Изложбата, подредена в Полския институт е за „Жегота“. Под това кодово име съществува Съветът за помощ на евреите - уникална нелегална организация, чиято цел е била да спасява евреите, масово избивани от нацистите по време на Втората световна война. "Жегота" съществува в периода 1942-1945 година. Изложбата проследява историята на създаване на организацията, нейните структури и двигателите й в различни градове, както и организираните от нея акции, спасени лица и съдбата й след войната, разказва Ярослав Годун - директор на Полския институт в София:
„Това е документална изложба за хора, които помагали на своите сънародници евреи в окупираната Полша през Втората световна война. Тази изложба показва как е действала полската държава и какво е правила за спасяването на еврейските си сънародници. В нея има 18 пана и е много интересно, защото хората, които ще представим в нея, те вече са известни в България.“
Според германските разпоредби, които са в сила по време на окупирана Полша, хората, укриващи евреи, получавали смъртна присъда, затова намирането на убежище е било изключително трудно. Когато са били укривани еврейски деца, това се е случвало най-често в приемни семейства или сиропиталища. Така във Варшава от детския отдел на „Жегота“, управляван от Ирена Сендлерова, са спасени тези хиляди деца от Варшавското гето.
Спомени на хора, спасени от "Жегота", архивни кадри и интервю със самата Ирена Сендлерова, направено през 2003-та година, 5 години преди тя да почине, са включени в документалния филм "Разказ за Жегота“.
Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..
"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..
Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..
"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..
19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...
Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..