Изкуството да се предизвикваш, или как всяка трудност и всеки страх се превръщат в трамплин за скок нависоко. Картонче с такъв текст може да бъде поставено под портрета на художничката Мая Петрова, госта в „Нощен Хоризонт“.
Мая е графичен дизайнер, изкушена от изкуството на винорела. Според нея тази акварелна техника на рисуване с вино вместо с бои е като жива, защото, както виното старее в бъчвите, така и цветовете на картината - винорел се променят.
Мая Петрова е завършила живопис, има магистърска степен по стенопис. Не си спомня кога за първи път е взела в ръка молива и листа хартия, но не е забравила как по време на скучните уроци в училище не е спирала да рисува, за което е била и гонена от час. В творческия си път тя се е занимавала с мода, а преди години, докато рисувала стената на зоомагазин, я видял директор в Киноцентъра, който я поканил да стане част от екипа художници на анимационни филми.
Днес паралелно с рисуването Мая се занимава и с фотография – улавя в обектива си както малките детайли наоколо, така и стихията на екстремните спортове.
Не спира да се предизвиква, защото това я вдъхновява и я кара да живее. Описва себе си като припрян, стриктен и леко разпилян човек, но подреден в собствения си хаос.
Според Мая Петрова талантът е малка стъпка към успеха, по-важни са желанието и трудът. Признава, че е благодарна за възможността, която има – да твори. На сайта с картините ѝ има цикъл, озаглавен „Баланс“, но признава за себе си, че равновесието е сложно при нея, тъй като често е в няколко крайности едновременно.
Както при импресиониста Едгар Дега и при Мая изкуството е начинът да изрази себе си, но не си прилича с Пол Гоген, който казва, че на изкуството му трябва философия, защото тя не се взема на сериозно, не търси дълбочина в това, което върши, защото „прехвърча“ от едно пространство в друго, от една гледна точка в друга.
Боите върху палитрата на Мая Петрова разбърка Лозина Владимирова в опит за един радиопортрет – чуйте в звуковия файл.
Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред..
"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..
Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..
Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..