Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Процентът на хората със собствено жилище стабилно намалява

Първи спад на сделките с ипотечни кредити от 2013-а насам

На пазара за недвижими имоти са основно 10-те процента най-състоятелни хора у нас

Снимка: БГНЕС

Висока активност на купувачите на жилища през изминалата година, но и първи спад на сделките с кредити след 2013 година отчитат от най-голямата компания за недвижими имоти у нас. Брокерите смятат, че експанзията на жилищното строителство ще постави под натиск цените на новите имоти и те ще слязат надолу. В момента се наблюдава баланс между търсенето и предлагането на недвижими имоти.

„Истината е, че на пазара за недвижими имоти участва малка част от населението. Той продължава да е пазар на успелите, а не пазар на всички.“ Това коментира днес изпълнителният директор на компанията Георги Павлов. „Тук няма включване, няма социална политика, която да каже как човекът с под средни доходи да си купи жилище“, заяви Павлов, според когото на пазара са 10-те процента успели хора, които "чувстват, че са се качили в правилния вагон във влака в правилната посока". 

За състоянието на имотния пазар значение има и демографската ситуация

Според Георги Павлов в дългосрочен план проблемът е не толкова икономиката, а в демографската ситуация. В София на една жена се падат средно по 1.3 деца. Мнозинството от децата вече се раждат без брак и това също е фактор: „Купувайки жилище, а това е факт обикновено на семейството, а не индивидуален факт, ти трябва да имаш сигурност за десетилетия не просто в партньора си, а в собствените си доходи и в закона, който ще ги защитава.“ 

"Покупките са свързани с усещането за сигурност, не просто с текущите доходи, а с това какво е вашето усещане за това как ще ви се развиват доходите. В българското общество усещането за сигурност не е много високо", отбеляза Георги Павлов. Много се хвалим, че процентът на хората, които живеят в собствено жилище, е висок, но той стабилно намалява, подчерта той. "България след десетилетия ще се превърне в нация на наематели."

Същевременно се строят все повече жилища. От Националния статистически институт регистрират нарастване на разрешителните за строеж - за миналата година те са с над 60% в сравнение с 2017-та година.

Зад продължаващата експанзия в жилищното строителство стоят оптимистичните очаквания на инвеститорите, породени от бързата реализация на проектите и интереса на купувачите през последните две години. Като последствие в София цените на имотите скочиха с близо 9 на сто в сравнение с 2017-та година.

Спадът на покупките с ипотека е 17 на сто за София и 23% за страната

Въпреки увеличения брой на сделките, миналата година завърши с чувствително понижение на покупките с ипотечен заем. Агенцията по вписванията регистрира за София спад от близо 17 на сто, а в страната - повече от 23 процента по-малко сключени сделки с ипотечен кредит. Това е сигнал за забавяне на пазара на недвижими имоти, поясни оперативният директор на компанията Гергана Тенекеджиева.

Все още жилищата са най-доброто капиталовложение, което може да се направи, отбеляза още тя. Тъй като в момента лихвите по депозитите са на нула процента е по-добре да си купиш имот, който на годишна база носи около 4-5% възвращаемост, добави Тенекеджиева.  

От компанията очакват през тази година постепенно насищане на пазара. Купувачите ще имат по-голям избор - да купуват на зелено, на фаза груб строеж и в готов вид. Рискът преди получаването на акт 16 и времето за завършване на сградата предполагат и по-ниска цена. 

Конкуренцията в предлагането ще се повиши и ще окаже натиск върху цените на новото строителство, прогнозират брокерите. Ако станем свидетели на спад при сделките през първото тримесечие, е възможно да последва леко понижение на цените на старото строителство през второто тримесечие на тази година.

Темата е разгледана в звуковия файл.   




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18