На всеки три секунди в света се появява нов случай на деменция. Една четвърт от хората в бъдеще ще бъдат засегнати от заболяването, сочат данните на Световната здравна организация. 82 процента от хората, които имат близки с деменция и Алцхаймер, не са запознати с формите на подкрепа на тези пациенти, сочи проучване на Фондация "Състрадание Алцхаймер" България.
Илиян Василев, който губи битката с деменцията, от която боледува съпругата му, споделя, че проблемът у нас е най-вече заради игнорирането на това заболяване:
"Проблемът е, че това изобщо не е тема. Загубих съпругата си след 8 години битка и знам много неща - повече, отколкото лекарите могат да дадат като практични ползи. В България общественото възприятие за деменциите е под всякаква критика. Колко хора знаят, че има детски Алцхаймер, че прагът на болестта пада до 25 години", смята Василев, според който най-нужни са системи за ранна терапия.
77 на сто от лицата от проучването на Фондация "Състрадание Алцхаймер" казват, че нямат информация за социалните институции, които осигуряват подкрепа на лица, засегнати от деменция, заяви д-р Венелин Стойчев. Всеки четвърти страда от деменция, посочва той и допълва:
"По отношение на информацията, когато това е личен проблем, хората започват да ровят по сайтове и да търсят. Когато личният проблем ти се махне от главата, твоят близък почине, ти изоставяш това нещо и твоят опит се губи", казва Стойчев и допълва, че много от засегнатите от деменция са практикували тежък умствен труд, докато в България продължава да битува клеймото, че деменцията засяга "по-простите".
Участниците в проучването съобщават, че изпитват остра нужда от обучение, казва Елена Трифонова от Фондация "Състрадание Алцхаймер" България. Организацията ще се бори за включване на всички отговорни институции в борбата с деменцията.
Според Илиян Василев много важно е да се промени методиката, по която се диагностицират болните с някакъв вид деменция. Затова е нужна покупка на нови видове скенери.
Как се подхожда в света при болните с деменеция? Страните, които имат най-богат опит и постижения, са Израел, Австралия и САЩ. Там, освен че обществеността е трайно ангажирана и обучена за тези болни, се работи и с протоколи с различно времетраене, които включват изследване с ПЕТ скенер, магнитен резонанс, впоследствие генетични изследвания и лечение чрез постоянно проследяване на сън, хранене, движение.
В България освен стигмата към заболяването, криенето и заключването на болните, две трети от участниците в проучването не знаят кои са медицинските заведения, които обслужват тези пациенти, липсват достатъчно домашни асистенти в помощ на семействата, липсва култура на отношение към това заболяване.
Подробности чуйте в прикачения файл.
Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд. Върховните съдии..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..