Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Светлана Христова: Публичното пространство е един вид общо благо и затова лесно се осъзнава като такова


Защо публичните сгради и пространства мобилизират гражданска енергия и как тя да бъде оползотворена, както и защо хората се мобилизират да пазят пространства и сгради в по-голяма степен, отколкото човешки права, на тези въпроси отговаря доц. Светлана Христова пред БНР, правейки кратък социологичен и културологичен коментар върху протестите за градски пространства, който тръгна от последния горещ казус, свързан с горещите минерални извори в София.

“Публичното пространство е един вид общо благо и затова хората лесно го осъзнават като такова и лесно се мобилизират и усещането за подмяна, затова, че започва това общо благо да ни се изплъзва, някак си …По-общо казано чувството за подмяна на ценностите на обществото започва да надделява, хората стават нервни, хората вече не могат да понасят това“, каза доц. Христова, редактор на едно голямо изследване за публичните пространства, което излезе в издателство “Routledge” - тя е социолог, изследовател и преподавател в Югозападния университет, в интервю за предаването “Хоризонт до обед“.

“Въпросът ви отразява вероятно българския контекст, ако го погледнем по-широко, хората се солидаризират и за човешки каузи, мисля че и в България започнахме да откриваме тази солидарност“, каза тя.

“Като говоря хората имам предвид не само Централна и Източна Европа – говоря света като цяло. Ние навлизаме в една нова фаза, бих казала постконсуматорска фаза, когато хората осъзнават първо, че природата е с изчерпаеми ресурси, когато глобалното затопляне става факт, когато се случи кризата, финансовата криза, която обхвана света, и която доведе до масово обедняване на средната класа, но това е класа, която има културен капитал, социален капитал“, каза тя.

Тя коментира и темата как изглежда казусът с минералната вода, защото водата и въздухът – разбираме и като достъп до публични блага:

“Всъщност огромна е изненадата, защото от 80-те години на миналия век в света взе да се развива нещо, което можем да наречем “икономика на преживяването“. Значи това се пада глобално след времето, когато света, по-скоро развитите страни започнаха да се деиндустриализират. С намаляването на индустриите взе да се развива нещо, което днес припознаваме като творческа, креативна, културна индустрия, то се нарича също така “икономика на преживяването“, каза тя.

“Градовете започват да стават все по-ясно изразени самостоятелни играчи, особено в ЕС, където управление, права, политики се пределегират към съюза. Това води до увеличаване на ролята на регионите и на отделните градове".

“Казусът с централна баня той обхваща колкото възможността да оценим ресурсите, да видим как бихме могли да ги включим в тази “икономика на преживяването“, за да привлечем повече туристи“. Водата в София се явява вид културно наследство, то е свързано с едни вековни практики, каза още тя.

“Европа все повече става континент на застаряващото население. Все повече въпросът за здравето, въпросът за устойчивото използване на ресурсите, въпросът затова как ние ще успеем по-дълго време да живеем добре, пълноценно – качеството на живот, качеството на преживяването – това един много европейски въпрос“, каза още тя.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Европейската инвестиционна банка засилва присъствието си в Кипър

Европейската инвестиционна банка засилва присъствието си в Кипър. Днес нейният президент Надя Калвиньо е на първото си официално посещение в Никозия, за да открие представителството на финансовата група на острова. Новият офис на Европейската инвестиционна банка отразява дълбокия ѝ ангажимент към Кипър, отбелязва в съобщението си финансовото..

публикувано на 22.11.24 в 10:19
В Букурещ работник монтира голям плакат на румънския министър-председател Марсел Чолаку, кандидат на Социалдемократическата партия (PSD) на президентските избори.

От секция в Нова Зеландия започна гласуването на румънците за президент на страната

От секция в Оукланд, Нова Зеландия, започна тридневното гласуване на румънските граждани за президент на страната.  Радио Румъния съобщава, че са създадени 950 избирателни секции в чужбина. 13 кандидати се борят за мястото в двореца Котрочени, а двама от тях ще отидат на балотажа, насрочен за 8 декември. След кандидатите за държавен глава са..

публикувано на 22.11.24 в 10:09
Кирил Петков

Петков призова ГЕРБ да се откажат от кандидатурата на Рая Назарян за председател на НС

Съпредседателят на ПП Кирил Петков призова ГЕРБ да се откажат от своя кандидат за председател на НС Рая Назарян, а ИТН да препотвърдят подкрепата си за декларацията за санитарен кордон около Делян Пеевски като условие за подкрета на номинирания от тях Силви Кирилов. "Първата политическа сила ГЕРБ нито можа да събере мнозинство за председател,..

публикувано на 22.11.24 в 10:05
Читалище

В читалище "Христо Ботев - 1871" откриват музейна колекция "Фотография и кино в Смолян"

Myзeйнa ĸoлeĸция "Фoтoгpaфия и ĸинo в Cмoлян" oтĸpивaт днес в читaлищe "Xpиcтo Бoтeв - 1871". Посетителите могат да видят фoтoaпapaти и ĸинoĸaмepи oт вpeмeтo нa чepнo-бялaтa фoтoгpaфия, както и cнимĸи oт нaчaлoтo нa 20 вeĸ дo днec. Включени са и игpaлни, и дoĸyмeнтaлни филми, представящи paзвитиeтo нa града пpeз пocлeднитe шecт..

публикувано на 22.11.24 в 10:00

В очакване на българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция"

Тази вечер от 19 часа в зала 1 на НДК ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция" в рамките на 38-ото издание на Киномания. Филмът е една от най-мащабните италиано-български исторически продукции.  Това е биографичен филм за Енрико Берлингуер, генерален секретар на Италианската комунистическа партия и една от..

публикувано на 22.11.24 в 09:50
Калин Славов

Калин Славов: Изпълнението на антикорупционната стратегия е замряло

Асоциация "Прозрачност без граници" отправи отворено писмо до Министерския съвет и 51-вото Народно събрание, в което се изразява сериозна загриженост за непрозрачно разпределение на държавно финансиране към определени общини. Повод за писмото са две решения на Министерския съвет, с които се предоставят 85,5 милиона лева на определени..

публикувано на 22.11.24 в 09:09
Йордан Иванов

ДБ преди петия опит за избор на председател на НС: Няма да подкрепим Силви Кирилов

Няма промяна в позицията ни и няма да подкрепим Силви Кирилов за председател на Народното събрание. Това заяви пред БНР Йордан Иванов - зам.-председател на ДСБ, част от коалицята ПП-ДБ, преди днешния пети опит за избор на председател. Депутатите за пети път ще опитат да изберат председател Той отново посочи като един от проблемите това, че..

публикувано на 22.11.24 в 09:08