Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Начало на Алековите дни в Свищов

Снимка: http://svishtov-info.net

С изложба и сатирична вечер днес започват Алековите дни в Свищов. Празниците са посветени на 156-ата годишнина от рождението на Алеко Константинов. Честванията в  родния град на писателя сатирик са двудневни.

Начало на Алековите дни дава изложба на карикатуриста Йовчо Савов в Художествената галерия „Николай Павлович“, а от 17,30 часа в къщата - музей „Алеко Константинов“ ще се проведе вечер, посветена на сатирика Радой Ралин.

Отбелязването на Алековите дни започва през 1966 година по инициатива на вестник „Народна младеж“ и продължава до 1989 година. След известно прекъсване празненствата, посветени на Щастливеца, се възстановяват в родния му град Свищов през 1994-а.

Международният конкурс за къс хумористичен разказ на свободна тема е запазена марка на Алековите дни. В началото наградата е била 20 дни почивка в България и Свищов за чуждестранните лауреати, а за българските сатирици – посещение в чужбина. Днес наградата е плакет и премия от 200 долара.

Тази година са получени 96 разказа от 58 писатели от 14 страни, а лауреат е руският писател Виктор Шендерович за разказа „Свободна конкуренция“, съобщи Таня Ликова, директор на международната фондация „Алеко Константинов“. Председател на тазгодишното жури е писателят Деян Енев. Участие са взели творци от Европа, САЩ, Русия, Израел и Турция. За първа година се забелязва засилено участие на писатели от Южна Америка, като свои сатирични творби на свободна тема са представили автори от Колумбия и Еквадор, посочи още Таня Ликова. 

Тазгодишният победител Виктор Шендерович от Русия е поет, писател, драматург, телевизионен и радио водещ, журналист и колумнист. 

Неизменна част от Алековите дни е и общоградското факелно шествие, което се провежда на 11 януари вечерта. Очакван акцент в програмата е концертът „Империята на мюзикъла“ на Русенската опера със специалното участие на рокаджиите Милена Славова и Звезди Керемедчиев от „Ахат“. С набраните средства от концерта ще бъде преиздадено фототипното издание на книгата „Бай Ганьо“.

В рамките на честванията ще бъде открит официално и Туристическият информационен център в Свищов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивала за куклено изкуство Шарено петле

В Плевен започва VII издание на Фестивала за куклено изкуство "Шарено петле"

В Плевен започва Седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле". В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за за цялото семейство.  В "Шарено петле" ще има и международно участие. На сцените на ДКТ "Иван Радоев" и в парка на Регионалния исторически музей ще излязат творци от цялата..

публикувано на 04.07.24 в 11:15

Премиера на оперетата "Страната на усмивките" във В. Търново

В Европа, Азия и света на сънищата отвежда публиката новото оперетно заглавие от репертоара на Великотърновския театър. Тази вечер на голямата сцена в музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" е премиерата на оперетата "Страната на усмивките" от Франц Лехар.   Спектакълът е съвместна продукция на Великотърновския театър и Софийската..

публикувано на 04.07.24 в 08:30
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Детският радиохор е "Ансамбъл на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Детският радиохор, ръководен от Венеция Караманова, е едва втората формация в 33-годишната история на анкетата, която е двукратен носител на званието "Ансамбъл на..

публикувано на 03.07.24 в 14:52
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Радиооркестърът закрива сезона си на 5 юли

В петък Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист ще бъде много..

публикувано на 03.07.24 в 14:31