Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

2018: Година на исторически решения и компромиси за Македония

Македонският премиер Зоран Заев (вляво) и гръцкият - Алексис Ципрас, след подписването на договора за решаване на спора за името на Македония.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Като година на исторически решения, компромиси и частично оправдани надежди ще запомнят отминаващата 2018-а жителите на Македония. Политиците пък имат повод да отчетат успех, защото дадоха тласък по същество на евроатлантическата интеграция на страната. Нещо, което македонците очакват от 27 години.

Победата обаче не е само за политиците. Тя е и на обикновените хора, дали съгласието си властта да направи определени компромиси, за да бъде извадена страната от застоя и опасността да изпадне в изолация. А за това през годините  помогна липсата на воля за диалог с Гърция за решаване на спора за името. Проблем, довел до отказаната покана на Скопие за започване на преговори за  членство в НАТО през 2008 година.

„Всеки, който мисли, че ще накара страната ни да приеме нещо, което той иска, греши“, каза бившият премиер Никола Груевски след наложеното от Гърция вето и обеща на сънародниците си: „Съобразявайки се с тази ситуация ние ще продължим с усилията ни да постигнем още по-голям напредък и реформи“.

Това не се случи до началото на тази година, когато премиерът Зоран Заев показа, че приоритетът „Членство в НАТО и ЕС“ може да постигне и реални измерения, а не да бъде само в спектъра на политическото говорене.

Първите видими за широката публика сигнали за това дойдоха от София, където на среща, организирана по време на българското председателство на Съвета на Европейския съюз премиерите на Гърция и Македония дадоха знак, че диалогът е възможен:

„Имахме много ползотворен разговор с моя колега. Аз вярвам, че сме изминали голяма част от разстоянието, но имаме още път пред нас“, каза гръцкият премиер Алексис Ципрас.

„От днес приятелството между Република Македония и Република Гърция е още по-силно“, допълни го македонският му колега Зоран Заев. 

Заев остана верен на стила си и все пак спомена, че в разговорите се търси „решение приемливо и за двете държави“.

И то дойде с официалното подписване през юни на договора от Преспа. С него  страните се съгласиха да работят за изясняване на спорните въпроси и да търсят решение на проблема с името.

„Днес можем спокойно да кажем, че сме горди с този договор, защото се обединихме и постигнахме решение на един спор, който ни разделяше“, каза Заев.

„Днес сме тук, защото гледаме направо в очите историята на нашите народи. И двамата премиери сме тук, за да изпълним нашия патриотичен дълг“, добави Ципрас.

Очаквано патриотичните и националистическите подбуди и от двете страни не закъсняха. Започналите в началото на годината протести и в Скопие и Атина, когато все още само плахо се говореше за дипломатическите усилия за решаване на спора се разгоряха с пълна сила.

Паралелно с общественото не спираше и политическото недоволство. За смелостта си, Алексис Ципрас и Зоран Заев бяха наказвани ежедневно с гневни коментари и заплахи за оставки и предсрочни избори.

Причината - вредният за националните интереси по думите на опозицията и в Гърция и в Македония договор, както отбеляза лидерът на ВМРО-ДПМНЕ - Християн Мицкоски.

Въпреки напрежението властта в Македония не пожали енергия, за да накара сънародниците си да приемат, че това е единственото добро решение, за да тръгне държавата напред. Тя поиска мнението им за промяната на името и за бъдещото членство на НАТО и ЕС на референдум, а седмици преди провеждането му Скопие бе посетено от редица високопоставени европейски лидери и представители на администрацията на американския президент Доналд Тръмп. Включи се и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Световната политическа активност обаче не помогна допитването да бъде обявено за валидно въпреки положителния резултат, получен от него. И този път премиерът Заев остана оптимист, като видя „успех за демокрацията и за европейска Македония“. И призова: „Гласът на хората, участвали в референдума трябва да се превърне в политическа активност в парламента“.

Призив, който криеше рискове най-вече заради нестабилността в парламента, с която разполагаха управляващите, но и заради започналото разединение в редиците на опозицията. Нещо, от което по-късно правителството се възползва, за да може да се приеме и една от най-спорните промени в Основния закон - тази за името, според която страната вече ще се нарича Северна Македония, а денят на гласуването премиерът Заев нарече исторически

С това процесът по решаването на спора за името между Гърция и Македония не спира. През януари в Скопие предстои окончателното ратифициране на одобрените до сега промени в Конституцията. Процес, който според бившия външен и вътрешен министър на Македония и професор по право Любомир Фръчковски поне към момента не крие изненади.

За важно гласуване идната година се готвят и в Гърция, където също предстои ратифицирането на договора със Скопие.

За този процес балканистът от БТА Райна Асенова прогнозира, че след като минат всички процедури в Македония трябва да влезе в гръцкия парламент същият документ и той трябва да бъде ратифициран.

„Само че по-малкият партньор в управляващата коалиция в Гърция - „Независими гърци" и лидерът им Панос Каменос казаха, че няма да участват в правителство, което ще внесе този договор в парламента. Въпреки всичко, като се има предвид, че предстоят избори догодина в Гърция и че голяма част от гръцката общественост са против договора, може да се очаква някакъв проблем“, посочи тя.

Дали 2019 ще е годината, която ще постави на картата на света новата държава Северна Македония и ще се сложи ли край на спора за името предстои да разберем.

 А 2018-а за Македония и македонците е и ще си остане - годината на историческите решения, компромиси и частично оправданите надежди.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 600 души празнуват на Йордановден в Монтана

Над 600 души предстои да празнуват на утрешния Йордановден в община Монтана. На Богоявление мъжко хора ще се извие в ледените води на река Огоста. Спасилият кръста ще получи 150 лева. На Йордановден в Монтана ще бъде съчетана православната и народната традиция. С Велик богоявленски водосвет ще започне утре, в 11 часа, празника до пешеходния..

публикувано на 05.01.25 в 20:33
Руски войник стреля с пистолет към украинска позиция в руско-украинската гранична зона в района на Курск, 17 октомври 2024 г.

Курска област – "най-горещият" сектор на бойните действия между Украйна и Русия днес

Руската Курска област е била днес "най-горещият" сектор на бойните действия между Украйна и Русия, съобщават медиите в Киев въз основа на сводката на украинския генерален щаб.  В нея се говори за повече от 100 стълкновения по протежение на фронта в Донбас, край Харков и руския град Суджа. 42 от тях са били в и около украинския плацдарм на руска..

публикувано на 05.01.25 в 20:20
Реджеп Тайип Ердоган  се закани на кюрдските сепаратисти, че ще срещнат

Турските военни са елиминирали 32-ма бойци на ПКК

Турските военни са елиминирали 32-ма бойци на Кюрдската работническа партия - ПКК, при операции в Северна Сирия, съобщи министерството на отбраната в Анкара. Твърдението идва, след като базираната в Лондон Обсерватория за човешките права съобщи за над 100 жертви в боевете между кюрдски отряди и поддържани от Турция групировки недалеч от град..

публикувано на 05.01.25 в 19:56
 ТЕЦ

Съдът потвърди глоба на ТЕЦ "Бобов дол" за работа без изправна пречиствателна система

Районният съд в Дупница е потвърдил санкция на ТЕЦ "Бобов дол". Тя е наложена от екоинспекцията миналия октомври затова, че през август 2023 година предприятието е надвишило повече от три пъти допустимия период на работа без изправна пречиствателна система. Сакнцията е от дирекция ,"Контролна и превантивна дейност" при Регионална инспекция по..

публикувано на 05.01.25 в 19:38
Снимката е илюстративна.

Предупреждение: Силна буря засяга обширни райони в САЩ с 70 млн. души население

Силна зимна буря се очаква да засегне обширни райони на САЩ, където живият над 70 милиона души. Бурята, която вече донесе сняг, силен вятър и заледявания в централните равнини ще причини затруднения в пътния трафик и потенциални прекъсвания на електрозахранването в обширен район на САЩ, простиращ се от щата Мисури до Атлантическия океан...

публикувано на 05.01.25 в 19:29

ДБ научили от медиите, че ГЕРБ-СДС прекратяват преговорите

От "Демократична България" са научили от медиите, че ГЕРБ-СДС прекратяват преговорите за формиране на коалиционно правителство. Това заявиха от формацията малко след като от ГЕРБ заявиха, че спират разговорите заради отказа на ДБ да подкрепи Росен Желязков за премиер. ГЕРБ прекратява преговорите за правителство заради несъгласия с ДБ..

публикувано на 05.01.25 в 18:54
Илон Мъск

Мъск: "Реформирай Обединеното кралство" се нуждае от нов лидер

Американският мултимилиардер Илон Мъск заяви, че "Реформирай Обединеното кралство" се нуждае от нов лидер, защото Найджъл Фарадж няма необходимите качества. Малко, след като Найджъл Фарадж защити в интервю за Би Би Си Илон Мъск, като каза, че "свободата на словото се е върнала", след като технологичният магнат критикува британското правителство..

публикувано на 05.01.25 в 18:49