Днес се навършват 70 години от създаването на Съвета за икономическа взаимопомощ (СИВ). От 5 до 8 януари 1949 г. в Москва е съвещанието на представителите на правителствата на България, Полша, Румъния, Съветския съюз, Унгария и Чехословакия. На него се решава да се създаде този Съвет за икономическа взаимопомощ на тези страни. СИВ обаче е в списъка на разпаднали се организации, които вече не съществуват. Нейният край е през лятото на 1991 г.
Пред БНР икономистът Иван Ангелов посочи разликата между СИВ тогава и ЕС сега: „Сега пазарът решава кой и какво да произвежда или чия индустрия да загине. При липса на защитни мерки, на протекция – тежко му. Ето нашето положение е класически пример. Тогава общо най-висшите политически ръководители заедно с експерти решават коя държава в какво да се специализира“.
Вето в СИВ никога не е имало, казва Иван Ангелов и обясни: „Когато е имало големи различния, най-често от Румъния, е имало негласно споразумение – „Вие не сте съгласни да участвате в общото споразумение, ние няма да ви изключваме или глобяваме, вие си действайте сами, но няма да пречите на другите“.
По думите му, в СИВ винаги е имало противоречия и трудно са вземани решенията. Според икономиста обаче има редица митове за заседанията на СИВ: „Че там всичко е било гладко, че за всичко е диктувал тогавашният Съветски съюз и всички други козирували и изпълнявали. Това не е вярно. Имало е доминация на най-голямата държава – Съветския съюз, но когато са засягани интересите на други държави, те отначало са били по-послушни непосредствено след войната, но все повече с времето са защитавали своите интереси“.
За цените на петрола и газа се постигаха споразумения, каза още Иван Ангелов. По думите му, повишените световни цени са се отразявали на потребителите, но със закъснение от 2 до 5 години.
В предаването "Хоризонт до обед" Красен Станчев – дългогодишен директор на Института за пазарна икономика, разказа за първия период на СИВ:
„Планът „Маршал“ е едностранно решение на американското правителство, защото те смятат, че след войната световната икономика ще стане еднокрака и тогава, когато всички са задлъжнели към американската икономика, това рано или късно ще доведе до лоши резултати за самата американска икономика. За всеки кредитор е по-добре неговите длъжници да са живи и здрави и затова се обявява планът „Маршал“. В някакъв смисъл актът от началото на 1949 г. е отговор на това – отговор на желанията на повечето тогавашни ръководства на страните от бъдещия Варшавски договор и бъдещия СИВ да станат част от плана „Маршал“. За да не станат част от плана „Маршал“ се измисля СИВ. Втората мотивация е, че Съветският съюз след войната, от 45 година, има право на репарации и те са реализирани от 1948 до 1953 г. с пренасяне на заводи от страните, където е имало война. От България са изнесени около 20, а от Полша – около 120 предприятия“.
Според него тогава СИВ е бил инструмент на Сталин за съветизация на политическото пространство.
„Всичко, което България произвежда, отива за плащане на дългове към Съветския съюз до 1980-1981 г. След това България и другите страни започват да взимат заеми от Запад“, коментира Станчев. Според него България е върнала на Съветския съюз повече пари отколкото действително е дължала:
„СИВ отнема много. Става дума за около 12 млрд. долара, 120% от БВП на 90-та година“.
Разликата от едно време и сега е, че всеки има право да иска и да говори, каза Красен Станчев и добави: „Това, което става в българската енергетика е леко безобразно. Това е най-неефективното управление на енергийна система в ЕС. Неефективно управление в икономиката означава, че няма реални цени, защото има политическо влияние върху работата на регулатора и защото този регулатор от години, поне от 2013 г., определя цени, които не покриват разходите в енергетиката. В България всичко се съсредоточава върху финансирането на крайните потребители, което означава, че се спонсорират по-богатите домакинства, които харчат повече електроенергия. Системата в ЕС е точно обратната“.
Станчев изказа мнение още, че Евразийският съюз не прилича на СИВ.
Още по темата чуйте в звуковите файлове.
Повече от 2500 "пакета с любов" ще раздаде за Великден Кипърският Червен кръст на нуждаещи се семейства в цялата страна. Кампанията му за подпомагане се провежда за 12-а поредна година. Празничната инициатива е насочена към хора от уязвими социални групи и семейства с деца, които са изправени пред сериозни икономически и социални..
Беларуските и руските служби за сигурност се готвят да предприемат "превантивни" мерки срещу страните членки на НАТО, е заявил ръководителят на руското външно разузнаване Сергей Наришкин, цитиран от вестник "Таймс". Това е станало след среща на Наришкин в Минск с президента на Баларус Александър Лукашенко. Сергей Наришкин е обвинил НАТО в..
Британски правителствени служители и фармацевтични шефове активно се борят да спрат американския президент Доналд Тръмп да наложи мита върху лекарствата, което би нанесло вреди на британската индустрия за милиарди, пише вестник "Таймс". Президентът на САЩ предупреди, че мита върху чуждестранни лекарства ще влязат в сила в "не много далечното бъдеще", и..
Четирима журналисти бяха осъдени в Русия на по пет и половина години затвор по обвинение в сътрудничество с основания от покойния опозиционер Алексей Навални "Фонд за борба с корупцията". Артьом Кригер и Антонина Кравцова работят в проекта Sota vision, Константин Габов е продуцент в новинарската служба на "Ройтерс", а Сергей Карелин работи за..
ДПС, лоялно на почетния председател Ахмед Доган, оттегля подкрепата си за правителството на Росен Желязков. Това обявиха тази вечер от формацията след проведено съвместно заседание на ръководствата на парламентарната група и на партията. Тепърва предстои да вземат решение как ще гласуват по втория вот на недоверие. Партньорите им в..
Граждански протест с искане за предсрочното освобождаване на осъдената за корупция Десислава Иванчева, бивш кмет на столичния квартал "Младост,“ се проведе тази вечер в Сливен. Поредното дело за освобождаването ѝ ще се гледа в сряда, 16 април, в Ловеч. Протестиращите настояха съдът да вземе под внимание здравословното състояние на..
С близо 1 милион лева ще бъде ремонтирано 130-годишното читалище в боляровското село Воден. Огнената стихия стигна на метри от сградата при големия пожар миналото лято, а част от помещенията бяха използвани като своеобразен щаб от огнеборците. Селата Воден и Крайново се възстановяват след пожара от миналото лято За ремонта на народно..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..