Гръцките фермери започнаха днес почасови блокади пътища с искания за намаляване на данъците и евтини горива.
Земеделците от Серес съобщиха, че целта им е протест на границата с България.
Полицията засили охраната при „Промахон“ и практически е невъзможно прехвърляне на трактори непосредствено до граничния пункт.
В Северна Гърция днес спряха движението в двете посоки на пътя Серес - Солун.
Стергиос Лицос - лидер на протестите на земеделците от Серес каза, че на места решават кога и за колко ще блокират пътя и отново подчерта, че целта им е да достигнат до границата с България при „Промахон“ в следващите дни.
В посока Солун-Кавала има на три места струпани трактори до пътя, но засега не пречат на трафика на автомобили. Днес няма движение на земеделски машини към другите гранични пунктове с България.
Основна цел на протестиращите е магистралата Солун - Атина. В готовност за блокади са на пет ключови места. Засега е блокиран само пътя Патра - Атина с обещание да се оттеглят след час.
Последното решение на Националния земеделски съвет е засилване на протестите като форма на натиск към правителството за данъчни облекчения.
По информация на българското посолство в Гърция за събота, 9 февруари, фермери планират блокада на движението при Темби - участък от магистралата, която свързва Солун с Атина.
Данните на мисията ни сочат, че в префектура Централна Македония трактори и селскостопанска техника са разположени на следните места:
- В района на Малгара, в непосредствена близост до националния път Солун – Атина;
- В област Иматия, на пътен възел Кулурас, автомагистрала Егнатия в участъка Солун – Верия;
- На националния път Верия - Скидра, в района на жп гара Науса;
- В област Пела, на пътен възел на Гипсохори;
- В област Пиерия, на общинския път в района на стадиона на Катерини;
- На 67-я километър от стария национален път Катерини – Солун;
- В района на Серес, на пътен възел Сидирокастро;
Блокади на движението са планирани още:
- В района на Пирго Илиас по националния път Патра-Древна Олимпия, в петък 08.02.2019 г., в 18:00 ч.
- В района на Превеза, на пътен възел Луру Превезас, от 19:30 ч. на 07.02.2019 г.
- В района на Пеласгия, окръг Фтиотида, е предвидено за 07.02.2019 г. от 16:00 до 18:00 ч. нова блокада на двете платна към Солун.
- На остров Крит в Ханя, на височината Мегала Хорафия, всеки ден ще се спира движението от 16:00 до 18:00 ч. на националния път Ханя-Ираклио. Движението от 16:00 до 18:00 ч. всекидневно ще бъде блокирано и в района на Ираклио на острова.
Пресслужбата на Ватикана оповести поредния медицински бюлетин, в който се казва, че Папа Франциск получил пристъп на бронхоспазъм. В прессъобщението се казва: "Следобеда, след една сутрин, прекарана в редуваща се респираторна физиотерапия с молитва в параклиса, Светият отец получи изолиран пристъп на бронхоспазъм, който обаче доведе до..
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изрази подкрепа за украинския президент Володимир Зеленски след неговия разгорещен вербален сблъсък с президента на САЩ Доналд Тръмп в Овалния кабинет. "Вашето достойнство почита храбростта на украинския народ. Бъдете силни, бъдете смели, бъдете безстрашни. Никога не сте..
Украинският президент Володимир Зеленски напусна Белия дом по-рано от предвиденото след разгорещен спор в Овалния кабинет с президента Доналд Тръмп и вицепрезидента Джей Ди Ванс, заяви служител на Белия дом, цитиран от Ройтерс. Американските медии цитираха представители на Белия дом, че Тръмп е помолил Зеленски да напусне...
След разгорещен разговор с украинския президент в Овалния кабинет, американският президент Доналд Тръмп използва своята социална медия Truth Social, за да каже, че Зеленски не е "готов за мир" в руско-украинския конфликт. Между Тръмп и Зеленски "прехвърчаха искри" по време на разговора им в Овалния кабинет "Днес имахме много значима..
За размяна на реплики на висок глас в Овалния кабинет между президентите на Съединените щати и Украйна Доналд Тръмп и Володимир Зеленски, съобщава Франс прес. Срещата между двамата започна преди два часа. Очаква се по време на визитата Вашингтон и Киев да подпишат за американски достъп до украински редкоземни минерали и да обсъдят мирно..
Печалбата на банковата система намалява през януари, става ясно от данните на БНБ. В края на първия месец на 2025 г. тя е 149 млн. лв., което е с 34 млн. лв. или с 18,8% по-малко от реализираната за януари 2024 г. Начислените разходи за обезценка на финансови активи са 66 млн. лв., което е с 37,7% повече от отчетените към края на първия..
Районен съд–Дупница постанови пробация за 17- годишно момиче, което се призна за виновно в управление на МПС след употреба на алкохол и без свидетелство за правоуправление. Определението е окончателно. Същевременно е образувано бързо полицейско производство срещу 15-годишен, управлявал в нетрезво състояние товарен автомобил "Фиат" и..
На 49-годишна възраст внезапно почина Янко Маринов - високо ценен пианист и органист, византолог, ерудит, научен изследовател и основател на консорта за..
Откакто сме в Шенген, няма кой да контролира разрешителните за превоз. Ние нямаме контролен орган какви разрешителни се използват, от кого, кои..
Председателят на КЗП Мария Филипова е един обикновен лъжесвидетел. Това заяви пред БНР бизнесменът Васил Божков. Фалстарт на делото срещу Васил..