Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Руси Статков: "Булгартабак" не е единственото дружество, обречено заради приватизационния си договор

До месец собственикът на "Булгартабак" трябва да информира Агенцията за приватизация за случващото се в благоевградската фабрика

| обновено на 15.01.19 в 14:13
Руси Статков
Снимка: БГНЕС

"Булгартабак" не е единственото предприятие, което е обречено заради приватизационния си договор. Това заяви пред БНР Руси Статков - член на Надзорния съвет на агенцията за приватизация и следприватизационен контрол. Статков обаче отказа да назове имената на останалите "обречени" дружества:

„Особено в монополните дружества - там трябва да се търси и наказателна отговорност на тези, които поемат ангажимент пред държавата да бъдат нейни партньори, а с действията и бездействията си разрушават подотрасъла“, каза в интервю за предаването "12+3" той.

По повод казуса с цигарената фабрика в Благоевград, Статков уточни, че все още не е ясно дали предприятието е затворило, както и че все още не е започнала проверката на Агенцията за приватизация:

„Агенцията е поискала чрез писмо миналата седмица от изпълнителния директор до ръководството на предприятието информация какво се случва в предприятието и на тази база ще преценим какви следващи мерки да предприемем“, добави Статков и поясни, че съгласно закона, в рамките на един месец те трябва да дадат отговор.

„В българския закон за приватизация и следприватизационен контрол, който действа и сега, няма уточнение що е икономическа ефективност, що е прозрачност и що е стратегически инвеститор, както и що е предмет на дейност на този закон“, подчерта още Статков и изтъкна, че многократно от Агенцията са предлагали да има изменения в законите, така че да има защита и на националния, и на обществения интерес.

 „Конкретният договор за приватизация беше сключен през 2011 година“, обясни още Руси Статков и добави:

„Имах възможност, като член на Надзорния съвет, тогава в рамките на процедурата да изразя на базата на предложението на синдикатите изискване да се запази в синхрон 10-годишният предмет на дейност със заетостта, т.е. работните места да не са по-малко от тези, които са към момента на приватизация, от тези, както искаха КТ "Подкрепа" и КНСБ. Второ - по отношение на заплащането на тези хора и трето - по отношение развитие на дейността. За съжаление обаче това не беше възприето и тогава министър Трайчо Трайков и самото правителство възприеха 10 задължения, в които предмет на дейност и седалището останаха до 2021 година, т.е. 10-годишен период, а всички останали бяха по-малко: съответно пет, три и две. (...) За целите на специалния ни закон няма понятието що е предмет на дейност и в този смисъл и в други закони не е указано, така че всичко тръгва на тълкуване. А това тълкуване, както се случва - могат да бъдат няколко работници и някаква дейност да се върши там и пак да бъде отчетено за запазен предмет“.

„Агенцията за приватизация, съгласно конкретния договор за приватизация, отчита предходните периоди, т.е. за миналата година и до средата на следващата година, когато ѝ се предоставят, съгласно договора за приватизационна продажба, всички документи, свързани със самия договор. В конкретния случай ние имаме прецедент с предприятието в София, в което преди няколко години се проверяваше доколко дейността, която са вършели хората, които се освобождават, съответства на договора и предмета на дейност и както се установи на базата на проверки - всичко е съгласно договора“, каза още Руси Статков и подчерта, че както при казуса със София преди, така и сега при казуса с Благоевград, агенцията „ще действа с конкретни проверки“, но това ще прецени „на базата на информацията, която ще получи от ръководството на дружеството“.

Подробности можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Журналисти в Националното събрание на Франция очакват идването на новоизбраните членове на парламента, Париж, 8 юли 2024 г.

Френското Национално събрание отвори врати за новоизбраните депутати

Френското Национално събрание вече отвори врати за новоизбраните депутати. Разпределението на политическите сили ще бъде съвсем различно след неочаквания резултат от балотажа. Левицата се очертава победител във Франция, но без парламентарно мнозинство Водачите на лявата коалиция, която победи, но далеч без пълно мнозинство, обещават през..

публикувано на 08.07.24 в 18:23
Кметът на Киев Виталий Кличко

Кличко за атаката над болница в Киев: Един от най-зловещите руски ракетни баражи от началото на войната

Над 30 души загинаха днес при масирани руски ракетни удари по цивилни в пет украински града. Крилата ракета разруши детска болница в столицата Киев.  "Това беше един от най-зловещите руски ракетни баражи от началото на войната", заяви кметът Виталий Кличко.  С минута мълчание в памет на жертвите започна пресконференцията на украинския..

публикувано на 08.07.24 в 18:10

Израелски танкове и пехота щурмуват позиции на "Хамас" в Газа

Израелски танкове и пехота щурмуват днес позиции на "Хамас" в главния град на Ивицата Газа след масирани бомбардировки през нощта, докато в катарската столица Доха продължават усилията за постигане споразумение за прекратяване на огъня и освобождаване на заложниците, отвлечени от "Хамас" преди 9 месеца. Танковата офанзива в град Газа е..

публикувано на 08.07.24 в 17:52
Алис Вайдел

Алис Вайдел, АзГ: Стискам палци на Тръмп, защото обеща да сложи край на войната в Украйна

Крайната десница в Германия се надява, че президентските избори в САЩ ще бъдат спечели от Доналд Тръмп.  Това става ясно от думите на с ъпредседателката на партия "Алтернатива за Германия" Алис Вайдел, която настоява за незабавно спиране на огъня между Русия и Украйна, ако трябва и при условията на Путин: "Стискам палци на Доналд Тръмп,..

публикувано на 08.07.24 в 17:12
Иван Малкодански

Наредбата за общинските дружества в Плевен е предложена за обществено обсъждане

За обществено обсъждане е представена Наредбата за учредяване и упражняване правата на Община Плевен в публични предприятия и търговски дружества с общинско участие в капитала . Темата е сред най-обсъжданата на последните две сесии на Общинския съвет. Какво последва след годишните отчети за 2023 година? Дебатите започнаха още при..

публикувано на 08.07.24 в 16:59
Владимир Путин (вдясно)  и Нарендра Моди разговарят в кулоарите на срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС) в Самарканд, Узбекистан, архив,  септември 2022 г.

Премиерът на Индия Нарендра Моди пристигна на посещение в Москва

Премиерът на Индия Нарендра Моди пристигна на посещение в Москва.  Моди се закле като премиер на Индия за трети път Проф. Герхард Мангот: Оста между Русия, Иран, Китай и Северна Корея е все по-отчетлива, може да продължи към Индия, Бразилия и Южна Африка Визитата е първата на Моди, откакто Русия нахлу в Украйна. Индия води предпазлива..

публикувано на 08.07.24 в 16:56
Германският министър на отбраната Борис Писториус говори с външната министърка Аналена Бербок (вляво) по време на сесия в Бундестага в Берлин, 26 юни 2024 г.

Германската армия се опасява от недостиг на средства за превъоръжаване

Германската армия се опасява от недостиг на финанси за превъоръжаването си след споразумението на управляващата коалиция за бюджета за 2025 година. Министърът на отбраната Борис Писториус предупреди, че това ще възпре плановете за модернизация на Бундесвера.  Германската армия критикува новото споразумение за бюджета в Германия, което бе постигнато..

публикувано на 08.07.24 в 16:29