Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Минималната заплата става 560 лева

| обновено на 01.01.19 в 10:43
Социалният министър Бисер Петков очаква високият темп за нарастване на средната работна заплата да продължи и през 2019 г.
Снимка: БГНЕС

560 лева е от днес размерът на Минималната работна заплата за страната. Увеличението с 50 лева спрямо миналата година ще засегне над 450 хиляди, наети на минималното възнаграждение, сочи статистиката.

Повишението ще защити нискодоходните работници, а сред приоритетите на управляващите са повишаване на жизнения стандарт на населението, обясни социалният министър Бисер Петков.

„То гарантира запазването на жизненото равнище на най-нискодоходната част от работната сила и намалява риска от бедност сред работещите. Стабилните макроикономически показатели и търсенето на работна ръка са предпоставки за увеличаването на всички доходи. Очакванията са да се запази положителната тенденция за запазване на средната работна заплата от последните години, според оценки на бизнеса и на правителството. А високият темп за нарастване на средната работна заплата се очаква да продължи и през 2019 г.“, каза министър Петков.

От тази година се увеличават с 10% и средствата за работни заплати във всички организации на бюджетна издръжка.

Годината ще има 249 работни дни, които стандартно са 1992 работни часа. Почивни ще бъдат 116 дни, изчисли платформата за данъци и счетоводство kik.info.

В средното образование възнагражденията  се увеличават с 20 на сто.

Минималната основна работна заплата за директор на училище, детска градина и обслужващо звено става 1140 лева, на педагогически специалисти 920 лева, на старши учител и старши възпитател 955 лева. В системата на образованието за тази година са предвидени и 39 милиона лева за увеличение на заплатите на непедагогическия персонал.
От 1 януари до 30 юни 2019-а година таванът на пенсиите ще бъде 910 лева, колкото е сега.  Предвижда се от 1-ви юли 2019-та година таванът на пенсиите да се вдигне на 1200 лева. Това са 40 на сто от максималния осигурителен доход за годината. Минималният осигурителен доход на самоосигуряващите се за 2019-та година е 560 лева, а на земеделските стопани и тютюнопроизводителите - 400 лева. Също от 1-ви юли се предвижда всички пенсии, отпуснати до края на 2018-та, да се увеличат с 5,7 на сто. От същата дата минималната пенсия става 219 лева и 43 стотинки, като дотогава размерът й ще бъде 207 лева и 60 стотинки. През 2019-та минималното обезщетение за безработица остава 9 лева на ден, максималното малко над 74 лева, а обезщетението за гледане на малко дете до две години - 380 лева. Ще остане 540 лева еднократната помощ при смърт на осигурен, на която имат право децата, родителите, съпругът или съпругата.

Изискванията за възраст и осигурителен стаж при пенсиониране се увеличават. През 2019 г. жените се пенсионират на навършени 61 г. 4 м. и осигурителен стаж от 35 г. 8 м. Увеличението е с по два месеца. Мъжете се пенсионират, ако са навършили 64 г. 2 м. (увеличението е с 1 месец), а осигурителният им стаж е 38 г. 8 м. ( с 2 месеца повече, отколкото през 2018 г.).
Стойността на всяка година осигурителен стаж във формулата за изчисляване на пенсиите се увеличава от 1.169 на 1.2. Новият коефициент ще се прилага при изчисляването на размерите на новоотпуснатите пенсии.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Даниел Митов

Даниел Митов е отстранил директора на ОД на МВР - Варна

Вътрешният министър Даниел Митов е отстранил директора на Областната дирекция на МВР във Варна Андрей Ангелов.  Това научи БНР от свои източници.  За утре е насочено и съвещание на Oбластната дирекция на вътрешните работи в морския град.  Действията на министъра са във връзка със смъртта на Явор Георгиев, който почина на 7 юни след задържането му от..

публикувано на 11.06.25 в 23:06

Представители на 9 държави от Югоизточна Европа подкрепиха стремежа на Украйна към членство в НАТО и ЕС

Представители на девет държави от Югоизточна Европа подкрепиха стремежа на Украйна към членство в НАТО и Европейския съюз. "Нито Русия, нито която и да е друга държава, която не е от НАТО, има право на вето върху разширяването на Алианса," се казва в декларацията от Одеса, подписана според съобщение на украинското президентство и от българския..

публикувано на 11.06.25 в 22:15
Черногръд хомяк. Хомяците, представители на сем. Хомяковидни, често се наричат хамстери.

Зоолози освободиха в природата черногръди хомяци - рядък вид, срещан само на Балканите

Екип от Института по биоразнообразие към БАН и Българското дружество за защита на птиците освободи в дивата природа черногръди хомяци, размножени на закрито. Видът се среща само на Балканите, като е включен в Червената книга на България като "уязвим вид" и е защитен от Закона за биологичното разнообразие. Повече от две години интензивна работа..

публикувано на 11.06.25 в 22:08
Италианският външен министър Антонио Таяни.

Министър Таяни: Италия е  готова да приеме нередовно пребиваващи в САЩ свои граждани

На фона на сблъсъците в Калифорния медиите в Италия публикуваха информация, позовавайки се на Washington Post, че сред нелегално пребиваващите в САЩ 9000 имигранти, които президентът Доналд Тръмп смята да изпрати в Гуантанамо, има и европейци, сред които и италианци. Около 700 морски пехотинци са в Лос Анджелис за потушаването на имигрантските..

публикувано на 11.06.25 в 21:50
Върховният представител на ЕС за външните работи и политиката на сигурност Кая Калас и британският външен министър Дейвид Лами в Брюксел, Белгия, 11 юни 2025 г.

Мадрид, Лондон и ЕК се споразумяха за бъдещите отношения на Гибралтар с ЕС

Испания, Обединеното кралство и Европейската комисия постигнаха споразумение за бъдещите отношения на Гибралтар (който е отвъдморска британска територия)  с Европейския съюз.   Преговорите по темата продължиха над 3 години и половина. До 2020 г. Гибралтар е член на Европейския съюз чрез членството на Великобритания. Великобритания се присъединява..

публикувано на 11.06.25 в 21:15

Приключи плановият ремонт на V блок на АЕЦ "Козлодуй"

Приключи плановият годишен ремонт на пети блок на АЕЦ „Козлодуй", съобщават от централата. Днес той е включен в електроенергийната система на страната след извършена проверка и издадена положителна оценка от Агенцията за ядрено регулиране. Планов годишен ремонт на 5-и блок на АЕЦ "Козлодуй" Успешно са изпълнени планираните дейности по ремонт на..

публикувано на 11.06.25 в 20:19

Военният самолет "Спартан" превози болно дете от София до Антверпен

Екипаж от Военновъздушните сили със самолет "Спартан” извърши авиомедицинска евакуация на болно дете от София до Антверпен, Белгия, съобщават от Министерството на отбраната.  На борда малкият пациент е бил придружаван от своите родители и екип на Военномедицинска академия и Специализираната болница за лечение на детски болести "Проф. Иван Митев".  След..

публикувано на 11.06.25 в 20:14