В средата на януари, в Грьонинген- Холандия се състоя фестивала „Евросоник- Нордеслаг“. Тази година на фокус бяха поставени Чехия и Словакия. Това беше причината за масираното присъствие на изпълнители от тези две източноевропейски страни. 25-годишната чешка певица Лени е родена в Прага в семейството на фолк певицата и китарист Ленка Филипова и архитекта Борис Дрбал, дядо й е театралният и телевизионен актьор Адолф Филип. След като завършва гимназия, Лени заминава за Лондон, където три години учи композиция в British and Irish Modern Music Institute.С Lenny се запознах в Грьонинген, а срещата ни се състоя в пресцентъра на фестивала „Евросоник“, който тази година беше разположен в старинната катедрала „Мартиникерк“ в центъра на Грьонинген. Лени дойде в определения час и веднага ме спечели с усмивката си и заразказва историята си.
"Всичко започна, когато майка ми, която е певица и китарист, в родината ни Чехия, беше поканена на турне в Австралия. Тями каза: „Не е достатъчно да пътувам самостоятелно като музикант, искам ти да дойдеш с мен, защото свириш на пиано, а и ще пееш бек вокали. И така заминахме за Австралия и изнесохме много концертни шоу програми. Беше невероятно, дори имах възможност да изпълнянякои от авторските ми песни, които написах сама и това беше нещо като пробив, защото точно тогава осъзнах, че хората харесват песните ми.Но началото на музикалното образование на Лени е още в много ранна детска възраст. "Да, бях на четири години и първият ми учител беше в детската градина, беше много забавно, харесва учителката си и си я спомням много ясно. Когато станах на шест години започнах да уча класическо пиано в продължение на десет години, след което започнах да се уча да свиря на китара и как се композират песни.Лени е псевдоним, това не пълното име на очарователната ми събеседничка. "Не, всъщност името ми е Ленка, защото майка ми се казва така и баща ми също беше съгласен така да се казвам, а причината, за да избера името Лени е, защото така ми викаха в училище, после и баща ми започна да го използва, стори ми се, че това е нещо запомнящо се, но цялото ми име е Ленка Филипова. Избрах малко по-различен път от моята майка, тя е поп певица, но и същевременно свири и фолк, също така изпълнява и класически неща, защото свири на класическа китара. Също така тя харесва рок, въпреки че не изпълнява рок музика, но пък аз правя рок неща, така че ние се развиваме в различни посоки, но и двете харесваме стари неща като Керъл Кинг, Брайън Адамс, тоест такива изпълнители, които ме държат свързана с майка ми. Изненадващо за самата Лени, тя стана единствената чешка певица, станала много популярна в Италия през 2017-та година.
"И до сега нямам никаква представа как се случи това, но беше огромен успех за мен лично,а същото така смятам и за моята страна, радвам се, че успях да направя, нещопредставително за родината ми. Винаги първият въпрос, който ми задаваха в интервютата по този повод беше: „Защо смятате, че станахте толкова популярна тук в Италия, а аз отговарях, вие ми кажете! Но според мен причината беше една единствена песен, която влезе в чартовете навсякъде, песента беше динамична и темпераментна, а знаете, че италианците са много емоционални и приемат с голяма страст всичко, така че според мен всичко се случи по възможно най- добрият начин." Ето и каква е историята на тази толкова успешна песен, която графично се изписва като Hell.о, а се произнася като Hellо, здравей! "Написахме тази песен заедно с моя продуцент, при това тя беше предназначена за съвсем друг изпълнител, той беше измислил мелодията и ми каза, защо не опиташ да направиш цялата мелодична линия и хармонията, седнах на пианото и започнах да пея „Hell.O“, на този етап, ние просто записахме песента, след което попитах дали не мога да използвам песента като моя, защото много ми харесваше и продуцентът ми каза, наистина мога да ти я предложа като твоя песен, защото мисля, че ти я направи по- добре. Според мен направихме всичко необходимо, за да се превърне в успешна песен. След което я нарекохме HellO, но решихме графично да изпишем името като сложим точкамежду Hell и О. Направихме го, защото междувременно Адел беше издала нейната песен „Hellо“, а също така Бионсе имаше песен „Hellо“, както и Лайънъл Ричи има „Hellо“, така че в крайна сметка решихме да изпишем по този различен начин заглавието на песента ни.
Песните на Лени носят конкретно послание, но какво точно младата певица би искала хората да получат като внушите от авторските й песни. "Знаете ли, когато излезе песента ми „Hellо“, получих много съобщения. Хората писаха, че песента носи толкова много послания, писаха за демоните, които трябва да изхвърлиш от себе си, когато си блокирал, за това, че винаги трябва да се опитваш да се бориш. Не бях възприемала нещата по този начин в началото, но текстът наистина беше впечатлил хората. Получих много отзиви от италианските ми фенове, които ми писаха: „Тази песен ми помогна да преодолея грешките си.“ Като изпълнител на първо място мисля за музиката си, тя просто извира от мен, защото това е страст. Смятам, че най- напред трябва да извадя музиката от себе си и след като я реализирах осъзнах, че музиката носи послание, казва нещо. Когато осъзнаеш това, започваш да създаваш следващите си песни с някакъв вид послание. Но независимо какво е преживяването и посланието, то винаги идва от сърцето, а комерсиалното остава на заден план. Появява се първо в мен и после изпращам това послание към хората. Понякога музиката и текстът се раждат едновременно, например свиря си нещо и припявам, ла ла ла, и нещата се получават, но обикновено музиката е тази, която се ражда в завършен вид, преди текста, но мисля че подходът всеки път е различен. Пътувам много и докато пътувам ми хрумва някаква мелодия, записвам я в телефона си.Обикновено композирам песните си на пианото, защото това е основният инструмент, с който си служа, затова когато се прибера у дома след някое пътуване първата ми работа е да седна на пианото и да изсвиря песента, която ми е хрумнала." Песента „Hell.o“ стана причина през 2018-та година Лени да бъде включена от списанието „Форбс“ в категорията „30 под 30“ за млади хора, които са променили света.
"Беше страхотно, но в началото не можах да осъзная каква чест е да бъдеш включен в селекцията на Форбс. Смятам, че е голяма чест да бъда поставена наравно с млади учени, млади математици, хора, които са имали много успешно начало на кариерата с компаниите си, хора започнали от нулата. От Форбс бяха забелязали успеха на музиката ми в Италия, смятам, че по този начин списъкът на Форбс може да мотивира много млади хора. Да съм част от тази селекция е огромна чест." Засега Лени има издаден един студиен албум от 2016 година. Той бе наречен „Hearts”- Сърца, името само по себе си описва този албум, но все пак защо сърца, отговаря Лени. "Причината беше, че измислих това име преди да завърша окончателно албума, обикновената практика е след като направиш албума, тогава поставяш името, най- често заимствайки заглавието от някоя от песните.Аз направих точно обратното, първо избрах името. Помислих си, че името сърца е много подходящо, защото този албум е много личен за мен, това е първият ми албум и той е като моето музикално бебе. Хареса ми името сърца, защото усещането беше за нови сърца. Всъщност историята е следната след като записах всички песни една от тях се оказа супер лична за мен, в която се разказва за член от семейството ми, песента нямаше заглавие и тогава си казах, „това е последната песен в албума, няма си име, затова ще се нарича „сърца“.
През тази година очакваме появата на новия студиен албум на Лени. "Този албум ще бъде малко по- различен от албума „Сърца“,за първия ми проект бях наясно с начина, по който ще го направя, но сега ситуацията е напълно различна.Хубавото е, че имам много песни, които да запиша, все още очаквам заглавието на албума да се оформи в съзнанието ми, иска ми се това да се случи много естествено. Не знам дали ще използвам заглавието на някоя от песните ми. Надявам се албумът да излезе през есента на тази година. Смятам да включа 12-сет песни, които смятам, че ще оформят един хубав албум, въпреки че имам много повече написани песни. Но не съм от тези изпълнители като Дрейк или Уикенд, които например включват по 20-сет, 22 песни в албумите си, според мен това количество е твърде голямо, аз не съм от този тип изпълнители." В края на срещата ми с очарователната поп певица и автор Лени я попитах иска ли да отправи послание към българските слушатели. "Да, искам да пожелая успешна година, защото все още сме в началото и годината е пред нас. Пожелавам най- успешната година, много здраве, защото това е най- важното, много любящи хора около вас и да си прекарате много хубави мигове."
Цялото интервю с Лени чуйте в прикачения звуков файл:
В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..
В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..
Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..
На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем". Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..
На 14 декември в София предстои ценно събитие за почитателите на музиката от Йохан Себастиан Бах. В зала "България" от 19.00 ч. ще прозвучат три от кантатите, включени в неговата мащабна "Коледна оратория". Изпълнението ще бъде на Колегиум Музикум Берлин с диригент българката Донка Митева. За целта в столицата ни ще пристигнат два от четирите..
В навечерието на Рождество Христово Детският хор на БНР ни кани на околосветско пътешествие с песен. Музиката ще ни пренесе от снежните пъртини на Лапландия чак до знойна Африка. Концертът, озаглавен "Свята нощ", ще бъде с клавирен съпровод на Сиана Атанасова и Яна Лолова. Гост-солист ще е певицата от Варненската опера Жана Костова, преминала през..
На 10 декември в Кюстендил почитателите на коледната музика имаха среща с трима любимци – цигуларката Зорница Иларионова, певицата Гергана Николаева и пианиста Георги Черкин. Коледната си програма те ще представят и в Софийската градска художествена галерия в четвъртък, 12 декември, от 19:00 ч. За Зорница Иларионова декември се оказва с много..
Илия Вълков : Ваше светейшество, първо искам да Ви благодаря за това, че ще направим този разговор. Вашите послания са много важни в смутното..
Руските власти официално потвърдиха информацията, че Башар Асад се намира със семейството си на сигурно място в Москва. Говорителят на Кремъл Дмитрий..
Ситуацията е почти безнадеждна от гледна точка на това да имаме редовно правителство - докарали са го до там, че всеки е срещу всеки. Това мнение..