Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ватмани и шофьори в София недоволни от условията за работа

Снимка: Ани Петрова, БНР
Над 90 процента от ватманите и шофьорите в Столичния електротранспорт облякоха днес жълти и оранжеви жилетки в знак на протест срещу условията за работа в градския транспорт. Шофьори по три автобусни линии ги подкрепят. 

Част от шофьорите декларираха, че са готови и на ефективни стачни действия. Недостигът на кадри в градския транспорт на София води до извънредни дежурства, които се заплащат, но крият и рискове от грешки.

"Подиграват се с нас, каква манипулация? Почнахме да избиваме невинни хора, катастрофи започнаха да правят колегите /от умора - бел. ред./", заяви шофьор, пожелал анонимност.

От БСП искат да продължат разговорите с шофьорите, а не само със синдикалните лидери, както и да бъдат намерени пари за увеличение на заплатите им. Калоян Паргов е категоричен:

"Очевидно, че претенциите на тези хора не са удовлетворени."

Според Екатерина Йорданова, синдикален лидер и председател Комисията по транспорт, представители на БСП са били в транспортните дружества и са призовавали шофьорите да споделят проблемите, дори са ги канили в централата на БСП.

"За проблема с недостига на хора работим от години. Не е тайна, че липсват водачи, но това не означава, че не правим възможното да преодолеем този недостиг на кадри", коментира Йорданова.

Подобрени са условията на работа на шофьорите, смята кметът Йорданка Фандъкова:

"По всички въпроси работим. Г-н Паргов знае това, защото е заместник-председател на Комисията по транспорт. Да провокира протести - това означава безотговорно отношение към гражданите на София. Решенията трябва да се взимат отговорно, подобно действие означава София да бъде блокирана и хората да не могат да стигнат до работа."

Според Симеон Славчев от Политическа група 5, няма нужда от политически декларации:

"ГЕРБ" управляват от 10 години Столичната община, а БСП са част от Общинския съвет. Нито едната от двете политически партии не е предприела каквито и да е било действия за решаването на този проблем, който не е от вчера."

Според Славчев, всички трябва да седнат на една маса и да направят конкретен план на действие за по-добри условия на труд и заплати, за да няма недостиг на шофьори в градския транспорт.


Чуйте репортажа от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дейвид Лами

Няма признаци Русия да иска мир, смята британският външен министър

Няма признаци, че Русия има „апетит“ за мир, заяви британският външен министър Дейвид Лами след среща на външните министри от Г-20 в Южна Африка.  Пред британски медии Дейвид Лами предупреди, че Западът не трябва да се „залъгва“ от опитите на Владимир Путин да облече империализма като прагматизъм преди каквито и да е разговори за бъдещето на Украйна...

публикувано на 21.02.25 в 02:26
Aнсамбъл „Тунджа”

Фолклорни състави от Ямболско в проекта "Живата традиция"

23 танцови и певчески състави от 15 населени места в ямболската област  са включени в проекта „Живата традиция“ на Фолклорен ансамбъл „Тунджа“, защитен по програмата "Нематериално наследство за професионални ансамбли“ на Министерството на културата.    Дейностите включват образователни програми и творчески школи за деца, ученици и самодейни колективи в..

публикувано на 21.02.25 в 01:43
Найджъл Фарадж

Фарадж: Зеленски не е диктатор, но е редно в Украйна да има избори

Лидерът на “Реформирай Обединеното кралство” Найджъл Фарадж заяви, че украинският президент Володимир Зеленски не е диктатор, след като беше обявен за такъв от президента на САЩ Доналд Тръмп. Същевременно Фарадж смята като Тръмп, че в Украйна би трябвало да има избори. Найджъл Фарадж каза, че думите на  ДоналдТръмп трябва да се приемат "на сериозно",..

публикувано на 21.02.25 в 01:35
Израелски войници претърсват палестинец на пропускателен пункт на Западния бряг

Израел предприе редица мерки след експлозии в автобуси

Израелската армия съобщи, че "засилената антитерористична операция" на Западния бряг ще продължи след взривовете в няколко празни автобуса по-рано тази вечер. Няма жертви. Блокирани са входовете към някои райони на Западния бряг, допълни армията. Полицията съобщи, че две от експлозиите са били в град Бет Ям, а трета - в град Холон в Централен Израел...

публикувано на 21.02.25 в 00:54
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон: Не искаме примирие, което да означава капитулацията на Украйна

Президентът на Франция Еманюел Макрон потвърди, че ще посети Вашингтон в началото на идната седмица.  Тази вечер той разговаря с украинския президент Володимир Зеленски и освен това участва в онлайн разговор със свои сънародници, по време на който отговори на въпроси за войната в Украйна и европейската сигурност.  "Не искаме примирие, което да..

публикувано на 20.02.25 в 22:12
Майк Уолц

Майк Уолц: Тръмп е разочарован от Зеленски заради споразумението за минералните залежи

Доналд Тръмп е много разочарован от Володимир Зеленски, съобщи на брифинг в Белия дом съветникът на американския президент по националната сигурност Майк Уолц. И допълни, че това разочарование е заради много неща, но посочи конкретно отказа на Зеленски да подпише предложеното му споразумение за предоставяне на половината минерални залежи на Украйна..

публикувано на 20.02.25 в 22:08
Георги Илиев

ОИК: Кметът на столичния район "Слатина" е отстранен от поста

Кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев е отстранен от поста с решение на Общинската избирателна комисия заради участието му в търговско дружество по време на встъпването му в длъжност на 13 ноември 2023 година.     Илиев е кандидат на спечелилата местните избори коалиция между "Продължаваме промяната - Демократична България" и "Спаси..

публикувано на 20.02.25 в 21:51