Изследването обхваща четири групи заболявания – сърдечно-съдови, злокачествени, захарен диабет и ревматоидни. Реимбурсацията от страна на Касата за сърдечно-съдовите заболявания е в пъти по-ниска от тази за другите групи, посочи Аркадий Шарков.
"Злокачествени, диабетни и ревматоидни заболявания формират 13 процента от здравноосигурените лица и ползват 34 процента от бюджет за лекарства. Сърдечно-съдовите заболявания са 43 процента от здравноосигурените лица, тоест повече хора, но получават осем процента от бюджета, тоест много по-малко. Съотнесено към заболеваемостта считаме, че тук има едно неравенство, което се е появило от страна на политиките на НЗОК и политиките на министерство на здравеопазването спрямо сърдечно-съдовите, които са основната причина за смъртност в България".
Данните показват, че една от причините за преразход на средствата на Здравната каса за лекарства е заради по-честата употреба на оригинални лекарства, а не на генерични.
"Част от лекуващите лекари предпочитат да лекуват с един или друг медикамент. Лечението с генерични медикаменти е два милиона. 280 хиляди се лекуват на стойност от 40 милиона, два пъти повече пациенти, при генеричните медикаменти се лекуват с пет пъти по-малко пари. 40 милиона срещу 220 милиона".
Здравните икономисти предлагат поетапно повишаване на процентите, които касата плаща за лекарства за сърдечно-съдови болести.
Президентът на Полша Анджей Дуда ще пътува до Съединените щати, за да се срещне с президента Доналд Тръмп в събота, заяви дипломатически източник пред Полската агенция по печата (PAP). Според информацията, срещата се очаква да се състои в Белия дом в 13.30 ч. местно време. Други полски медии обаче споделиха, че двамата лидери може да се..
Украйна трябва да участва в бъдещите преговори за мир - за това са се договорили украинският президент Володимир Зеленски и германския канцлер Олаф Шолц в телефонен разговор. Киев трябва да има място на масата за преговори, се казва в изявлението на германското правителство, цитирано от Ройтерс. В същото време американският президент Доналд Тръмп..
Кметът на Сандански Атанас Стоянов е провел работна среща с началника на полицейското управление, охранителна полиция и ветеринарни лекари от Агенцията по безопасност на храните във връзка с отравянето на над 15 бездомни кучета в курортния град. Първите сигнали за намерени мъртви, или агонизиращи животни в градския парк са били подадени от..
Ангел Забуртов e назначен за заместник-министър на транспорта и съобщенията, със заповед на премиера Росен Желязков. От длъжността е освободен Живко Петров, съобщават от правителствената информационна служба. Забуртов е бил генерален директор на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“. Работил е и в частния сектор. Завършил е..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях. Това мнение сподели актьорът Георги Стайков в интервю пред БНР. В кариерата си той има 69 филма. На 26 години играе Ростислав във филма "Вчера" и негови са емблематичните реплики "Само от добър..
И през тази година Главната инспекция по труда ще извършва така наречените "бързи проверки" в извънработно време, само за наличие на трудови договори в проверяваните обекти. Това е записано в Планът за работата на контролния орган за 2025 година. Ограничаването на недекларирания труд във всичките му проявления като прикрито реално работно време,..
Земетресение с магнитуд 3,1 по скалата на Рихтер е регистрирано край Пловдив, съобщи Националният институт по геофизика, геодезия и география към БАН. Трусът е регистриран в 16:39 часа. Епицентърът е на 5 километра югоизточно от областния град. Няма информация за нанесени щети.
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..