Да се върне моделът на домашните посещения на акушерки и патронажни сестри настояват от Алианса на българските акушерки. За възстановяването на този модел е необходим достатъчен брой специалисти, както и финансиране, коментира в предаването „Хоризонт до обед“ Емилия Казълова, почетен член на алианса. „Този акушерски модел беше изключително успешен още преди години, но след промените в здравната реформа акушерките останаха на заден план“, подчерта тя.
Още преди години от организацията предлагали на бившия здравен министър Петър Москов акушерки, които са привърженици на патронажната грижа, да могат да сключват договори с НЗОК, но им отказали, разказа Казълова. Тя смята ограничението договори с Касата да могат да сключват само специалисти за пропуск в законодателството, защото акушерките се оказват извън тази категория.
Какъв е чуждият опит? Във Финландия, в зависимост от желанието на майката, се осигуряват 2-3 медицински консултации в дома на родилката, за получи подкрепа за грижите, които трябва да полага за първото си дете. Домашните консултации не се провеждат единствено, когато температурите паднат под минус 20 градуса.
Майката може да получи и консултация чрез телефонно обаждане, разказа пред „Хоризонт“ Полина Бръчков, наша сънародничка, която живее там. „Винаги съм можела да се обадя. Винаги са ми обръщали внимание на каквито и да е глупави въпроси. С много търпение са ми помагали.“
Във Финландия бременните жени получават постоянна консултация от акушерка. Естественото раждане е на почит, цезаровото сечение не може да бъде избрано, ако няма медицински показания, обясни Полина Бръчков.
Системата за медицински грижи е организирана така, че от забременяването до раждането жената получава съвети от медицинска сестра, за да се подготви за естественото раждане. "Има онлайн курсове, които са свързани с обучението на жените - как сами да се подготвят за правилното раждане. Има групи, организирани от самите акушерки. Групите са доста малки, максимум 10 жени.“
Понеже е твърде скъпо даден лекар да наблюдава една жена девет месеца, са предвидени само два лекарски прегледа по време на бременността. Медицинското проследяване на бременността във Финландия е безплатно, защото заради високите данъци в хазната има достатъчно приходи за това.
Според председателя на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Милка Василева „един прекрасен модел, който сме имали в миналото“ е бил захвърлен с лека ръка. „Сега ние научаваме какво става във Финландия, в Белгия, във Франция, където всъщност е наложен т.нар. акушерски модел - за здравите жени с нормална бременност и нормално раждане се грижат изключително акушерки в самостоятелни акушерски практики. След раждането на детето вземат участие и т.нар. патронажни сестри, които посещават домовете на майката“, посочи Василева.
В България вече десет години Училище за родители в "Майчин дом" в София помага на бъдещите родители със съвети за раждането и отглеждането на детето. Курсът на обучение в болницата се състои от 6 лекции и към него има голям интерес. Една от лекциите е посветена на грижите за новороденото в дома, начина на кърмене. Акушерките от "Майчин дом" насърчават майките да кърмят децата си.
Темата е разгледана в звуковия файл.
В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..
Около 150 шофьори и сервизни работници от гараж "Земляне" на столичния автотранспорт излязоха на протест рано тази сутрин преди началото на работния..
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието . На границата при Рудозем отдавна..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...