В отсъствието на БСП парламентарната правна комисия одобри правилата, по които ще бъде избран новият състав на Централната избирателна комисия. Очаква се това да стане малко преди 21 март, когато изтича мандатът на настоящата ЦИК.
Съгласно приетите текстове, предложенията за членове на ЦИК могат да се правят от неправителствени организации, чрез народни представители, както и от парламентарните групи. Предложения могат да отправят също партиите и коалициите, които имат избрани членове на Европейския парламент, но не са парламентарно представени.
Кандидатите ще бъдат изслушани в комисията по правни въпроси в открито заседание, излъчвано в реално време на интернет страницата на законодателния орган.
Парламентарната правна комисия отложи обсъждането на внесените от ГЕРБ промени в Изборния кодекс, които връщат стария модел на преференциално гласуване. На заседанието не присъстваха депутатите от БСП.
Председателят на комисията Данаил Кирилов обясни оттеглянето на точката с думите, че "било добре институционално да се изчака становището на президентската администрация".
В края на миналата работна седмица ГЕРБ подкрепи ДПС за вдигане на прага на преференцията. Последваха силно критични коментари, че се посяга на вече дадени права, критики от президента с намек за вето, а БСП обяви, че бойкотира работата на парламента. Затова в началото на тази седмица премиерът Бойко Борисов нареди старото положение да бъде върнато.
Данаил Кирилов и депутатите от ГЕРБ веднага внесоха предложение за промяна на все още невлезлите в сила промени в Изборния кодекс, но днес стана ясно, че ще се чака президентското решение.
Предстоят два коренно различни вида избори като технология, като мандати, като специфика, така че бе редно законодателят да вземе становище по въпроса за съотношението вътре при формиране на преференциалната тежест. Така председателят на правната..
Президентът Румен Радев обяви днес в Хасково, че ще реши дали да наложи вето на приетия изборен кодекс, когато документът стигне до президентството. „Категорично мнение ще има, когато дойде при мен законът, ще го разгледам подробно и тогава ще реша..
Управляващите продължават да продуцират правни абсурди и с днешното решение на парламентарната комисия по правни въпроси. Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова: „Нищо не коментирам, преди да изтекат поне няколко часа от последната им приумица. 26..
По време на празненствата след снощната историческа победа на "Пари Сен Жермен" за Шампионската лига се стигна до безредици и сблъсъци с полицията. Двама са загинали, а 559 са арестуваните във Франция на спонтанните тържества из цялата страна след..
Пеевски овладя и последната институция и си постави във витрината и трофея ДАНС. Това ще му разчисти пътя към премиерския пост, каза в интервю пред БНР Валентин Тончев от ДПС на Доган. В предаването "Неделя 150" той призна, че в тяхното ДПС е..
Катастрофа затвори един от изходите на Монтана. Две леки коли са се ударили. Дете е откарано в болницата. Колите летят със страшна скорост, разказа очевидец. Пътният инцидент е станал около 10.30 часа. На 2 километра от изхода на Монтана, в..
Горещи страсти дни преди Брюксел да ни каже готова ли е България да въведе еврото от 1 януари догодина. Властта е сигурна, че всеки ще спечели, но дали хората чуват и ѝ вярват. Еврото ли е разменната монета за политическа стабилност или ще..
Трябва да се преценят подходящият момент и подходящите мотиви за вот на недоверие . Това заяви пред БНР депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов, съпредседател на "Да, България", част от "Демократична България" и обясни: "Ако излезе положителен..
Папа Лъв XIV облече дарената му от премиерът Росен Желязков преди дни литургическа одежда с изображението на светите апостоли Петър и Павел и с българската роза. Папата се е появил с подарения омофор снощи по повод празника на Посещението на..
Протестът в сряда срещу влизането в еврозоната ще е още по-голям от този в събота – 31 май т. г., обеща един от организаторите - Страхил Ангелов, бивш депутат на БСП, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" той призова хората от..
„Аз не съм за еврото в този момент, и съм за провеждане на референдум. В момента това политическо натискане отвън озверява хората.“ Това каза..
"Изключително ми е трудно! Получавала съм заплахи. Това си е вид репресия - да си заключен и самата администрация да те репресира. Администрацията..
Интерактивна карта с всички пътни инциденти в страната разработи 18-годишният ученик Мартин Атанасов. "Черна писта" е постижение, което..