Емоциите на изминаващата 2018 година са такива, каквито са били през цялото хилядолетна история на човечеството - в границите между надеждата и разочарованието. Това каза пред БНР поетът и журналист Бойко Ламбовски.
„Годината задълбочи пропастта между хората, които много се безпокоят за утрешния си ден и тези малцина, които живеят безгрижно и нямат поводи за притеснение. Явления, както в Европа така и в света, на масово разочарование не липсват. Нямам предвид само военните конфликти и тероризма, а и такива неща като протестите, които са плод на една обезверена част от човечеството - например жълтите жилетки“.
Противопоставянето и поляризацията на един пренаселен свят пълен с оръжия може да доведе до „нещо много опасно“, предупреди Ламбовски в предаването „12+3“. Както един, който притежава оръжие, може да си посегне в мигове на криза, така и в добре въоръжена страна може да дойде рисково управление, което да предприеме „необмислени и застрашаващи сигурността на целия свят действия“.
„Този безсмислен акт на въоръжаване, погледнато от космоса, са огромни средства, които се хвърлят за помпане на агресивни мускули и непродуктивно харчене на пари. Но, това нещо продължава, което показва, че човечеството все още не е достатъчно мъдро, не е узряло за качване на едно по-високо цивилизационно равнище“.
Ламбовски сподели, че е бил впечатлен от мисъл на неназован автор, че „обратното на любовта не е омразата, а властта“.
„Нека допуснем, че хората, които упражняват лоша власт над близките си, а и над народите си, когато се начало, на тях им липсва любов и те по този начин отреагират някакъв дефицит в себе си. Изключително мъдра мисъл!“.
За България годината все пак е била мирна, оптимист е поетът. Все още в страната обаче съществува взаимното недоверие и склонността към злоупотреба с власт и с ресурси на всички нива. В българската литература пък са се появили хубави книги
„Мога да кажа само, че по-малко трябва да се занимаваме с мерене на постиженията - кой е се качил едно стъпалце по-високо в майсторлъка и кой по-ниско, колкото да обръщаме внимание и да отдаваме уважение на факта, че чрез тази словесна рефлексия, каквото е всъщност литературата, един зрял народ по-добре се познава. Когато чете собствените си писатели, човек разбира на какво равнище е, какво се случва, защото това е един чужд поглед. Искам да отправя един съвет към българите - четете повече български писатели. Малко страдаме от нихилизъм, че всичко, което се превежда, е качествено, а всичко, което е произведено тук, не е кой знае какво. Не е вярно това! Много от преводните книги са по-слаби от това, което пишат българските писатели!“.
Ламбовски е притеснен, че вижда сред българските ученици „една висока степен на ниска грамотност“ и нисък речников запас.
„Страх ме е просто и за езика, и за бъдещето“.
Човек не става грамотен от това, че много внимава в час. Човек става грамотен от това, че чете интересни неща, хубави книжки. Така научава и правописа, научава да познава и себе си. Четете повече, ученици, защото обричате себе си на някакъв примитивизъм. Не неграмотността е най-големият бич, а това, че ти не можеш да погледнеш на себе си отстрани, да видиш къде си, да вземеш нещо за себе си. Човек като не чете, той дори себе си не може да разбере добре - кой съм, защо съм тук, какво искам. Всичко това може да се намери в книгите.
"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..
Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..
"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..
19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...
Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..
Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..
Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди..