Културният министър Боил Банов не трябва да подава оставка, без вината му да е доказана от прокуратурата. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ председателят на парламента и представител на ГЕРБ Цвета Караянчева.
Янчева коментира изнесените от депутата от БСП Елена Йончева данни, включващи аудиозапис, че като зам.-министър преди години Банов незаконно е помогнал на фирма-изпълнител на обществена поръчка да не плати на държавата неустойка от 700 000 лева.
„Много лесно се говори по медиите и много лесно се обвинява. Ако (Йончева) има документи, да ги даде където трябва. Защото в тази държава има ред и закони и ако наистина се открият нарушения, всеки да си понесе последствията. Нека да приключи проверката и мисля, че след няколко месеца ще имаме ясен отговор, но в момента министър Банов не трябва да си подава оставката Според вас, трябва ли (Банов) да подаде оставка заради медийно изказване? Чудесно е, че прокуратурата се е самосезирала. Нека приключат проверката и след няколко месеца ще има отговор. В момента министър Банов не трябва да си подава оставката“, каза Караянчева в предаването „12+3“.
Тя допълни, че Банов може да бъде изслушан по случая от депутатите, ако някоя парламентарна група го извика чрез съответната процедура.
„Усещането за корупция се засилва именно от това говорене на политическите сили“.
„Едно е да кажеш, че някой има сестра, друго е да го докажеш. Едно е усещането, друго са конкретните факти“, коментира Караянчева оповестените вчера данни на „Трансперъси Интернешънъл“ за високото усещане за корупция у гражданите.
Председателят на парламента допълни, че е показателно как прокуратурата се е самосезирала по случая „Ало, Банов съм“, дори без БСП официално да подадат сигнал.
„Влезнали сме в предизборна обстановка и е важно да се търсят дивиденти от определена ситуация“, смята Караянчева за говоренето за корупция.
„За 2 години Радев можеше поне веднъж да говори пред депутатите“.
Цвета Караянчева коментира и отчета на президентът Румен Радев за първите 2 години от мандата му, който беше изпълнен с критики към управляващите.
„Очаквах да чуя конкретни предложения и какво той е направил за 2 години. Чух нападки, обиди и спиране на всякакъв диалог между институциите“, заяви Караянчева и допълни за вчерашната си първоначална реакция:
„Разясних какво се прави в парламента, защото той за 2 години не дойде да направи едно обръщение към народните представители и българския народ. Критиките са полезни, когато са конкретни, а не препрочитани стари слова. Единствената разлика в словата на президента е, че понякога са по-къси или по-дълги“.
„Няма страх у ГЕРБ от нова партия, подкрепена от Радев. Нека да направи партия, да почувства партийния живот, да се яви на избори и ако получи подкрепата, да управлява държавата. Работата по една партия не е само да размахваш пръст и да говориш негативно“, каза още Цвета Караянчева по адрес на Румен Радев.
„Очаквам ГЕРБ да са първа политическа сила“.
Има още много какво да се направи за България, но имиджът на страната в Европа и в света е много по-добър след последните 10 години, каза Караянчева и допълни, че са нужни подобрения особено в малките населени места, където не може да се усети солидарност.
Председателят на парламента допълни, че минималната работна заплата и пенсиите се вдигат, но рязко покачване на доходите не може да стане веднага.
„Предсрочни парламентарни избори не са необходими, защото нямаме предпоставки. Всеки петък пътувам до избирателния си район и знам какво е настроението. Хората разбират, че има какво да се желае, но са готови да вървят напред и да работят, за да се подобрят условията на живот в България. Социологическите резултати преди изборите винаги показват близки резултати. Остават 3 месеца. Нека оставим гражданите да решат. Убедена съм, че ГЕРБ ще е първа политическа сила“, прогнозира Цвета Караянчева резултата от евровота.
Цялото интервю с председателят на парламента чуйте в прикачения файл.
Депутати от "Величие" се оплакаха, че книги и картини на "Исторически парк" са забранявани. В декларация от парламентарната група, Стилиана Бобчева даде примери с картина, която Софийският университет отказал да изложи и с книги за български владетели, които не успели да раздадат на ученици. "Когато се страхуваме и позволяваме да ни..
90% от посевите са в много добро състояние и това гарантира добра реколта от качествена пшеница, която да подсигури вътрешното потребление и експорта след жътвената кампания. Това сочат данните на министерството на земеделието. В рамките на тазгодишната кампания до момента са регистрирани около 60 000 заявления за субсидии с очертани 3,7 млн...
Жилищната криза в Гърция се задълбочава. Правителството обмисля наказателен данък за собственици на празни имоти. Няма ефект от данъчните облекчения от наема, които правителството въведе, за да излязат на пазара имоти, които не са обитаеми. Задълбочава се жилищната криза в Гърция В големите градове наемите непрекъснато се повишават..
Общините в Кюстендилско ползват системата за ранно оповестяване BG-Alert и имат подготвени хора по администрациите. Обучават се и нови по предложение на общинските управи. Това беше коментирано на съвета, свикан от областния управител на Кюстендил инж. Методи Чимев, за да се обсъдят и съгласуват общинските програми за намаляване на риска от..
Със спор между "Възраждане", председателя на Народното събрание Наталия Киселова и депутата от ПП-ДБ Явор Божанков започна заседанието на депутатите. Повод стана декларация, прочетена от парламентарната трибуна от представителя на "Възраждане" Ивайло Папов, в която се твърди, че "има опит Министерството на образованието и науката да бъде..
Тази вечер от 18.00 в централното фоайе на Националната библиотека " Св. Св. Кирил и Методий " актьорът и музикант Димитър Маринов ще представи своите книги - " Към сцената " и " Към екрана "и ще разговаря с почитателите си. Димитър Маринов предава ценния си опит и тънкостите на актьорската работа в две книги Димитър Маринов: За мен..
"Това, което се случва сега в Европейския съюз спрямо Газа, е много закъсняла реакция и бих казал, че думите, които използват тези политици, са доста леки, дори Кая Калас , която каза, че силата, която използва Израел, е непропорционална срещу Газа". Това коментира пред БНР Димитър Кенаров , журналист и писател: " 17 от 27 страни-членки..
"Общоприето е становището, че за съжаление, немалка част от кандидат-студентите имат по-лоша успеваемост именно по такива дисциплини, каквато е..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
Основното, което прави нашето образование е методът на възпроизвеждане на знания, ученикът едва ли не да наизусти. Не се показват приложенията на..