Руският президент Владимир Путин приветства днес последните тестове на хиперзвукова ракета, за която по-рано бе казал, че прави съществуващите системи за противоракетна отбрана остарели, предаде АФП.
„По мои инструкции министерството на отбраната подготви и извърши финалния тест на тази система. Това бе приключено с пълен успех“, заяви Путин в предавана по телевизията среща с членове на правителството.
„Русия има нов вид стратегическо оръжие“, каза той и добави, че междуконтиненталната система „Авангард“ ще бъде готова за употреба от 2019 г.
Кремъл съобщи пред руски информационни агенции, че тестът е бил извършен в Камчатка в Далечния изток, докато Путин бил в националния център за контрол на отбраната.
Путин разкри особености на ракетната системата „Авангард“ в годишното си обръщение през март, като каза, че тя ще бъде част от ново поколение „непобедими“ оръжия.
Хиперзвуковата ракета може да лети със скорост до 20 пъти по-висока от тази на звука, като маневрира нагоре надолу и така да преодолява противоракетните системи, каза той тогава.
Последният тест на „Авангард“ бе извършен, след като президентът Доналд Тръмп обяви планове за изтегляне на САЩ от ключов договор от края на Студената война, забраняващ разработка и разполагане на ракети със среден обсег, които са с наземно базиране.

След продължителен период на реставрация днес къщата-музей "Ататюрк" отвори врати за посетители във връзка с 87-ата годишнина от смъртта му. Стотици турци пристигнаха специално за годишнината в Солун. Наложи се полицията да спре движението и да блокира няколко улици, за да успеят турците да положат цветя и отдадат почит на основателя на република..
Споразумението, сключено от Унгария със САЩ за осигуряване на "финансов щит", е доказателство, че страната може да намери алтернативи на финансирането от Европейския съюз, което беше замразено заради опасения относно върховенството на закона. Това заяви високопоставен съветник на премиера Виктор Орбан. Орбан се срещна миналия петък в..
Украинската антикорупционна служба започна мащабно разследване в енергийния сектор на страната във връзка с предполагаеми подкупи по сделки с участието на украинския държавен оператор на атомни електроцентрали "Енергоатом", предадоха световните агенции. Държавната агенция, чиято дейност е независима от правителството – в свое изявление твърди, че бивш..
Европейската комисия съобщи, че е одобрила осигуряването на финансиране за 132 нови проекта за опазване на околната среда в Европейския съюз, четири от които ще бъдат реализирани в България. Общото финансиране за страната ни възлиза на над 14 милиона евро. Една от финансираните инициативи е на стойност 8,5 милиона евро и цели намаляване..
Испанското правителство отпуска над 14 милиарда евро на отбранителната промишленост за превъоръжаване. Средствата са под формата на държавни безлихвени заеми. Парите ще се разпределят между 30 програми за модернизация на испанската армия. Част от проектите включват цифровизация на комуникациите, нови спътници за наблюдение и обновяване на летателните..
Учителите в Плевен, които за първи път прекрачиха прага на учебните заведения на 15 септември, никога няма да забравят и първия си Ден на будителите, който отбелязахме на 1 ноември. Защото Общината им подари една специална церемония под наслов "Добре дошли в най-благородната професия" . Кристияна Константинова е млада, дръзка, пълна..
Едно хлебно изделие, родено в еврейската общност в Източна Европа, тези дни се приема като част от есенцията на Америка . Бейгълът, който е пренесен в САЩ от имигранти, сега е познат в глобален мащаб и се среща в най-различни варианти. Тази седмица в "Американски честоти" Младен Петков е на кулинарна вълна. Бейгълите са една от емблемите на Ню Йорк..