Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алиансът на акушерките и Асоциацията на професионалистите по здравни грижи

Предлагат връщане на медицинската грижа за новородени по домовете

Зачертали сме добра практика от миналото, а сега я преоткриваме през чужди модели

Снимка: БГНЕС

Патронажната грижа да стане повсеместна и да е норма – след пилотен проект на „Уницеф“ в Шумен и Сливен се появи предложение да се възродят добрите практики за проследяване на новородените и малките бебета по домовете. 

Да се върне моделът на домашните посещения на акушерки и патронажни сестри настояват от Алианса на българските акушерки. За възстановяването на този модел е необходим достатъчен брой специалисти, както и финансиране, коментира в предаването „Хоризонт до обед“ Емилия Казълова, почетен член на алианса. „Този акушерски модел беше изключително успешен още преди години, но след промените в здравната реформа акушерките останаха на заден план“, подчерта тя.

Още преди години от организацията предлагали на бившия здравен министър Петър Москов акушерки, които са привърженици на патронажната грижа, да могат да сключват договори с НЗОК, но им отказали, разказа Казълова. Тя смята ограничението договори с Касата да могат да сключват само специалисти за пропуск в законодателството, защото акушерките се оказват извън тази категория.

Какъв е чуждият опит? Във Финландия, в зависимост от желанието на майката, се осигуряват 2-3 медицински консултации в дома на родилката,  за получи подкрепа за грижите, които трябва да полага за първото си дете. Домашните консултации не се провеждат единствено, когато температурите паднат под минус 20 градуса.

Майката може да получи и консултация чрез телефонно обаждане, разказа пред „Хоризонт“ Полина Бръчков, наша сънародничка, която живее там. „Винаги съм можела да се обадя. Винаги са ми обръщали внимание на каквито и да е глупави въпроси. С много търпение са ми помагали.“

Във Финландия бременните жени получават постоянна консултация от акушерка. Естественото раждане е на почит, цезаровото сечение не може да бъде избрано, ако няма медицински показания, обясни Полина Бръчков.

Системата за медицински грижи е организирана така, че от забременяването до раждането жената получава съвети от медицинска сестра, за да се подготви за естественото раждане. "Има онлайн курсове, които са свързани с обучението на жените - как сами да се подготвят за правилното раждане. Има групи, организирани от самите акушерки. Групите са доста малки, максимум 10 жени.“

Понеже е твърде скъпо даден лекар да наблюдава една жена девет месеца, са предвидени само два лекарски прегледа по време на бременността. Медицинското проследяване на бременността във Финландия е безплатно, защото заради високите данъци в хазната има достатъчно приходи за това.

Според председателя на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Милка Василева „един прекрасен модел, който сме имали в миналото“ е бил захвърлен с лека ръка. „Сега ние научаваме какво става във Финландия, в Белгия, във Франция, където всъщност е наложен т.нар. акушерски модел - за здравите жени с нормална бременност и нормално раждане се грижат изключително акушерки в самостоятелни акушерски практики. След раждането на детето вземат участие и т.нар. патронажни сестри, които посещават домовете на майката“, посочи Василева. 

В България вече десет години Училище за родители в "Майчин дом" в София помага на бъдещите родители със съвети за раждането и отглеждането на детето. Курсът на обучение в болницата се състои от 6 лекции и към него има голям интерес. Една от лекциите е посветена на грижите за новороденото в дома, начина на кърмене. Акушерките  от "Майчин дом" насърчават майките да кърмят децата си. 

Темата е разгледана в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Велизар Шаламанов

Велизар Шаламанов: Крайно време е ЕС да осъди като тероризъм руските атаки като в Суми

Ужасна грешка е цялата война - агресията на Русия срещу Украйна, но тази грешка може да я коригира единствено Владимир Путин , а виждаме, че той няма намерение за прекратяване на огъня . Това каза пред БНР бившият министър на отбраната и експерт по сигурността Велизар Шаламанов в коментар на определението на президента на САЩ Доналд Тръмп, че..

публикувано на 14.04.25 в 17:28

платена публикация
5 причини защо не трябва да подценяваме грижата за кожата през лятото

Лятото е сезонът, който повечето от нас чакат с нетърпение. Повече светлина, повече време навън, море, отпуски и усещането, че животът забавя ход и ни дава възможност да си поемем дъх. Но докато се наслаждаваме на тези моменти, често пренебрегваме нещо съществено – кожата. Тя е изложена на много повече стрес, отколкото си даваме сметка. Слънцето,..

публикувано на 14.04.25 в 15:56
Ariu Iva

Никола Попкостадинов: С рекорд по зимен сън отваряме парка за мечки в Белица

С рекорд по най-дълъг зимен сън отварят парка за мечки в Белица днес, съобщи директорът Никола Попкостадинов в интервю пред БНР. "Всички мечки се събудиха преди 10 дни . Голяма част от тях бяха по рано будни, но си имаме рекордьори по зимен сън Дана, Мима и Маринка. Мима е спала цели 165 дни и това подобри миналогодишния рекорд на..

публикувано на 14.04.25 в 10:13

Улоф Гил: Фалшива новина е, че ЕК обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията

"Твърденията, че Европейската комисия обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията на гражданите, са фалшиви и подвеждащи", заяви говорителят на Комисията Улоф Гил.  Той бе помолен да коментира твърденията на евродепутата Рада Лайкова от "Възраждане" и групата "Европа на суверенните нации", че се обсъжда политика, според която от хората..

публикувано на 11.04.25 в 14:04
Д-р Огнян Игнатов

Доктор предлага шофьори-нарушители да дават дежурства в реанимацията!

Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата гимназия в Русе Снежана Тодорова и ученичката й Лора са оцелели в катастрофи. Пред БНР и предаването "Хоризонт за вас" те разказаха какво е да оцелееш след ПТП, как се преживява тази физическа и..

публикувано на 11.04.25 в 13:18

Боклукът на София - реален проблем или политическа смет?

Председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров свиква извънредно заседание на градския парламент днес от 11:00 часа заради отпадъците на София. Общинските съветници от ГЕРБ-СДС поискаха оставки - на кмета Васил Терзиев, на заместника му по екология Надежда Бобчева и на директора на завода за боклук Николай Савов. Съветниците..

публикувано на 11.04.25 в 09:00

80 хил. снимани с превишена скорост из София. Без спад на пияните и дрогираните

Близо 80 хиляди шофьори в София са заснети от камерите на "Пътна полиция" да карат с превишена скорост. Това съобщи пред БНР комисар Николай  Крушарски, началник на отдел "Пътна полиция" - СДВР. Въпреки това, от началото на годината се наблюдава тенденция на намаляване на ПТП-тата , ако се направи сравнение със същия период на миналата..

публикувано на 11.04.25 в 08:25