопол върху оръжията и критики от страна на кюрдските организации започна конференцията за национален диалог в Сирия. Конференцията се провежда в президентския дворец в Дамаск, който се ползваше от Асад, като сред стотиците участници са представени различни религиозни общности и политически противници на предишната..
Германската централна банка отчете днес първата си загуба от 1979 г. насам, като тя е и най-голямата в историята на Бундесбанк. Близо 19,2 милиарда евро минус са отчетени в баланса на Германската Бундесбанк за миналата година. С отчетената рекордна загуба на Бундесбанк финансовото благосъстояние за федералния бюджет отново не се реализира -..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
" Всяко нещо, което партиите правят публично по този начин, има за цел или да мобилизира избиратели, или да увеличава подкрепа. Със сигурност и..