Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма да поскъпват лекарства заради въвеждането на системата за верификация

Няма да има поскъпване на лекарствата заради въвеждането на системата за верификация в аптеките.

Това увериха от уверяват от Българския фармацевтичен съюз на брифинг в Стара Загора, където съсловната организация отбелязва своя празник.

От днес в страните-членки на ЕС вече са в сила нови правила срещу фалшифицирането на лекарства. Производителите трябва да поставят двуизмерен баркод и средство срещу подправяне върху опаковката на лекарствата, отпускани по лекарско предписание.

Председателят на Българския фармацевтичен съюз Илко Гетов припомни, че системата на ценообразуване у нас е стриктно регламентирана и се контролира от държавата:

"Що се отнася до усещането за по-високи цени, това се дължи най-вече на два фактора - първият фактор, това е ДДС, защото в България ДДС на лекарствата е същото, както на всички останали продукти и най-вече на по-ниската платежоспособност на българското население".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва 77-ото издание на Националния поход по стъпките на Ботевата чета

Започва 77-ото издание на Националния поход по стъпките на Ботевата чета от Козлодуй до историческия връх Околчица.  Походът по стъпките на Ботевата чета от Козлодуй до връх Околчица е 5-дневен преход с дължина 120 километра. "Различен терен, движение по асфалтиран път, след това планински релеф - от всичко по малко", каза ръководителят на..

публикувано на 28.05.25 в 07:20

Доклад за състоянието на отбраната обсъждат в ресорната парламентарна комисия

Доклад за състоянието на отбраната и Докладът за изпълнение на Програмата за инвестиции в отбраната до 2032 година ще обсъдят депутатите от ресорната отбранителна комисия.  Част от изводите в доклада за отбраната за 2024-а  са, че некомплектът от военнослужещи е 21,8 %. Най- голям е при войниците 27 процента, и при офицерите -  26 на сто...

публикувано на 28.05.25 в 07:09

МС с предложение за подобряване на условията за корабоплаване по р. Дунав

Правителството се събира на редовно заседание днес. На Народното събрание ще се предложи да ратифицира споразумение за възлагане на съвместни обществени поръчки от България и Румъния за подобряване условията за корабоплаване в общия участък на река Дунав. Министрите ще одобрят допълнителни разходи по бюджета на Министерството на правосъдието и ще..

публикувано на 28.05.25 в 07:05
Доналд Тръмп

Администрацията на Тръмп иска да се улесни депортирането на осъдени престъпници в трети страни

Администрацията на президента Доналд Тръмп поиска от Върховния съд на САЩ да улесни депортирането на осъдени престъпници в "трети страни", които не са техните страни на произход.  Върховният съд на САЩ блокира опитите на Тръмп за депортация на мигранти от Венецуела С иска си към върховните магистрати администрацията на Тръмп се стреми да..

публикувано на 28.05.25 в 07:01

В НС гласуват промените в Закона за признаване и изпълнение на актове за конфискация

Депутатите гласуват окончателно промените в Закона за признаване, изпълнение и изпращане на актове за конфискация или отнемане на решения за налагане на финансови санкции.  Какви са измененията и какво още е включено в програмата на народните представители? Промените предвиждат съдебният състав на компетентния съд, който разглежда тези дела,..

публикувано на 28.05.25 в 07:00

Изложба, посветена на православните храмове, беше открита в Монтана

Православните храмове в община Монтана представи в документална изложба Държавен архив. На пана са показани снимки на 26 църкви в селата на общината и града. Те са построени в последните двайсетина години. На откриването присъства Негово Високопреосвещенство Видинският Митрополит Пахомий , кметове от 23-те села в община Монтана. Видинска епархия..

публикувано на 28.05.25 в 06:54
Еврокомисарят по правосъдието Майкъл Макграт

Еврокомисарят за правосъдието не изключва мерки срещу Унгария заради проектозакон за НПО

Еврокомисарят за демокрацията, правосъдието, върховенството на закона и защитата на потребителите Майкъл Макграт заяви, че не изключва междинни мерки срещу Унгария, ако не оттегли проектозакона, озаглавен "Прозрачност на обществения живот". Той би позволил на властите да включват НПО и медии с чуждо финансиране в специален регистър, ако правителството..

публикувано на 28.05.25 в 06:51