Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерти: Когато токът се купува "ден напред", цената му скача

Министерството на енергетиката и КЕВР със спешни мерки за стабилизиране на цените на индустриалния ток, търгуван на енергийната борса

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Има дълготрайна и устойчива тенденция цените на пазара на ел. енергия „ден напред“ да се увеличават значително. Тази година ситуацията е по-необичайна – ако сравним първите дни на януари 2019 и първите на януари 2018 – цените на борсата са повече от два пъти по-високи, а ако сравним декември 2018 и декември 2017, цените са 50% по-високи“. Това коментира пред БНР Мартин Георгиев, председател на Асоциацията на търговците на електроенергия.

По думите на Калоян Стайков от Института за пазарна икономика такава ситуация е притеснителна за предприятията със сериозни потребления на ток. В предаването „Преди всички“ той поясни, че тази тенденция се наблюдава и в Европейския съюз.

„Когато се говори за увеличение на цени, трябва да се разграничат тези две неща, че има външни фактори – валидни за почти целия Съюз, и вътрешни - строго специфични за нашия пазар, сам по себе си доста специфичен. Затова мерките трябва да разграничат двата ефекта“.

„Предложението за пускане на допълнителни количества от производителите на свободния пазар е мярка, която би била от полза и би успокоила пазара“, каза Мартин Георгиев и допълни:

„Един от основните проблеми в сегмента „ден напред“ е фактът, че голяма част от покупката на ел. енергия се извършва през пазара „ден напред“, тъй като по дългосрочни търгове е продадена енергия, която задоволява само около 40% от потреблението, тоест, повече от половината от енергията се купува от пазара „ден напред“. Във всяка страна е различно, но стандартът е между 10% и 20% само да се търгуват на пазар „ден напред“, а останалите количества, съществените, да се търгуват по дългосрочни цени, което гарантира стабилност и прогнозирумеост за производителите и за потребителите“.

Георгиев е категоричен, че търговците няма как да гарантират стабилна и устойчива цена на ел. енергия, ако нямат възможност да закупят тази енергия по дългосрочни договори.

„Тези 60%, които се купуват от пазара „ден напред“, цената е доста променлива – в съседни дни се променя до 300%, в съседни часове има 200-300% промени. Практически е невъзможно да бъде прогнозирано и на основа на нея да се гарантират продажби по фиксирани цени. Голяма част от търговците предлагат на своите клиенти продажба на ел. енергията по индексирана цена към пазара „ден напред“. Другата алтернатива е или да се оттеглят от пазара, или да фалират“.

Мартин Георгиев каза, че през последните години има 17 търговци, които са се оттеглили заради тази специфика на пазара в България, което е 15-20% от регистрираните в страната. В последните две години търговците са натрупали загуби около 50 млн. лева.

„В момента обвиненията срещу ЕРП-тата са, че изкривяват пазара, тъй като пускат оферти за купуване без таван на цената. Това няма как да се случи, защото, когато има монополен пазар, цената се диктува от монополиста. Когато има голяма концентрация на пазара, тя може да доведе до намаляване на количествата, които се предлагат, което автоматично вдига цената. Няма как от страна на търсенето пазарът да бъде изкривен, защото проблемът е в предлагането“, заяви Калоян Стайков.

„Основните продавачи на пазара в България са държавните електроцентрали, тоест, ако има мярка – осигуряване на ликвидност на пазара, то тя трябва да бъде изпълнена от тях. Важна е пиковата енергия – тази, която се консумира през деня, която консумират повече от 90% от потребителите на свободния пазар. Такава енергия няма продадена по дългосрочни договори нито един мегават час, а тя е най-важната и най-чувствителната. Това е нещо, което в много наши становища сме искали да се осигури – предлагане и на пикова енергия, много важна за пазара, и нейното предлагане би предпазило потребителите от тези волатилни цени, които се наблюдават на пазара „ден напред“, поясни Мартин Георгиев.

Според Калоян Стайков количествата са важни, но проблемът на нашия пазар е, че има огромна концентрация – „точно тези три държавни дружества в холдинг БЕХ създават този проблем, защото, когато те решат, могат да се ограничат количествата, съответно цените се увеличават, а когато предлагането е ограничено, а търсенето – високо, има такива големи волатилности в цените ден за ден, месец за месец. В тези условия регулаторът трябва да има много по-активна роля, защото, когато има монопол, то той се регулира“.

Интервюто с Мартин Георгиев и Калоян Стайков можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Около 200 представители на фирми протестираха в Пловдив

Фирми протестират в Пловдив против поскъпването на тока

Около 200 представители на фирми, получили предупреждения от енергийния си доставчик за предстоящо значително поскъпване на електроенергията, която получават, вследствие на увеличаване на цената на енергийната борса, протестираха тази сутрин в..

публикувано на 14.01.19 в 10:00
Петкова и Иванов ще се срещнат с ръководствата на големите електроенергийни дружества.

Обсъждат мерки за стабилизиране на свободния пазар на ток

Енергийният министър Теменужка Петкова и председателят на регулатора Иван Иванов ще се срещнат с ръководствата на едни от най-големите електроенергийни дружества, за да обсъдят мерки за  стабилизиране на свободния пазар на ток. Преди дни председателят..

публикувано на 14.01.19 в 07:14
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожарната в Габрово с нов шеф

Рокада в ръководството на Пожарната в Габрово, по-малко от две седмици след назначаването на нов директор. Днес той е бил сменен със заповед на министъра на вътрешните работи Даниел Митов.  Преди по-малко от две седмици пред състава на Пожарната..

публикувано на 17.02.25 в 20:22

Протест настоя България да напусне СЗО

"Народно социално движение" организира митинг протест за излизане на България от Световната здравна организация, който се проведе пред Министерския съвет. Протестиращите заявиха, че СЗО е оказала натиск за налагане на редица принудителни мерки по време..

публикувано на 17.02.25 в 20:20
Тедрос Гебрейесус

Гебрейесус призова страните от СЗО да приемат глобален договор за действия при пандемии

Генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Гебрейесус призова страните членки да положат усилия да приемат глобален договор за действия при пандемии преди годишното събрание на СЗО през май. "Сега или никога", заяви Гебрейесус в..

публикувано на 17.02.25 в 19:56
Канцлерът на Германия Олаф Шолц

Шолц: САЩ и Европа трябва да носят заедно отговорността за сигурността на Украйна

Съединените щати и Европа трябва да носят заедно отговорността за сигурността на Украйна, заяви германският канцлер Олаф Шолц след съвещание в Париж с колегите си от Франция, Италия, Полша и други европейски страни. Европейски лидери се събират на..

публикувано на 17.02.25 в 19:50

Германският финансов министър: Фискалните правила на ЕС трябва да бъдат реформирани, ако се увеличат разходите за отбрана

Фискалните правила на Европейския съюз и Германия трябва да бъдат реформирани, в случай че европейците се договорят да увеличат съществено разходите за отбрана, каза германският финансов министър Йорг Кукис.  Той е в Брюксел, където обсъжда с колегите..

публикувано на 17.02.25 в 19:05

Правителството ще отправи официално искане за изготвяне на извънредни конвергентни доклади от ЕК и ЕЦБ

До края на февруари, България ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвянето на извънредни конвергентни доклади, стана ясно след участието на министъра на финансите Теменужка Петкова в заседанието..

публикувано на 17.02.25 в 18:58

Русия съобщава за завладяването на село в Харковска област

От фронта в Източна Украйна руското министерство на отбраната съобщава за завладяването на още едно украинско село в Харковска област. Фиголивка се намира на двайсетина километра северно от град Купянск и на запад от река Оскол. Ако бъде..

публикувано на 17.02.25 в 18:20