Необходимо е изменение на Закона за марките и географските означения, който осигурява национална закрила на селскостопанските продукти и храни, за да се отговори изцяло на изискванията на Европейската комисия. Това заяви в предаването "Преди всички" заместник-председателят на Патентното ведомство Офелия Цонкова.
Миналата седмица Комисията предприе по-нататъшни действия по наказателната процедура срещу България, призовавайки да бъде отменена националната закрила, което е трябвало да бъде направено още преди 12 години и продуктите да бъдат защитени на ниво Европейски съюз.
Офелия Цанкова припомни, че наказателната процедура е стартирала още през 2016 г. В резултат на кореспонденция с Брюксел било установено, че за България е „неизбежно“ да промени законодателството си в посока преустановяване на националните регистрации. „Не само новите, но и заварените“, каза тя.
Патентното ведомство изготвило законопроект, а министерството на икономиката го внесло в Министерски съвет, а оттам и в парламента, като през юли 2018 г. промените били приети. Но ЕК атакува преходния период за пререгистрация в еврорегистрите на българските продукти, защото такъв бил даден веднъж през 2007-2008 г. както и висящи наказателни производства и бъдещи такива заради нарушения на закона ни.
„Единствената полезна стъпка от наша страна би била да бъде прието поредното изменение на закона, така че да отговори цялостно на очакванията на Европейската комисия“, каза Офелия Цанкова.
Регистрацията в европейските регистри ще даде по-широкообхватна закрила на европейския пазар, твърди Офелия Цанкова.
„Има обаче едно неудобство. За момента ЕС не е страна по Лисабонската спогодба, която урежда реда за международна закрила на географските означения, което на практика се явява пречка за българските притежатели на такива права да поддържат закрилата си в трети държави извън ЕС“, предупреди тя.
Според нея това може да бъде преодоляно с присъединяването на ЕС към Женевският акт, с който бе променена Лисабонската спогодба, но това все още е в процес на планиране.
„За съжалени българските притежатели на регистрирани географски означения, в момента губейки правата си за територията на България, дори и да получат регистрация за територията на ЕС
Според председателя на Асоциацията на млекопреработвателите Димитър Зоров всички фирми в регистъра на Патентното ведомство ще загубят своята идентичност, ако той бъде отменен.
„Българският продукт, като кисело мляко, бяло саламурено сирене, ще загуби фактически защита, че тези продукти могат с това наименование могат да се правят само в България. Може би вече са готови чуждите фирми в това безтегловие и в тази реакция на Европейската комисия. Все едно казват: Да, вие регистърът трябва да го заличите, така че вие не сте трансформирали това наименование да е защитено в границите на ЕС. Ние си го правим в Германия“, каза Зоров.
Чуйте повече в звуковия файлПо-висока такса смет ще плащат жителите на община Вършец от 1 януари 2025 г. На днешното заседание Общинският съвет одобри промените в наредбата за определяне на местните данъци и такси във Вършец. Увеличението е от 1,5 на 2 промила на 1000 върху данъчната оценка на имота. Предишната промяна е била през 2019 година. Досега разходите са се..
Вече две седмици няма никаква следа от 13-годишния Николай от гурковското село Конаре, съобщи кметът на общината Кънчо Папазов пред БТА. Детето е със Синдром на Даун и е в неизвестност от 13:30 часа 17 декември, когато е изчезнало от дома си в селото. Издирвателните мероприятия са започнали незабавно и не са спирали вече 14-и ден въпреки тежките..
Руски контрабандисти продължават да внасят луксозни коли от Европа въпреки санкциите, пише "Файненшъл таймс". Богатите клиенти се облагат със солидни такси, тъй като вносителите са принудени да използват по-дълги маршрути. Руските контрабандисти таксуват клиентите си десетки хиляди евро за внос на луксозни автомобили от Европа, тъй като..
10 водачи, управлявали след употреба на алкохол или наркотици, и шестима неправоспособни са установени от Пътната полиция в област Велико Търново в последните дни на декември. Санкционирани са над 2100 шофьори. За новогодишните празници полицията засилва контрола на обществените места и по пътищата. 59 катастрофи с трима ранени са станали в..
Президентът Румен Радев с изненадващо посещение в Троян. Това съобщи на Фейсбук страницата си кметицата на града Донка Михайлова. По думите ѝ държавният глава е искал на място да се запознае на място с реалната ситуация, с проблемите и с очаквания изход от кризата с липсата на електричество за гражданите и бизнеса. Интересът на президента..
Водата в населените места, които се водоснабдяват от язовир "Тича" (Шумен, Велики Преслав, с. Панайот Волов, с. Белокопитово и с. Дибич), да не се ползва за пиене и приготвяне на храна. Това препоръчва Регионалната здравна инспекция ( РЗИ) - Шумен. Днес - 30 декември, е направен лабораторен контрол на проби вода, взети от 5 пункта в зона на..
От пресслужбата на омбудсмана информират, че тази година са постъпили над 12 500 жалби на граждани и организации за нарушени права . Най-много оплаквания са регистрирани в сектор "Права на потребителите". Повече от половината сигнализират за проблеми с електроснабдяването и предоставянето на ВиК услуги, най-често свързани с прекъсване на..
Изпращаме нелоша година за пазара на труда. Безработицата остава сред най-ниските от началото на промените - 5.16 на сто за ноември. Забавя се..
Благотворителността му е присъща, но отказва да говори за това на кого и за какво помага, така както пише и в евангелието от Матей: "А ти,..
Над 2 хиляди бебета се родиха в Столичната болница "Шейново" през 2024-та година. Работата на екипа през годините показва, че доверието към..