Вътрешнополитическите кавги могат да попречат на Румъния да бъде ефективен и успешен председател на Европейския съюз през следващите 6 месеца, предупреди председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. В интервюто за вестник "Велт", председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер изрази съмнение, че Румъния ще може успешно да изпълни ролята на страна-председател на Съвета на ЕС заради вътрешните си проблеми. По думите му, за разумни действия са необходими готовност да слушаш другите и силно желание да поставиш собствените дейности на заден план.
Юнкер все пак признава, че в техническо отношение страната доста добре е подготвена за бъдещата си роля: "Румъния технически е много добре подготвена за шестмесечното председателство на Съвета на ЕС, което започва на първи януари", казва Юнкер. "Смятам обаче, че правителството в Букурещ не разбира напълно какво значи да бъде председател на страните от ЕС", добавя той.
"Предпазливото действие изисква желание да се вслушаш в другите и да оставиш собствените си тревоги настрана", казва председателят на ЕК и добавя, че се съмнява, че случаят е такъв. Според него вътрешнополитическите кавги вътре в Румъния са сигнал, че страната може и да не изглежда като едно цяло на европейската сцена. "У дома е необходим единен фронт, за да се насърчи единството и в Европа по време на председателството на Съвета", смята Юнкер.
В Букурещ опозицията тълкува думите на Юнкер по отношение на Румъния като липса на каквото и да било доверие в правителството на Виорика Дънчила. А управляващите социалдемократи съзряха зад критиките предизборен ход в полза на Европейската народна партия. От правителството обвиниха президента Клаус Йоханис в липса на воля за единство на институциите в името на европредседателството.
Европейският съюз няма доверие на румънското правителство. Това, според евродепутата от опозиционната в Румъния Национално-либерална партия Зигфрид Мурешан, е изводът от интервюто на председателя на Еврокомисията за вестник "Велт ам зонтаг". В него Жан-Клод Юнкер изразява съмнения дали Румънското европредседателство през следващите 6 месеца би било успешно, предвид политическото противопоставяне между правителството на социалдемократите и президента Клаус Йоханис. "Брюксел няма никакво доверие на кабинета на Виорика Дънчила по 3 причини – заради опитите да отслаби правосъдието, заради начина, по който управлява икономиката, и заради отношението му към собствения му народ", заяви Мурешан, цитиран от Медиафакс.
Виктор Негреску, който изненадващо миналия месец подаде оставка от поста делегиран министър по европейските въпроси, заяви, че за успешно европредседателство е необходима реална комуникация между правителството, парламента и президентската администрация в Румъния. "Такава обаче не съществува", констатира Негреску.
Министърът на търговията Раду Опря защити поведението на правителството и обвини президента Йоханис в нежелание за диалог с кабинета.
В Румъния дясноцентристкият президент Клаус Йоханис съжителства с лявоцентристко парламентарно мнозинство и правителство, доминирано от представители на Социалдемократическата партия. Тази политическа конфронтация, която придобива различни форми, се изостря заради предстоящите президентски избори следващата година.
Обединеното кралство e подготвило нов пакет от военна огнева помощ за 150 милиона паунда за Укарйна, обяви британският министър на отбраната Джон Хийли. Това последна направеното по-рано изявление от премиера Киър Стармър, че страната му трябва да постави Украйна във "възможно най-силната позиция". На фона на подготвяните преговори между САЩ..
Предложенията за кандидати за управител и подуправител на Националния осигурителен институт (НОИ) ще се правят от народни представители до парламентарната социална комисия в 14-дневен срок от приемането на процедурните правила по избора. Проектът на тези правила беше приет от Социалната комисия в парламента и предстои гласуването им и в пленарната..
Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, което шофирало лек автомобил. При опита си да избяга от полицията момчето е ударило няколко коли. В автомобила, управляван от него, е имало и друго дете - на 12 години. Минути след 2:00 след полунощ на 11 февруари патрул на Районното управление на полицията в Ботевград забелязва как при..
Германското правителство удължава контрола на всички германски граници с още шест месеца. Контролът иначе трябваше да изтече в средата на март. Целта е да се предотвратят незаконни влизания, обясни германският канцлер Олаф Шолц. Контролът по всички германски външни граници ще продължи до септември. Това реши днес германското правителство и..
Автомобил се удари в бързия влак от София за Петрич, движещ се с висока скорост на жп прелез със задействана автоматична прелезна сигнализация, в междугарието Долни Раковец - Гълъбник. Това съобщи за БНР Бойчо Скробански от звеното за разследване на произшествия в железопътния транспорт. Влак е ударил автомобил на жп прелез в Радомирско Няма..
До средата на следващата година една трета от всички директорски позиции в публичните дружества трябва да се заемат от жени. Това предвиждат промени в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете, приети на първо четене от социалната парламентарна комисия. С промените се въвеждат разпоредбите на евродирективата за подобряване на баланса между половете..
България трябва да получи целево финансиране за отбрана . Това е е поискал евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков от новия комисар по отбраната на ЕК. Освен темата за митата, които американският президент Доналд Тръмп възнамерява да наложи от 12 март върху европейската стомана и алуминия, втората ключова тема от пленарната сесия на ЕП..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
" В момента Десислава Иванчева е заплашвана с убийство от жена, която лежи доживотна присъда, и никой нищо не прави ". Това съобщи пред БНР..