Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Грета Ганева: Докладът, на който се позовава Йончева в днешното си изявление, е за друга процедура

Грета Ганева в студиото на "Хоризонт"
Снимка: Светослава Кузманова, БНР

„Корупцията представлява много сложен фактически състав. Затова и антикорупционните действия не могат да бъдат проста работа! От записите, които бяха представени, се чуват откъслечни изречения, но аз, като юрист, не бих могла да изведа самостоятелни изводи само въз основа на тези записи и на защитната линия на поведение, която в последствие изрази министърът в общественото пространство. За да се говори конкретно, трябва да има и конкретни факти, които да бъдат представени от страна на този, който обвинява“.

Това каза за БНР  адвокат Грета Ганева - специалист в сферата на обществените поръчки, която се запозна по молба на предаването „Неделя 150“ с документите, свързани с защитната теза на министъра на културата Боил Банов, обвинен от БСП, че не е защитил държавния интерес в изпълнението на проекта за ремонт на Ларгото. Тя обясни:

„От първоинстанционния съд, от мотивната част на постановеното решение, става ясно, че съдията, след като е направил задълбочен фактически анализ, се е позовал на документи, които имат сила, която обвързва съда. Действително, касае се за спирания, според съдебния състав. Има такива спирания през 2015 година и действително те са били 5 на брой".

Съдът е постановил, че работата е била завършена в срок, но закъснението за приемането ѝ е от страна на възложителя, поради което не може да бъде вменено като отговорност и в тежест на изпълнителя. Поради това е отхвърлен и предявеният от министерството иск, обясни тя. Министерството на култура е приело проекта без забележки в неговия край и е върнало гаранцията, депозирана от изпълнителя. Поради това е и наивно да се смята, че година по-късно може да търси неустойки, коментира юристът и допълни:

„Днес чух новото изявление на госпожа Йончева пред друга национална медия. Твърди, че от доклад на Агенцията за обществените поръчки става ясно, че през 2015 година са били издадени два акта за спиране, а се констатира, на по-късен етап, че всъщност е имало пет такива. Това разминаване, според госпожа Йончева, е индикация, че на по-късен етап са били създадени други три, които вероятно са онези, за които се говори в записа. Може би за слушателите, които не са се задълбочавали, изглежда достоверно, но, след като прочетох съдебното решение от спора между Министерство на правосъдието и изпълнителя, става ясно, че тези пет спирания са във връзка с 5 различни обстоятелства и само 2 касаят непредвидени обстоятелства - необходимост от допълнителни археологически проучвания и неприключили археологически проучвания. Всички останали са по обективни причини, но не са свързани с непредвидени обстоятелства. Докладът на Агенцията за обществени поръчки, на който се позовава госпожа Йончева в днешното си изявление, в който са посочени само два акта за спиране, е във връзка с друга процедура - договор за допълнителни дейности.  При тази процедура, обичайно, се сключва договор с изпълнителя, на който вече са възложени същинските работи по основния договор. В тази процедура, очевидно, другите три акта за спиране са били неотносими, поради което е било естествено те да не бъдат включени в искането на Министерство на правосъдието, отправено към Агенцията за обществени поръчки и затова те изобщо не са ги разглеждали. Най-вероятно тези два акта за спиране са били именно във връзка с тази процедура. Може би е било добре екипът на госпожа Йончева да се задълбочи повече в това какви са дейностите, които са били извършени във връзка с изпълнението на обществената поръчка, за която те говорят и какви са дейностите, за които е сключен допълнителен договор за допълнителни дейности“.

Според Ганева екипът на Йончева е трябвало да извърши проверка дали държавата не е платила повторно за изпълнение на вече платени и приети дейности. Контролът по отношение на държавния интерес има нужда да бъде уреден в момента допълнително, смята тя:

„Вътрешният контрол е свързан с Агенцията за обществени поръчки, която най-вече проверява процедурата при възлагането и няма отношение във връзка с корупцията толкова много“.

Тепърва ще излизат нови и нови така „разкрития“, защото вторият ешелон във властта разполага с богата база данни за разписани документи от политически назначени лица, които документи тези лица не разбират, убедена е Ганева.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров

Петър Димитров призова към намаляване на загубите във водопреносната мрежа

Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров призова общините да се възползват от предоставените над 7 милиарда лева за общински проекти по програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за до 2026 г. за намаляване на загубите във водопреносната мрежа. "Силно препоръчвано на местната власт, особено на кметовете..

публикувано на 27.11.24 в 21:59
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите от вота на 24 ноември, съобщават местни медии. Президентските избори в северната ни съседка бяха спечелени изненадващо от независимия кандидат, известен с проруските си и антинатовски позиици Калин Джорджеску, който получи..

публикувано на 27.11.24 в 21:39
Вицепрезидентът Илияна Йотова на церемонията по връчването 14-ите национални отличия „За жените в науката

Обявиха трите победителки в Националната програма "За жените в науката"

На официална церемония в Ректората на Софийски университет "Св. Климент Охридски" бяха обявени трите победителки в 14-ото издание на Националната програма "За жените в науката".  Всички те получиха по 5000 евро награда за подпомагане на кариерното им развитие.  "За жените в науката" е инициатива на Националната комисия за ЮНЕСКО - България, Софийския..

публикувано на 27.11.24 в 20:37
Снимката е илюстративна, архив.

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София, съобщиха от МВР. Няма причини за притеснение, допълниха от вътрешното министерство. Проверката вече е приключила.  Рентген е засякъл взривни вещества в пратки на куриерска фирма в София По-рано тази вечер беше задействана апаратура за откриване на опасни..

публикувано на 27.11.24 в 20:12

КЗП за мобилните оператори: При предсрочно прекратен договор се дължи само стандартна неустойка до 3 месечни вноски

При предсрочно прекратяване на договорите с мобилните оператори клиентите вече ще дължат само стандартната неустойка в размер до три месечни вноски. Начисляваните досега допълнително лихви за неизползваните от абонатите отстъпки за времето до изтичането на договора са неравноправни условия, които трябва да отпаднат до един месец, съобщиха от..

публикувано на 27.11.24 в 20:05

С черна кърпа върху бюста на Левски в Босилеград напомниха за 105 години от Ньойския договор

Българи от Западните покрайнини поставиха черна кърпа върху бюста на Васил Левски в Босилеград по случай 105-ата годишнина от Ньойския дотовор, с който над 200 000 българи остават извън границите на България. Босилеградчани отпътуваха днес за София за участие в митинга по повод  годишнината от Ньойския договор в София. В Босилеград решиха по този..

публикувано на 27.11.24 в 19:58

Шествие "Български марш" на ВМРО по повод 105 години от подписването на Ньойския договор

От Войнишкия лъв при НДК тръгва шествие "Български марш", организирано от ВМРО по повод 105-годишнината от подписването на Ньойския договор. Тук звучи "Шуми Марица", чуват се и тъпани, виждат се и български знамена. В деня, в който през 1919 година е подписан Ньойският договор, членове и симпатизанти на ВМРО се събраха пред Войнишкия паметник в..

публикувано на 27.11.24 в 19:39