Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Modern Times Group продаде "Нова" на братя Домусчиеви

| обновено на 22.02.19 в 16:07
Георги и Кирил Домусчиеви
Снимка: БГНЕС

Шведската компания Modern Times Group (MTG) обяви официално на своя сайт, че е продала дела си от 95% в българската Nova Broadcasting Group, включваща "Нова тв", на компанията Advance Media Group, която е собственост на бизнесмените Кирил и Георги Домусчиеви.

Тобиас Гилениус от шведската компания потвърди пред „Хоризонт“ постигнатото споразумение за продажба на дела си от „Nova Broadcasting Group“. „Сделката ще бъде завършена, когато бъде получено необходимото одобрение от регулаторния орган. Очаква се това да се случи през второто тримесечие на тази година. Новите собственици на мажоритарния дял от медийната група са Кирил и Георги Домусчиеви“, каза той.

Пакетът от акции, закупен Advance Media Group, оценява 100% от компанията Nova Broadcasting Group на стойност 185 милиона евро. Сделката подлежи на регулаторно одобрение. MTG отбеляза, че продажбата ще доведе до нетна капиталова печалба от около 125,5 милиона евро.

"Нова" е един от двата водещи телевизионни оператори в България, наред с бТВ, който е собственост на CME, като разполага със седем телевизионни канала, както и допълнителен онлайн бизнес. Тя беше собственост на MTG от 2008-а година насам.

Снимка

Коментирайки продажбата, Йорген Мадсен Линдеман, президент и главен изпълнителен директор на MTG, заяви: "Тази сделка с Advance Media Group ще осигури непрекъснатото развитие на "Нова", чийто главен изпълнителен директор Дидие Щосел и неговият екип се превърнаха във водеща търговска медийна група в България. Бих искал да благодаря на всички, които направиха този устойчив успех възможен".

От MTG посочиха, че Advance Media Group е дъщерно дружество на компанията Advance Properties, която притежава 117 дружества в 23 държави. Фирмените компании на Advance Properties оперират в повече от 10 индустрии, включително фармацевтични продукти, корабоплаване, пристанищни операции, недвижими имоти и производство на електроенергия, като самата група е собственост на българските бизнесмени Кирил Домусчиев и Георги Домусчиев.

Преди време MTG се съгласи да продаде "Нова" нa чешката компания PPF Group, но в последствие се оттегли от сделката по-рано тази година. Продажбата бележи края на участието на компанията в телевизионната индустрия в Централна и Източна Европа, където допреди няколко години заемаше водеща роля.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Десетки пътници са блокирани на гръцкото пристанище Пирея

Десетки пътници са блокирани на гръцкото пристанище Пирея. Спряха фериботите поради силен вятър. Пристанищните власти забраниха временно движението на много фериботи от пристанищата Пирея, Рафина и Лаврио към островите в Егейско море. В някои райони вятърът е със сила 8-ма степен по скалата на Бофорт. Предупредиха също собствениците на яхти и..

публикувано на 19.09.25 в 17:34
Адриан Николов

Адриан Николов: Съвременният подход в образованието - съчетание между традиционните ценности с иновации

Колко е важно доброто образование и уважението към институцията "училище" - гост по темата в "Нощен Хоризонт " Адриан Николов, директор на столичното шесто основно училище "Граф Игнатиев" - един от най-младите директори в София. Николов разказа за своята педагогическа кариера, любовта към музиката и важността на образованието . Той  сподели как..

публикувано на 19.09.25 в 17:15

"Електрохолд" проверява надеждността на електроснабдяването в столичния квартал "Дружба"

За да се повиши надеждността на електроснабдяването и да се намали риска от прекъсване на тока в столичния квартал "Дружба", от "Електрохолд" са обследвали мрежата в района и са извършили някои подобрения, съобщиха от компанията за БНР. Заради ремонт се планира една част от квартала да остане без парно и топла вода през следващите три месеца..

публикувано на 19.09.25 в 17:14
Атанас Запрянов

МО ще предложи военни проекти за борба с дроновете да финансирани по механизма SAFE

Министерството на отбраната ще предложи военни проекти за борба с дроновете да финансирани по механизма на Европейския съюз — SAFE. Това заявява министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос от народния представител "Продължаваме промяната - Демократична България" Даниел Лорер. Отломки от ракета, която може да е използвана за..

публикувано на 19.09.25 в 17:06

Наложиха мярка "задържане под стража" на петима мъже за разпространение на наркотици в Плевен

Окръжният съд в Плевен наложи най-тежката мярка "задържане под стража" за петимата мъже от организираната престъпна група за разпространение на наркотици. Групата беше неутрализирана от ГДБОП и Областната дирекция на МВР при специализирана полицейска операция . В мотивите си съдът е посочил, че лицата са задържани за престъпления с висока..

публикувано на 19.09.25 в 16:54

"Топлофикация" обявила началната дата за 90-дневния ремонт в "Дружба" без избрани изпълнители

От столичната "Топлофикация" са обявили начална дата на неотложния 90-дневен ремонт със спиране на парното в "Дружба - 2", без да има избрани изпълнители на обществената поръчка, която е на стойност от близо 57 милиона лева.  Това показва справка в електронния регистър на обществените поръчки. За началото на следващата седмица е насрочено отваряне на..

публикувано на 19.09.25 в 16:28
Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен: Предлагаме пълна забрана за вноса на руски втечнен газ в ЕС

Пълна забрана за вноса на руски втечнен газ в ЕС е една от мерките, заложени в 19-ия санкционен пакет срещу Русия, обяви председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен.  В платформата "Х" върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас заяви, че целта е това да стане до 1-ви януари 2027-ма -  с една година по-рано от..

публикувано на 19.09.25 в 16:20