Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стивън Томас и Мийну Сингх - лектори на форума Innovation Explorer утре

Стивън Томас и Мийну Сингх
Снимка: Ирина Недева

Имат ли лимит технологиите и ускореното развитие на човечеството? Какво се случва, когато се преминат границите на човешкото и трябва ли да има предел, отвъд който не бива да развиваме технологиите? 

Тези теми са във фокуса на големия международен форум Innovation Explorer, който ще се проведе утре в София. Двама от гостите на форума бяха представени в предаването "Хоризонт до обед".

Д-р Стивън Томас е директор на Школата за обществено-здравни науки в Университета Мериленд. В днешния Световен ден на социалната справедливост той коментира темата за технологиите през призмата на здравеопазването и расовите и етнически неравенства.

"Нека аудиторията знае, че аз съм чернокож мъж от Америка, а 2019 е 400-годишнина от пристигането на първите роби в Америка. Към днешна дата знаем много добре, че когато тази история на робството влезе под кожата ти, може да те разболее, но може да разболее и обществото като цяло.“

"Вярвам, надявам се да разпознаем този проблем: отказът на достъп на една група до нещо, неравенството се отразява на всички", подчерта д-р Томас. На утрешния форум той ще търси отговори как технологиите могат да помогнат за преодоляването на неравенствата.

Вглеждането на статистиката от последните 50 години между редовете показва, че когато има определени расови и етнически характеристики, смъртността е по-висока, обясни той и даде пример с латиносите, индианците и афроамериканците. "Те са по-болни и умират по-млади. Трябва да открием начин да преодолеем тази пропаст."

Запитан как си обяснява отричането на отделни постижения на научния прогрес- например ваксините, Стивън Томас посочи:

„Най-напред трябва да уважаваме вярванията на хората, трябва да имаме емпатия и да се опитаме да разберем защо те вече нямат доверие във ваксините. Едва тогава да се заемем с възстановяването на тяхното доверие в системата. Но не можем просто да им го наложим, да им кажем какво да правят. На първо място трябва да им покажем, че сме заинтересовани от тях, че искаме да се чувстват добре. Не само дали са ваксинирани с една или друга ваксина, но и в какви условия живеят, за цялото им съществуване – дали могат да се образоват добре, да получат добра работа, да се грижат за семейството си.“

Мийну Сингх се занимава с дизайн на моделите за учене в Академията за иновации и предприемачество в Университета Мериленд. 

"Като преподавател по дизайн на мисленето да мен е важно като дойде при мен конкретен човек да се обучава, да разбера какви са неговите модели на поведение. Ако се поинтересувате в Гугъл какво е дизайн на мисленето, ще откриете една много стандартна, добила популярност картинка – изображение на линеен процес от пет стъпки. И когато говорим за развиване потенциала на дизайн мисленето, трябва да практикуваме тези отделни стъпки и не е задължително да изпълняваме процеса в пълнота.“

Мийну Сингх консултира още държавни институции и неправителствени организации.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. Преводът е на Албена Илиева.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Протест в Нови Сад с искане за оставки

В Нови Сад студенти блокираха три моста над река Дунав

В северния сръбски град Нови Сад започна студентската блокада на три моста над река Дунав, с която символично се отбелязват три месеца от инцидента, при който рухна бетонната козирка на жп гарата и загинаха 15 души. Студенти, граждани, велосипедисти и мотоциклетисти, фермери и ветерани се стичат от различни страни и се сливат в колони, движещи се..

публикувано на 01.02.25 в 16:55

Консулът ни в Швеция се срещна с екипажа на "Вежен"

Консулът на България в Швеция Стефан Стойков се срещна с осемте български моряци от екипажа на задържания кораб "Вежен" по подозрение в саботаж на подводен кабел в Балтийско море. Завеждащият консулската ни служба в Стокхолм се е качил на кораба "Вежен" Те са в добро здравословно състояние и към момента нямат нужда от продоволствени доставки или..

публикувано на 01.02.25 в 16:45

НЗОК: Ако здравноосигурен постъпи в болница със сериозни травми на костите или мускулите, може да се наложи доплащане

Ако здравноосигурен човек постъпи в болница със сериозни травми на костите или мускулите, ще се наложи доплащане единствено на медицински изделия, които не се поемат от Здравната каса или се заплащат частично оттам. Това разясняват експерти в рубриката "НЗОК за теб". При прием в болница след ортопедична травма, независимо дали е спешна или..

публикувано на 01.02.25 в 16:39

Обявиха тринадесетия носител на наградата за живопис "Владимир Димитров-Майстора"

Богдан Александров, който от 2000 г. до момента, с известни прекъсвания, е директор на Художествена галерия "Никола Петров"- Видин, е тринадесетият носител на националната награда за живопис на името на Владимир Димитров-Майстора. Призът - статуетка и премия от 8 хил. лева, осигурени от Община-Кюстендил и СБХ, му бяха връчени в градската..

публикувано на 01.02.25 в 16:30

Износът на руски природен газ за Европа през газопровода "Турски поток" се е увеличил през януари

Износът на руски природен газ за Европа през газопровода "Турски поток" се е увеличил през януари, като възлиза на 1,56 млрд. кубически метра, пише ТАСС, позовавайки се на данни на Европейската мрежа на операторите на газопреносни системи. Увеличението спрямо последния месец на предходната година е 2 процента. Агенцията отбелязва, че това е..

публикувано на 01.02.25 в 16:09
Иван Иванов

КЕВР: Цената на природния газ за февруари - 84,34 лв.

Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за февруари в размер на 84,34 лв. за мегават/час без такси и налози, което е с близо 3 на сто увеличение спрямо януари. Това е стойността, на която „Булгаргаз“ ще продава природен газ на крайните снабдители и на дружествата за производство и пренос на топлинна енергия,..

публикувано на 01.02.25 в 16:04
Изглед от въздуха показва опустошителните последици от пожара

Горските пожари в Лос Анджелис са напълно овладени

Опустошителните горски пожари в Лос Анджелис и околностите му са напълно овладени, след като горяха в продължение на три седмици, съобщиха властите на американския щат Калифорния, цитирани от ДПА. Калифорнийският департамент за горите и противопожарната защита информира, че пожарът "Палисейдс" в западната част на Лос Анджелис и пожарът "Ийтън" в..

публикувано на 01.02.25 в 15:33