Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тони Николов: Културата е противоотрова на фалшивите новини

Тони Николов

Не се сбъднаха прогнозите на ООН, че до края на 20 век разликата между "първия" и "третия" свят ще се заличи. В началото на 21 век виждаме, че разликата се удвоява и утроява и вече имаме трети, четвърти и пети свят. И нищо не може да се направи. Това каза в предаването „Графити по въздуха“ главният редактор на списание „Култура“ Тони Николов. „Границата между бедните и богатите не може да се намали. В съвременното глобализирано информационно общество професиите на едни са привилегировани, професиите на други са губещи.“
   

Тони Николов коментира задочния диалог между двама големи интелектуалци – Хосе Ортега-и-Гасет и Марио Варгас Льоса, във втория за годината брой на списание „Култура“.

Непрекъснато се оплакваме от фалшивите новини, от лъжите, от измамите, от илюзиите, от пропагандата, които ни заливат, отбеляза Николов. Марио Варгас Льоса вижда спасението в критичното мислене, което се възпитава от класиката.

Мислещият човек няма нужда от инструкции как да разпознава фалшивите новини

„Върнете се назад към големите книги. Той призовава: прочетете един роман на Толстой, той прояснява съзнанието на човека и го имунизира срещу лъжите, той почва да мисли по друг начин. Четящият, образованият, мислещият човек и критично мислещият човек – това е човекът, на който не трябва да му пускате сайтове с приложения, за да разбира кое са лъжливите новини и кое не. Човек тогава достатъчно добре се ориентира в света. Културата е противоотрова.“

Ортега-и-Гасет е любим автор в България, с есеистиката си, с лекциите си по философия, подчерта Тони Николов, който съобщи, че проф. Лазар Копринаров подготвя неиздавани досега негови творби. „Дори ги няма в събраните съчинения, посмъртно намерени лекции.“ Става въпрос за лекции, четени от Ортега-и-Гасет в Германия в следвоенните години на разруха, когато започва съграждането на страната.

„Иска точно пред немските студенти, младите германци, пред една тръгваща да се въззема страна, да каже безпокойствата си, да каже кой е изходът. Не враждите, не националните сблъсъци.“

Неравенството е голям проблем за съвременния свят

Днес има опити този модел на видимо подаване на ръце и съюзяване да бъде демонтиран, допълни Николов. По думите му, в интервюто си за „Нойе Цюрихер цайтунг“ Марио Варгас Льоса, който беше и кандидат-президент на Перу, говори като човек, „който иска да разглоби времето“.

„Не се живее лесно. Това, което минава като нишка през размислите на големия писател Марио Варгас Льоса, е да осъзнаем, че можем да загубим и това, което имаме. Голям проблем е неравенството в съвременния свят. Факт е, че навлизането на новите технологии намалява работни места. Самото бъдеще ни създава някакъв проблем. Изчезват традиционни препитания на хора, затова и традиционни области в Европа опустяват, не само в Източна Европа.“

„Който принадлежи към естаблишмънта е добре, който не принадлежи, остава изключен“, посочва Льоса, според когото връщането към национализма е връщане към миналото и не води до никъде.

Марио Варгас Льоса на българския книжен пазар в момента е представен с девет свои романа.

Още паралели между размислите на Ортега-и-Гасет и Льоса чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15
Ирина Манушева

Ирина Манушева: Няма ръст на отсъствията по семейни причини дори с един учебен ден!

Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..

публикувано на 16.05.25 в 10:20
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13

София под блокада - осъмна без градски транспорт

Снимки: Евелина Стоянова

публикувано на 14.05.25 в 06:23

"Грийнпийс" и учени: България да ратифицира договора за океаните

"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници . Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните , който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и..

публикувано на 13.05.25 в 12:19