В Чеонгсонг, Корея се провежда състезание от Световната купа по ледено катерене. Страната ни е представена от Радка Петкова, която се класира на 21-во място в квалификациите за трудност. За полуфинал заминаха първите 18. Финалите са в неделя.
Очаква се в следващите дни участниците в експедицията до К2 да стигнат Базовия лагер - почти месец след началото на зимата и, според експерти, доста късно за начало на зимна експедиция, тъй като най-дългите прозорци от хубаво време са през януари. Например, при първия зимен опит на К2 през 1987-1988 г. алпинистите от Полша, Великобритания и Канада пристигат в Базовия лагер през декември и последен опит правят на 6 март, като след 80-дневна експедиция се оттеглят, достигайки 7300 м височина.
Тази зима очевидно екипът на испанеца Алекс Чикон и международната експедиция, водена от Василий Пивцов (Русия, Казахстан и Киргизстан), която в момента се движи по ледника Балторо, ще имат по-малко време да постигнат целта си. Но, от друга страна, това може би ще им позволи да запазят повече енергия за последните седмици от зимата, когато дните са по-дълги, а температурите - по-високи.
Междувременно, единият от групата на Алекс Чикон - полякът Марек Клоновски, може да прекрати участието си в експедицията, тъй като трябва до края на месеца да внесе недостигащите му пари. Ако не успее, ще трябва да се върне с носачите, които ще се отправят с екипа учени, изследващи ледника Балторо. Чикон и тримата алпинисти в екипа му разполагат със 70 носачи, докато 7-членната експедиция от Русия, Казахстан и Киргизстан разчитат на 45 и дори се наложи по време на полета до Пакистан да бъдат обути във височинните си обувки, за да спестят от разходи за багаж. Предстои да видим дали финансовият фактор ще се окаже сред решаващите по пътя към К2.
Пред испански медии Чикон определи като малки шансовете за успех на К2: “Можем да достигнем лагер 4 , но оттам нататък всичко зависи от времето. От лагер 4 ще видим какви са условията за атака на върха. Има страх, но в това няма нищо лошо. Страхът те държи буден и активен” - каза испанецът. Той е със сънародника си - Феликс Криадо от Галисия, двамата поляци Марек Клоновски и Павел Дунай и петима шерпи. Що се отнася до шерпите, Чикон изтъкна, че те са добре подготвени алпинисти, а не височинни работници. “Каква е разликата между това спонсорът на Симоне Моро и Тамара Лунгер да им дава пари и аз да спонсорирам шерпите? За мен те са част от екипа” - подчерта Чикон.
Италианецът Даниеле Нарди също определи двамата пакистанци в екипа си като алпинисти, а не като височинни носачи. Участниците в експедицията на Нанга Парбат почиват в Базовия лагер, след като достигнаха лагер 3 на височина 5700 метра в долната част по реброто Мъмери. Те прекараха една нощ там, в цепнатина - единственото възможно място на ледника, при силни ветрове и ниски температури. Пред италиански медии Нарди изрази задоволството си от темпото, с което напредва експедицията. С него са британецът Том Балард и двама пакистанци - Карим и Рахмат. Целта, според Нарди, е не толкова достигането на върха, а прокарването на нов маршрут по реброто Мъмери.
Междувременно, Симоне Моро и Пемба Шерпа, чиято цел пък е Манаслу, прекараха една нощ на височина 5800 м. Те имаха намерение да пренощуват на шестхилядния връх Мера (6476 м) за аклиматизация, но твърде ниските температури ги принудиха да слязат надолу. Прогнозата през следващите дни е за силни ветрове с пориви до 130 км/час.
30-годишна индийка с ампутиран крак е изкачила в началото на месеца връх Винсън - най-високият в Антарктида (4892 м). През 2013 г. Арунима Синха става първата жена с ампутиран крайник, изкачила Еверест, а в следващите години стъпва на още 4 континентални първенци. До завършване на поредицата от седемте континентални първенци й остава само връх Денали в Аляска.
86-годишният японец Юичиро Миура планира да се изкачи на най-високата точка на Южна Америка - Аконкагуа (6961 м), в Аржентина, и да се спусне със ски от върха. По план трябва да запоне да се аклиматизира на 16 януари, да бъде на върха на 21-ви и 10 дни по-късно да се върне в Япония. Той е придружаван от двама шерпи, двама японски алпинисти, сина си и лекар. Миура има няколко сърдечни операции, веднъж е чупил таз, но въпреки това, е бил на Еверест три пъти - на 70-, 75- и 80-годишна възраст.
Тази седмица замина последната група на 27-ата Национална антарктическа експедиция. Към полярната ни станция „Св. Кл. Охридски“ на о-в Ливингстън се отправиха геодезистът Олег Василев, логистиците Драгомир Матеев, Павел Григоров, Цветан Паров, геологът д-р Камен Бонев и лекарят д-р Тодор Шамов). Междувременно, у нас се завърна ръководителят на експедицията и директор на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев, заедно с журналиста Мария Чернева и логистика Христо Дойков. По сателитния телефон командирът на базата Йордан Тодоров съобщи, че всички са в добро здраве, изпълняват строителната и научната програма по график.
Започна нова кампания в подкрепа на българския фрийрайд отбор. Една година след създаването му, неговите членове имат нужда от подкрепа, за да продължат с успешните си представяния на международни състезания. Тъй като подобни спортове не се финансират от държавата, отборът е събрал едва 35 на сто от необходимите средства. Новият сезон започва с три нови попълнения: Симона Камберова – ски жени, Борислав Гарибов – ски младежи и Ива Павлова – сноуборд девойки.
Група наши катерачи са в пустинята Вади Рум в Йордания. Те определят дестинацията като атрактивна за катерене. “Районът е огромен. Има всичко, освен болтове. По маршрутите се катери само на свободни осигуровки и е необходим специфичен опит за сериозни изкачвания” - раказаха те. В пустинята Вади Рум има скалисти монолити - гранит и пясъчник, които се издигат от нивото на пустинните пясъци до над 1700 м височина. Лагерува се в бедуински палатки.
Полякът Дарек Соколовски е преминал в края на миналия месец може би най-трудния драй-тулинг маршрут в света - в сърцето на Доломитите, нарекъл го е “Parallel World” и му е дал категория D16. Соколовски е изкатерил 60+ метровия маршрут в чист драй-тулинг стил, за 50 минути, без прекъсване, но сложността на подобен маршрут идва не от дължината му, а от трудните и дълги движения. Единственият друг маршрут D16 е Storm Giant - 80-метрова линия, прокарана от канадския катерач Горд МакАртър в Британска Колумбия, Канада.
Италианецът Данило Калегари успя да осъществи две от трите цели на своята експедиция в Антарктида. След 30-дневни снеговалежи и виелици той се отказа от опита си да достигне със ски до Южния полюс. После, след полет със самолет и дълго чакане за по-добро време, 38-годишният приключенец изкачи в алпийски стил, соло връх Винсън, а после направи забележителен скок с парашут от 5000 метра височина в масива на Винсън.
Виктория Томова отпадна в първия кръг на сингъл на турнира от категория УТА 500 на клей в Чарлстън (САЩ) с награден фонд 1 064 510 долара. Най-добрата тенисистка на България отстъпи с 1:6, 3:6 от представителката на домакините Робин Монтгомъри, като срещата продължи 75 минути. Томова загуби шест поредни гейма от 1:0 до 1:6 в първия сет, а във втората..
"Последните три години комисията за тотализатора не е била свиквана по правилата и е била насрочвана със заповед на предишния изпълнителен директор, който беше освободен. В предходните години комисията е била в състав: представител на Министерството на младежта и спорта, представител на НАП и външен експерт. В последните три години тя е била само от..
Дисциплинарната комисия към Българския футболен съюз наложи следните наказания след изиграването на 26-ия кръг на Първа лига. Най-потърпевши са от Ботев (Пловдив) и Левски. Те бяха глобени съответно с 11 хиляди и 11 300 лева, а пловдивчани получиха последно предупреждение за лишаване от домакинство. Ето и наказанията. Решения - 26-ти кръг ППЛ С..
Лия Каратанчева постигна две победи в квалификациите и се класира за основната схема на турнира по тенис на клей за жени от категория УТА 125 в Анталия (Турция) с награден фонд 115 хиляди долара. В първата си среща Каратанчева елиминира номер 321 в световната ранглиста Настася Шунк (Германия) със 7:6(4), 6:1. Българката победи във втория кръг на..
Казусът с новия президент на Българския олимпийски комитет Весела Лечева продължава, но тя излезе с нова позиция. Във връзка с постъпили въпроси от медиите за това - кога г-жа Весела Лечева ще встъпи в своите правомощия като председател на БОК и ще отиде на своето работно място, тя даде следните разяснения: "В мои публични изявления от миналата..
26 медала (4 златни, 7 сребърни и 15 бронзови) спечелиха българските състезатели от международния турнир по таекуондо "Скопие Оупън Рамус" с ранг G1. Християн Георгиев взе сребро в категория 54 килограма при мъжете. На финала европейският вицешампион за младежи до 21 години отстъпи пред представителя на домакините Лука Туркали. При жените бронзово..
Бившият национал Светослав Петров се присъединява към треньорския екип на Българския футболен съюз. Той е новият наставник на селекцията на България до 17 години. В същото време Петър Карачоров ще поеме отбора до 15 години. Светослав Петров има 11 мача за България в периода 2000–2003 г., като преди това записва и 10 мача за младежкия национален..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...