Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уютни, трайни и икономични, глинените къщи дават убежище от градския стрес

Глинените къщи - мода или зелена алтернатива

Тези къщи дори "умират" красиво, твърдят зелените номади

6
Комплексът на Илия Кутлев в Илинденци
Снимка: Личен архив

"Зелените номади, или зелените мигранти, търсещи т.нар. живи места извън големите градове, са интересна група хора, търсещи алтернативен начин на живот – достъп до ресурси, до чиста храна, допира до живата природа." Това каза в предаването "Графити по въздуха" Гавраил Гавраилов, който представя поредицата "Има ли мегдан".

Даниел Василев се  вписва в понятието зелен номад. Бунтар, който постоянно е в движение и пътува, но въпреки това установява свое убежище край село Желен, община Своге.

"Моето убежище се намира на 4 км навътре в гората. Около мен няма съседи. Десет декара си купих 2008-а година. На това място имаше две малки глинени къщи. Започнах лека-полека да развивам това местенце", разказва Даниел. 

Поляна, поточе, букова гора и пещера – това е неговото обкръжение. "В романтичния си период, когато си търсех място да номадствам, си мислех, че ще избягам в гората и около мен всичко ще е рай. Всъщност се  натресох в центъра на проблемите в България. Виждам образованието на какво ниво е по селата, културата. Около мен са огромни сечища. Оказва се, че гората е много романтична, но само нощем. През деня се сече от януари до декември…“, продължава Даниел.

В началото било силно изкушението да комерсиализира мястото – главно под натиска на приятели, но все пак то си остава убежище: „Място, където да дойдат хора, да си починат, без да се мисли за пари в този момент, и да си отидат малко или много заредени от това място.“

„Никога не съм бил отшелник. Най-дългото време, в което съм бил сам горе, в гората, е четири дни. След като хората разберат, че съм горе, потокът е почти постоянен. "Сам" и "отшелник" не бих се нарекъл.“

Глинените къщи са красиви и икономични

Започва да остава все по-дълго „горе“, през последната година равносметката е 9 месеца. Глинените къщи първо са много красиви, второ – много икономични, пояснява Даниел. „Буквално може да се построи къща от мястото, където искаш да я построиш. Прави се супер бързо. Предимствата са всякакви.“

Красиво е дори как „умират“ глинените къщи, как изчезват в природата и се разрушават, твърди Даниел. „Една глинена къща, когато й падне покривът, след три-четири години може да не познаеш, че там е имало къща.“

Преди седем-осем години, по време на бум на интереса към глинените къщи Даниел събира около себе си млади ентусиасти и започват да експериментират. „Събрахме една бригада и започнахме да експериментираме с материали, да миксираме кал, да пробваме мазилки. /…/ Всякакви методи опитвахме – с повече слама, с по-малко слама, с повече глина и пр.“

И сега има развитие в тази сфера, но се случва по-тихо, извън обществения интерес, казва още Даниел.

Глинените къщи са трайни, стига да имат добър покрив

„Глинената къща не е по-малко трайна от каменната зидария. Просто когато няма покрив, водата си казва своята дума. Глинените къщи създават един уют и на общото пространство около тях“, отбелязва Гавраил Гавраилов и дава пример с подобни градежи в района на Ивайловград.

Илия Кутлев е предприемач, собственик е на комплекс от глинени къщи в родното си село Илинденци край Симитли. Успял е от лично хоби и вътрешно усещане за житейска философия да превърне това в бизнес.

Зиме в глинената къща е топло, а през лятото - прохладно

Покривите на глинените му къщи са от каменни тикли. Екоселището в Илинденци има шест построени глинени къщи и една реставрирана. "Чувството да живееш в такава къща е великолепно", споделя Илия Кутлев. „Има много предимства пред стандартната къща. В глинената къща влажността е постоянна величина – около 50%, което е перфектно за човешкото тяло. Зимата задържат температурата и е доста топло, а лятото обратно – са доста прохладни.“

Ежеседмично Илия прекарва по три-четири дни в София, а през останалото време – в къщичките. „И забелязвам колко се връщам зареден, успокоен и релаксирал от панелните жилища, в които живеем. Няма ги тези плесени, мухъл, които се образуват по стените, докато тези стени на глинените къщи са дишащи.“

Според Илия Кутлев, глинените къщи в селището се сливат с природата. „Виждам все повече млади хора, които ме търсят и се вълнуват, което ме кара да вярвам, че този тип строителство ще се възобнови и ще има успех.“

Втори епизод от поредицата "Има ли мегдан", посветен на глинените къщи, слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Дейвид Лами

Лондон санкционира руски длъжностни лица и свързани с държавата младежки организации

Великобритания санкционира 10 руски длъжностни лица и свързани с държавата младежки организации за участие в систематичен опит за индоктриниране на украински деца. Индоктринацията е процес на насочване на хора към определени възгледи или убеждения, често чрез манипулация или принуда. Налагайки тези последни санкции, от британското..

публикувано на 20.11.24 в 08:27

Конференция на евродепутатите от "Европа на суверенните нации" в София

В столицата днес ще се проведе конференция на групата в Европейския парламент "Европа на суверенните нации", част от която е и партия "Възраждане". Темата на форума е "Миграция". Конференцията започва с работна среща на тема "Парламентаризъм и демокрация". Началото ѝ е в 9 часа и ще се проведе в Народното събрание. В работната среща ще се..

публикувано на 20.11.24 в 08:07

Таксиметрови шофьори предупредиха за "неприятни изненади по коледните празници" и блокади на пътища

Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален таксиметров синдикат, във връзка с причината такситата да излязат на масов протест в различни градове на страната, недоволни от драстичното поскъпване на "Гражданска отговорност" за сектора...

публикувано на 20.11.24 в 08:06

Протест на фермери в Лондон

Хиляди протестираха в Лондон срещу промените в данъка върху наследството за фермерите, обявени в бюджета. "Няма фермери, няма храна, няма бъдеще", гласеше един от надписите на издигнатите плакати. Някои фермери пристигнаха пред парламента с техните трактори. Сред протестиращите беше и добре познатият в България телевизионен водещ на..

публикувано на 20.11.24 в 07:55
Изглед към Рим

Национална стачка на медиците в Италия

В Италия се провежда 24-часова национална стачка на медицинския персонал, която ще приключи днес в полунощ. Гарантирани са само спешните отделения и интензивните лечения. В Рим в 12 часа местно време е насрочен протестен митинг Стачката е организирана от синдикатите в медицинския сектор. Засяга лекари, медицински сестри, акушерки и останалия..

публикувано на 20.11.24 в 07:47
Хауърд Лътник

Тръмп номинира милиардера Хауърд Лътник за министър на търговията

Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп номинира милиардера Хауърд Лътник за министър на търговията. Той е изпълнителен директор на инвестиционна компания, занимава се с криптовалути и ръководи и фирма за недвижими имоти. В своята социална мрежа Truth social Тръмп написа, че като министър Лътник ще има за задача да въведе плана му за..

публикувано на 20.11.24 в 07:44
 Джо Байдън

Байдън е одобрил изпращането на противопехотни мини на Украйна

Американският президент Джо Байдън е одобрил изпращането на противопехотни мини на Украйна, които се очаква да бъдат използвани от украинските сили за забавяне на руския напредък на източния фронт. Съединените щати очакват Украйна да използва мините на украинска територия, като бъдат изключени районите с украинско население, според неназован..

публикувано на 20.11.24 в 07:35