Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акад. Воденичаров: В България има много хора, които биха могли да са полезни със съветите си на политиците

Акад. Стефан Воденичаров
Снимка: БГНЕС

"Много напрежение се е насъбрало между хората, даже стигаме до там, че много рядко споделяме това, което мислим помежду си. Някакси се затворихме в себе си, но нуждата от една национална цел, от една програма дългосрочна за развитието на България - това са неща, които настойчиво трябва да бъдат обсъждани в българското общество. Аз се радвам, че през миналата година вече 41 обществени и професионални организации подкрепиха тази идея и сега и из страната започваме да работим и да обсъждаме с българите тези неща", каза за предаването "12+3" акад. Стефан Воденичаров, председател на сдружение "Единение", по повод на това, че и през изминалата година българското общество остана разделено по много въпроси.

"Едно от нещата, които сме си поставили за цел, е да обсъдим по какъв начин можем да изработим една обща идея за единението на българите. Първото нещо, което сме си поставили, е хората, които настройват българи срещу българи, хора, които разпростаняват неверни новини, хора, които говорят за омраза, по някакъв начин обществото да ги порицава".

Към преодоляването на демографската катастрофа, връщането на българите в България и  качественото образование, като три най-важни неща, които трябва да бъдат спешно решени, според акад. Воденичаров трябва да се добави и това: "Ние трябва да седнем да произвеждаме в България, ние сме бедни, защото не произвеждаме достатъчно, не изнасяме стоки с висока добавена стойност, по този начин нашият стандарт непрекъснато ще бъде нисък, непрекъснато ще догонваме и скоро имаше прогнози, че ако не увеличим темповете за растежа на нашия БВП минимум до 8%, изоставането ще бъде със 100-120 години спрямо другите европейски държави. Това са темите, които трябва да седнат политиците, които са се обрекли да работят за България, да коментират, а не да търсят кои са различията между тях".


По повод идеята за създаване на програмно правителство с важни национални задачи, които да бъдат решавани с участието на всички представени в парламента политичесдки сили и президента акад. Воденичаров смята, че това е "една добра крачка в една добра посока, за която ние от няколко години говорим. Не само ДПС, преди няколко месеца и БСП започнаха да говорят за една програма, аз смятам, че и другите политически представени партии в парламента ще разберат, че те ще бъдат устойчиви във времето и успешни , ако започнат да говорят за едни такива програми".

"Политиците са хванати в едни коловози и се откъснаха от тези, които ги избират и някакси се чувстваха в някакъв конфорт. Но ако искат да бъдат и по-нататък на фронта на политиката, ще трябва да разберат, че гражданите искат нещо ново, искат обещанията да се изпълняват и да се съобразяват, че суверена е народът".

Идеята на сдружение "Единение" за създаването на Съвет на старейшините предвижда в този съвет да влизат хора с достатъчно житейски и експертен опит, които биха могли да дават мнения по много важни въпроси на политиците и това мнение да тежи, поясни акад. Воденичаров: "В този съвет не трябва да влизат само интелектуалци, а и хора, които са се реализирали по най-добрия начин и са направили полезни неща за обществото. В България има много такива хора".

"Българите ще бъдам успешни, ако бъдем такива, каквито са били нашите деди, когато веднага след Освобождението за 20 години са вдигнали България като най-силната икономически и най-стабилната и от гледна точка на национална сигурност държава. Аз се надявам, че това време настъпва пак" убеден е акад. Воденичаров.


Цялото интервю с акад. Стефан Воденичаров можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна, архив.

Токсични вещества в промишлените стоки - фталатите и съединения с хром, никел, кадмий и олово

Сред най-често срещаните химични елементи и съединения в изтегляните от пазара стоки за деца са фталати, хром, никел, кадмий и олово. Това съобщават от платформата "Ние, потребителите", като се позовават на данни от регистъра на европейската система за бърз обмен на информация за доказано опасни нехранителни продукти Safety Gate. От платформата "Ние,..

публикувано на 06.10.24 в 13:12

В Кипър продължават операциите по евакуация на чуждестранни граждани от Ливан

В Кипър продължават операциите по евакуация на чуждестранни граждани от Ливан. Днес летището в Ларнака посреща нова голяма група австралийски граждани и изпраща други за родината им. Два полета пристигат днес от Бейрут в Ларнака с австралийски граждани и членове на техните семейства. Това е втората мащабна евакуация, подготвена от австралийското..

публикувано на 06.10.24 в 12:56
Професор Георги Николов

Неизвестни факти от живота на Цар Самуил бяха представени на конференция

Неизвестни факти от живота на Цар Самуил и българската държава от ранното Средновековие бяха представени на международна научна конференция в Историческия музей на град Петрич.  Научният форум се провежда под патронажа на президента Румен Радев и е по повод  1010-ата годишнина от смъртта на великия български цар.  Учени от  Германия, Русия,..

публикувано на 06.10.24 в 12:27
Ивайло Иванов

Ивайло Иванов: Определянето на МРЗ трябва да е в консенсус между синдикати и работодатели

Най-добрият вариант за определяне на минималната работна заплата (МРЗ) е да има консенсус между синдикати и работодатели.  Те за съжаление са на диаметрално противоположни мнения. Има и директива на ЕС за транспониране, за да може МРЗ да е адекватна, но не върви процесът по най-добрия начин. Това каза в интервю пред БНР министърът на МТСП..

публикувано на 06.10.24 в 12:27
Андрей Янкулов

Андрей Янкулов: Противозаконно е оставянето в ареста на Джейхан Ибрямов

Противозаконно е оставянето в ареста на Джейхан Ибрямов .  Това мнение изказа пред БНР Андрей Янкулов, старши правен експерт в Антикорупционния фонд (АКФ), като обясни, че въпросът дали лицето да бъде с имунитет се решава от парламента или неговия председател , а съдът се произнася при вече свален имунитет , тъй като няма никакво отношение по..

публикувано на 06.10.24 в 12:14

Задържана е жена, спукала гумите на 17 коли в София

Тази сутрин в полицията е получен сигнал за надрани с твърд предмет леки автомобили, на които са били спукани и гумите. Незабавно на място в столичния квартал "Надежда" са били изпратени полицейски служители, съобщиха от пресцентъра на МВР. Пред жилищен блок..

публикувано на 06.10.24 в 11:45
проф. Асена Сербезова

Проф. Асена Сербезова: Агенцията за медицински надзор да е независима

Агенцията за медицински надзор да е независима от Министерството на здравеопазването . Това каза пред БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, като посочи: "Добре е тази агенция да не зависи от министъра на здравеопазването , да не е към министъра и да не получава указания от него, а да бъде независима държавна агенция "...

публикувано на 06.10.24 в 11:16