Готвените промени провокираха недоволството на природозащитните организации и представители на научната общност, които се обединиха около позицията, че поправките противоречат на българските закони и международните договори и ще доведат до „влошаване на управлението и опазването на природата“.
Основният мотив за предложените от Министерството на околната среда и водите промени, е въвеждането на нов подход за управление на мрежата Натура 2000. Той включва нови мерки за подобряване и поддържане на състоянието на видовете и местообитанията.
Според Мирослав Калугеров от Дирекция „Национална служба за защита на природата“ промените са наложителни, защото "досега не сме управлявали Натура 2000 правилно", а законодателството за мрежата Натура или дословно преповтаря директивите, или е взаимствано от законодателството за защитените територии, което по думите му е "голяма грешка".
Според МОСВ промените трябва да запълнят пропуските в законодателството, заради които през януари Европейската комисия стартира наказателна процедура срещу България заради неизпълнение на задължения по Директивата за местообитанията.
"Няма и едно изречение, което да не противоречи драстично на европейски директиви", контрират природозащитниците в лицето на еколога Андрей Ковачев от Сдружение за дива природа "Балкани". "Ако се приеме този закон или трябва да излезем от ЕС, или да плащаме невероятно големи санкции. Законът е изцяло дискриминационен към големи групи български граждани, включително към българските учени, които няма да бъдат допускани примерно при управлението на зоните по места", смята той и допълва, че всъщност това няма да е "закон за опазване на природата, а закон за застрояване".
Представителите на академичната и научната общност също огласиха притесненията си от готвените промени. Учените са възмутени от задължението да предоставят свои първични данни и експертиза на МОСВ за изготвянето на документи. Според тях при непрофесионалното анализиране на данните, те могат да доведат до погрешни решения.
"Желаят без договор, без заплащане, т.е. да национализират цялата научна информация за видовете и местообитанията от приложение 1,2,3 и 4. Нарушаваш Закона за авторското право, нарушаваш Закона за патентното право, Директивата за авторското право и още една директива от ЕС. Нарушаваш и Конституцията, което е най-странно", коментира Руслан Сербезов от Природонаучния музей при БАН.
Преди дни екоминистърът Нено Димов увери заинтересованите страни, че текстовете ще бъдат прецизирани, така че работата на хората, които се занимават с наука, както и на всички останали, свързани с управлението на Натура 2000, да бъде защитена.
Промените предвиждат още изграждането на нови структури на национално и регионално ниво, предвиждат се и промени във функциите на Националния съвет за биоразнообразие, който няма да се занимава с въпросите, свързани с политиката по Натура 2000. Природозащитниците разглеждат това като понижаване на неговия статут. Катерина Раковска от WWF България изтъква, че на негово място се предлага Национален консултативен съвет, в който влизат браншови организации и сдружения на общини - организации, които имат отношение към Натура 2000, но нямат никаква научна експертиза. "Т.е. в момента нямаме никаква гаранция за качеството на документите, които ще управляват зоните", твърди тя.
Задължителното разработване на териториални планове за управление също попада сред оспорваните предложения. Показателен е примерът със защитена зона „Централен Балкан“, която попада на територията на пет регионални инспекции по околна среда и води.
Това означава, че зоната ще се управлява от пет регионални плана за управление, в допълнение на действащия план за управление на националния парк, пояснява Руслан Сербезов. "Няма никакви гаранции какво ще бъде качеството на тези планове за управление. Би трябвало да имате една защитена зона и един орган за управление, който да отговаря за цялата защитена зона", подчертава Катерина Раковска.
Единствено чрез приемането на тези териториални планове България ще отговори на изискванията на директивата, гласи позицията на екоминистерството.
Кипър ускорява усилията си за завършване на реформите и инвестициите, предвидени в националния План за възстановяване и устойчивост, тъй като с началото на новата година остават само 20 месеца за изпълнението му, съобщиха от финансовото министерство. В ход са и интензивни консултации за нова ревизия на плана през март догодина. Досега Кипър е..
Държавният департамент на САЩ наложи санкции на бившия министър-председател на Грузия Бидзина Иванишвили, смятан от мнозина за най-влиятелния човек в страната, предадоха "Ройтерс" и "Франс прес", позовавайки се на изявление на държавния секретар Антъни Блинкън. Блинкън обвини Иванишвили, че "подкопава демократичното и евроатлантическо бъдеще..
Около 50 тона медицински консумативи, осигурени от Европейския съюз, се очаква да пристигнат в Сирия на 31 декември, съобщи в Газиантеп представител на Световната здравна организация. Доставките бяха изпратени от Дубай през Турция и в момента са подложени на митническите процедури в Истанбул. Целта е да бъде оказана подкрепа на здравната система в..
Такса "Смет" в община Кочериново скача с 20% - от 10 на 12 промила, решиха общинските съветници. Предложението на кмета на общината Станислав Горов таксата да бъде увеличена на 15 промила не беше одобрено. Данък сгради и данък МПС не се променят. Разходите за сметосъбиране и транспортиране на отпадъците до депото в Благоевград, което е на около 10..
Влошава се метеорологичната обстановка в Гърция. В няколко области там е забранено влизането на автомобили без вериги. Полицията издаде извънредно разпореждане всички коли да са с вериги в областите Халкидики, Пела, Иматия в северната част на страната За област Атика, където се намира Атина, съшо се изискват вериги. Затвориха централната магистрала..
Станаха известни подробности от автомобилната катастрофа на Бъдни вечер край италианския град Фоджа. Загиналият е 56-годишен българин, а 5 души бяха ранени. Българин загина при катастрофа в Италия в района на Фоджа Загиналият е спътникът на шофьора, управлявал автомобил “Ауди“ – също българин, блъснал линейка, превозваща жена - по..
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на актьорът, който играе Гунди, му е поставена такава задача, сбъркана, коментира режисьорът и документалист Олег Ковачев в интервю пред БНР. "Излизайки зрителите казват, "ето Гунди е убит от ДС", което е..
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..