Родителите на дете със Синдром на Даун убедиха Министерството на образованието и науката (МОН) да промени съдържанието на учебниците по биология за 10 клас. Зад инициативата стои Силвена Христова - председател на фондация "Живот със Синдром на Даун" и майка на дете, родено със синдрома.
„Борбата беше дълга, но съм щастлива, че най-сетне имаме съмишленици в лицето на издателствата, на авторите, както и на МОН - всички са на мнение, че промяната трябва да се случи“, обясни в интервю за предаването ни Силвена Христова, чиято фондация стартира 2019-а с инициативата "Урок за Синдром на Даун и толерантност в обществото".
„Това са два урока - от 1 до 8 клас и от 9 до 12 клас, като благодарение на сътрудничеството с Българския дарителски център и програмата "Научи се да даряваш" създадохме тези два урока“, обясни Христова, като и поясни, че всеки един от уроците може да бъде свален от сайта на фондацията или на центъра от всеки един учител или ученик, който желае да се подготви по него и да проведе съответно дискусия по темата в класната стая.
По думите й, благодарение на актуализирания урок в 10 класа, децата сами проявяват инициатива да изнесат открит урок по темата, така че да предоставят актуална информация на връстниците си за Синдрома на Даун. Преди това написаното в учебните пособия не е било актуализирано десетки години, уточни Христова, като информацията там е била „много стряскаща – само статистики и прогнози“, както и не е ставало ясно, че „децата имат шанс за развитие“, въпреки диагнозата си.
„Освен видеоклипове за промяна на предразсъдъците и нагласите към Синдрома на Даун, ние работим и в посока за развитие на децата със Синдром на Даун и освен проекти по адаптирано плуване, ние имаме и музикотерапия, и физиотерапия“, уточни председателят на фондация "Живот със Синдром на Даун".
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Световната здравна организация ( СЗО ) публикува за първи път тази седмица доклади за критичната липса на лекарства и средства за диагностика на инвазивни гъбични заболявания. Гъбичните заболявания са все по-голям проблем за общественото здраве, като чести инфекции като тези от рода кандида стават все по-устойчиви и трудни за лечение. Този вид болести..
За първи път всички 27 държави членки на Европейския съюз, както и Норвегия и Исландия са събрали и докладвали данни за продажбите и прилагането на антимикробни препарати при животни. Това съобщи Европейската агенция по лекарствата и уточни, че информацията за употребата на антибиотици има за цел да помогне за опазването на човешкото здраве...
Великобритания трябва да се превъоръжи и да изгради солидни запасни чести чрез форма на национална служба, за да се защити от амбициите на Владимир Путин да доминира в Източна Европа и да подкопае Запада, предупреди бившият ръководител на МИ-6 Алекс Йънгър. Алекс Йънгър каза, че хората в Обединеното кралство трябва да осъзнаят, че заплахата от Русия и..
Британският премиер Киър Стармър обяви, че е готов да защити бизнеса на Острова от последствията на новите мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп. В позиция, публикувана в британския вестник "Телеграф", Стармър пише: "Готови сме да използваме индустриална политика, за да помогнем за предпазването на британския бизнес от бурята". Премиерът..
Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон изразиха безпокойството си относно въздействието на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, върху икономиката и сигурността, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на канцеларията на британският премиер. Двамата проведоха телефонен разговор..
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху се очаква да посети Белия дом в понеделник, за да обсъди новите, по-високи американски мита с президента Доналд Тръмп. Това предаде Ройтерс, като се позова на трима представители на израелските власти и един източник от Белия дом. Ако посещението на Нетаняху стане факт това ще е първото такова на..
С историческа възстановка във великотърновското село Велчево беше отдадена почит на героите, обявили преди 190 години Търновско-Силистренското въстание, останало известно в историята като Велчовата завера. Възстановката на Велчовата завера е част от проявите в почит към героичното дело на Велчо Атанасов-Джамджията и неговите съратници от..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..