След протестите във Войводиново, нападението над курсанти и изказванията на вицепремиера Красимир Каракачанов, общественото внимание отново беше насочено върху малцинствата и по-специално ромите.
Свое виждане за интеграцията и проблемите в общността имат и ромските деца от Сухиндол и Бяла Черква. Там има по едно училище, където над 80 на сто от децата са от ромски произход.
„Няма нужда да ги делим по раса, по вероизповедание. Децата ни не са агресивни и са много толерантни едно към друго“, каза Гергана Димитрова - учителка по история и води школа по народни танци с 60 деца в сухиндолското училище. „Как задържате ромските деца в училище? Като ги обичаме. Те знаят, че трябва да се променят, трябва да променят начина на живот на своите семейства“.
За пример учителката дава ромка с 11 деца, които учат, но признава, че има проблеми с отпадащите ученици, особено момичета, заради ранни бракове. Наскоро училище прекъснала деветокласничка, която родила дете.
12-годишната Даяна от Бяла Черква казва, че не разбира възрастните, които спорят добри или лоши са ромите. „Не се чувствам по-различна, защото съм ромка. Нямам обяснение, че в обществото мислят, че ромите са лоши. Има различни роми – някои добри, някои лоши“.
Според 16-годишната Виктория от Сухиндол ромските проблеми се раздухват тенденциозно от политиците, които се сещат за общността, когато наближат избори.
„Решават да им събарят къщите зимно време, което не е много добре. Те гледат да ги намалят по някакъв начин тези роми, въпреки че когато стане въпрос за избори, винаги избират тях да им купят гласовете. Ромската интеграция не се случва в България, не им се получава. Хората разбраха, че тази пари, които трябваше да бъдат за ромската интеграция, бяха скрити и оползотворени за нещо друго“.Конгресменът Марджъри Тейлър Грийн - една от най-влиятелните фигури сред крайната десница и дългогодишен съюзник на Доналд Тръмп - заяви, че напуска Конгреса. Във видеоизявление 51-годишната конгресменка от Джорджия Марджъри Тейлър Грийн заяви, че като член на Камарата на представителите винаги е представлявала обикновените американци,поради..
Лидерът на беларуската демократична опозиция в изгнание Светлана Тихановска бе тази седмица в Лондон, където изнесе беседа за бъдещето на Беларус в бъдеща мирна Европа. Тихановска е добре позната фигура на опозицията в Беларус. Тя създаде доста главоболия на Александър Лукашенко, когато се кандидатира за президентските избори през 2020..
Гърция води международните си отношения в съответствие с международното право и с уважение към държавите, заяви премиерът Кириакос Мицотакис в отговор на заплахите на Москва по повод подписания договор между Атина и Киев за съвместно производство на морски дронове. Говорителят на правителството Маринакис направи още по-остро изявление: “Не..
Мнозинството германци биха подкрепили програма за доброволна военна служба, показва проучване, поръчано от агенция ДПА. По-рано този месец коалицията на канцлера Фридрих Мерц се съгласи на реформа на военната служба, която първоначално ще се основава на доброволно участие. Съгласно плана всички 18-годишни мъже трябва да попълнят въпросници и да се явят..
Заграбването на замразени руски активи от страна на Тръмп поставя под съмнение заема на ЕС за Украйна. Брюксел е изненадан от плана на САЩ за съвместни инвестиционни фондове с Москва и Киев, пише "Файненшъл таймс". Представители на ЕС обещаха да продължат с плана за използване на замразени руски активи за заем от 140 милиарда евро за..
Президентът на Сърбия Александър Вучич отложи за пореден път решаването на проблема с петролната компания НИС, която от началото на октомври е под американски санкции, защото Русия има в нея дял от 56% – чрез "Газпром Нефт" и "Газпром". Сърбия чака американското финансово министерство да се произнесе по молбата ѝ да разреши НИС, включително..
Оперативният щаб на Измаилската районна държавна администрация в Одеска област съобщи във "Фейсбук“, че са пострадали двама души и са регистрирани щети по гражданската инфраструктура в Измаилски район след среднощната атака с дронове, "За пореден път районът ни беше подложен на масирано нападение. Въпреки ефективната работа на силите за..
Някои държави имат 75 поправки в Конституцията, ние имаме 75 погазвания на Конституцията. Това заяви пред БНР проф. Александър Маринов, социолог,..
Обявените за днес протести срещу разширението на синята и зелената зона за платено паркиране в София и увеличаването на цените няма да промени решението..
Най-уязвими при високо запрашаване на въздуха са малките деца, възрастните хора , хората с хронични белодробни или сърдечносъдови заболявания,..