Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Домбровскис: Резултатите от стрес тестовете на банките решаващи за пътя на България към ERM II

| обновено на 29.01.19 в 16:01
Валдис Домбровскис на 13-ата годишна среща на бизнеса с правителството в "София хотел Балкан" София (29 януари 2019).
Снимка: БТА

Позитивите от членство в еврозоната представи пред българския бизнес зам.-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис по време на годишната конференция на бизнеса с правителството. Домбровскис подчерта, че към момента сътрудничеството с българските власти е много добро и страната има много добра фискална политика и макроикономически показатели, но трябва да има напредък в други области.

„За България са посочени някои важни области, в които трябва да има подобрения. Според последните оценки от европейския семестър трябва да се подсили административният капацитет, да се „запълнят“ някои пукнатини във финансовия сектор, да се довършат законовите текстове, свързани с несъстоятелността, и да се подобри цялостното управление. Също така страната трябва да инвестира в подобряване на уменията и образование. Предизвикателство пред България е справянето с бедността и социалното изключване“.

Държавният дълг ще падне под 20% от брутния вътрешен продукт, подчерта Домбровскис. Режимът на паричен съвет също помага на България по пътя към присъединяването към еврозоната, защото българският лев е фиксиран към еврото, допълни еврокомисарят.

Решаващи за пътя към ERM II ще бъдат резултатите от стрес тестовете в банковата система, които се очакват през юли тази година, допълни еврокомисарят.

Той обърна внимание на механизмите за гарантиране на стабилността, разработени в еврозоната. Единият от тях е единният стабилизационен механизъм, а другият – единният банков съюз.

Въпреки че банковият съюз все още не е завършен, той дава гаранции за страните членки. Именно затова заедно с присъединяването към ERM II България ще трябва да започне тясно сътрудничество с единния банков надзорен механизъм. Пред еврозоната предстоят и много предизвикателства – например, гарантирането на депозитите на европейско ниво.

Според еврокомисаря членството в еврозоната е гаранция за стабилност и сигурен начин осигуряване на по-добра бизнес среда, заради което България ще привлича повече чужди инвеститори.

Домбровскис обърна внимание, че еврото ще бъде много голям позитив и за туристическия сектор, защото ще улесни чуждите туристи в България.

„Ако искаме силно евро навън, трябва да бъдем силни вътре“, заяви Домбровскис, като подчерта, че еврото е втората резервна валута в света. По думите му, силното евро е и сигурен начин да се предпазим от нарастващия протекционизъм.

75% от европейските граждани са категорични, че еврото е добро за тях, каза Валдис Домбровскис, който пожела успех на България по пътя ѝ към приемането на единната европейска валута.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Петър Димитров от Клиниката по белодробни болести на Александровска болница

Д-р Петър Димитров в "Минути за здраве": Как да различим грипа от Covid 19?

Времето застудява, а това предразполага разпространение на вирусни инфекции. Как да се пазим от тях ще чуем в Минутите за здраве от д-р Петър Димитров от Клиниката по белодробни болести на Александровска болница в София. Д-р Димитров, какъв е интензитетът на грипните вируси в момента и кои типове доминират? "В момента грипната активност е ниска..

публикувано на 22.11.25 в 08:00
Пенка Петросович

Смесеният хор на 91-ва НЕГ ще изнесе концерт в Брюксел

По покана на фондация "Академия за млади таланти" с ръководител Пенка Петросович, Смесеният хор на 91-ва Немска езикова гимназия "Проф. Константин Гълъбов" в София, с диригент Красимира Цуцуманова, ще изнесе на 23 ноември 2025 г. онлайн концерт пред белгийска публика .  Излъчването започва в 15 часа централноевропейско, а 16 ч. българско..

публикувано на 22.11.25 в 07:45
Ваня Запрянова

Започват коледни ателиета в Казанлък

Поредица от коледни работилници организират от казанлъшката галерия „Ателието“ по повод предстоящите зимни празници. Ръководителят й Ваня Запрянова разказа в интервю за предаването „Закуска на тревата“, че те са насочени както към децата, така и към техните родители.  Ателиетата ще започнат на 27 ноември и ще продължат до 11 декември, като..

публикувано на 22.11.25 в 06:50
Нов паметник на Захарий Стоянов беше открит срещу северния вход на старата сграда на Народното събрание

Нов паметник на Захарий Стоянов беше открит пред старата сграда на НС

Нов паметник на Захарий Стоянов беше открит срещу северния вход на старата сграда на Народното събрание – революционер, политик, журналист и писател, помощник в Априлското въстание и негов пръв историограф с книгата си „Записки по българските въстания“. Монументът е дело на Иван Чолаков, Пламен Вълчев и арх. Димитър Младенов, а председател на..

публикувано на 22.11.25 в 06:05

Музеят на хумора и сатирата издирва габровски сувенири

Музеят на хумора и сатирата издирва габровски сувенири, за да възстанови първата линия от произвежданите хумористични изделия, които гостите на града купували за спомен .  Липсващите екземпляри са от началото на 80-те години. Малките предмети са предимно керамични и текстилни и са по дизайн на карикатуриста Борис Димовски , който измисля чашките..

публикувано на 22.11.25 в 05:50

В Пловдив ще бъде представена изложбата на победителите от конкурса "Шофирай със сърце и разум"

В центъра на Пловдив ще бъде представена благотворителната изложба на победителите от националния конкурс за рисунка "Шофирай със сърце и разум", организиран от Фондация "Ани и Явор". Фондацията е създадена в памет на младите влюбени творци, чиито животи бяха отнети от 18-годишен шофьор, докато пресичаха на пешеходна пътека в София през 2023 г...

публикувано на 22.11.25 в 05:20

Плевен е домакин на национална конференция за климатичните промени и безводието

Плевен е домакин на национална конференция за климатичните промени и безводието. Форумът е организиран от Националния клуб на жените към партия "Демократи за силна България", в партньорство с Фондация "Конрад Аденауер". Събитието събира експерти и лидери с мисия да изработят дългосрочни политики за водна сигурност и модерно управление...

публикувано на 22.11.25 в 05:10