Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Нейков: Данъчните убежища и плоският данък са поправими грешки

Иван Нейков
Снимка: БГНЕС



Ако не се предприемат активни мерки за намаляване на икономическите неравенства, общественото напрежение ще се повиши критично. Това заяви за "Хоризонт" бившият социален министър Иван Нейков, в коментар за тазгодишния доклад на британската организация "Оксфам".

"Една икономика в служба на един процент". Така "Оксфам" представи традиционното си изследването за богатството на света преди Световния икономически форум в Давос. Според изследването през последните 12 месеца стойността на имуществото на единия процент най-богати хора в света надхвърли общо стойността на всичко, което притежават, останалите 99 %. Отново от "Оксфам" обръщат внимание, че трябва да се премахнат данъчните убежища и че облагането на доходите трябва да става според приходите на всеки един от нас. Експертното тълкуване на изводите от доклада ще чуем в интервюто, което Марта Младенова направи с бившия социален министър Иван Нейков.

"Разликата между богати и бедни се увеличава. Тази разлика се увеличава не само между самите държави, а и между хората вътре в обществата. 20-те процента най-богати вече са на космически разстояния от 20-те процента най-бедни. В България е по същия начин. Има няколко причини - това, което носят новите технологии са много по-сериозни възможности за инвестиции и печалби. Хората, които стъпват на тях изпреварват много всички останали. Приближаваме момента, в който напрежението ще стане такова, че котелът няма да издържи", смята Нейков. 

"Ако нещата не започнат да се променят, то ще стигнем до ситуация, в която ще трябва да градим нови стени между богатите и бедните. И едните, и другите ще бъдат нещастни. Час по-скоро причините за неравенството, една от които е начина на разпределение, трябва да бъдат търсени и преодолявани. Такава е и тезата, имала резон в края на ХХ век, но не и сега, че щом работиш, значи няма как да си беден. На много места, включително в България, самият факт, че си зает, не означава, че си излязъл от света на бедните." 

"Данъчните убежище не ги създаде някой от Марс. Ние го направихме. Грешките трябва да се поправят. България е офшорна зона, ако сравним нивото на доходния данък със страни, като които искаме да бъдем. Приехме този подход (плоския данък - б.р.) като временна мярка за справяне с криза. В името на солидарността трябва да върнем прогресивната скала на облагане", смята Иван Нейков, според който тази политика трябва да засегне и косвените данъци. Тоест стоките от първа необходимост, като храните, да имат по-ниски ДДС-ставки от луксозни стоки. 
Цялото интервю с Иван Нейков чуйте в прикачения звуков файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Петков

ПП искат промяна на правилата за избор на регулатори

Кирил Петков даде заявка, че ПП искат промяна на правилата за избор на регулатори, а не преговори за кандидати. "Това е нашата борба през цялото време - за честни конкурси, не за задкулисни преговори: "аз ще гласувам за един, пък вие гласувайте за друг", и дайте целият български народ да е рефер кои са най-добрите хора, които трябва да бъдат..

публикувано на 21.02.25 в 12:37

НАП проверява борси, тържища и хранителни магазини в цялата страна

Данъчни инспектори проверяват по-големите борси, тържища и хранителни магазини в цялата страна, съобщиха от НАП. Контролните действия са част от правителствените мерки за скъсяване на веригата на доставки и ограничаване на нелоялните практики при хранителните вериги.  Събраната информация от контролните действия за нелоялни практики ще..

публикувано на 21.02.25 в 12:07

Внесоха в НС предложение за издигане на Йонко Грозев за съдия в КС

Над 30 представители на граждански организации, юристи, университетски преподаватели и общественици внесоха в Народно събрание официално писмо с предложение за издигане на кандидатурата на Йонко Грозев за съдия в Конституционния съд. "Грозев получава международно признание, след като през 2015 г. е избран от Парламентарната асамблея на Съвета..

публикувано на 21.02.25 в 12:06
Изображение на Тутмос ІІ върху релеф от Карнак

Какво знаем за гробницата на Тутмос II - най-значимото археологическо откритие от 1922 г. насам?

Археолози в Египет откриха гробницата на цар Тутмос II. Такова значимо  археологическо откритие там не е правено от 1922 година, когато е намирена тази на Тутанкамон. Новото откритие е п оследната от липсващите царски гробници на египетската Осемнадесета династия, управлявала в продължение на повече от два века - между 1550 г. пр.н.е. и..

публикувано на 21.02.25 в 11:51
Явор Божанков

ПП-ДБ излязоха с декларация за третата година от началото на войната в Украйна

С декларация излязоха от "Продължаваме промяната-Демократична България", по повод на третата година от началото на войната на Русия срещу Украйна. Депутатът Явор Божанков заяви, че от формацията му застава твърдо зад Киев:  "Демилитаризацията на Украйна, поставена като цел от Руската федерация, е висша форма на цинизъм. През 1994-та се..

публикувано на 21.02.25 в 11:25

Д-р Диана Инджова: Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания

Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания . Това заяви пред БНР д-р Диана Инджова, ръководител на Центъра за психологически изследвания, преди провеждането на  форума "Хората с увреждания и развитието на новите технологии", организиран от Глобалното движение на хора с увреждания. "За Европа твърдим, че имаме над 90 милиона..

публикувано на 21.02.25 в 11:15
Джейхан Ибрямов

От ДПС-ДПС отбелязаха с декларация Международния ден на майчиния език

От "Демокрация, права и свободи" -ДПС почетоха с декларация Международния ден на майчиния език и паметта на българските граждани, загубили живота си, защитавайки своето име, език и култура, който отбелязваме днес. Представи я депутатът Джейхан Ибрямов "Днес липсващите от 1992 година учебници по турски език са вече факт. В началото на 2023 г...

публикувано на 21.02.25 в 11:06