Вълната от ученически стачки за климата, която завладява Европа и света, е феномен. Общественото мнение в Европа за ученическия екопротест е разделено. Подкрепящите го се радват, че уж аполитичните младежи демонстрират гражданска активност. При това без да загърбят смартфоните си - напротив, организират се в социалните мрежи.
А критиците на младежкото движение за опазване на климата се възмущават, че децата не ходят на училище и дори не живеят природосъобразно, защото благодарение на услугите на нискобюджетните авиокомпании предпочитат за почивката си шумотевицата на мегаполисите пред идилията на селския туризъм.
„Трябва да се върнем много много години назад във времето, за да си спомним за тийнейджъри, които участват в политически мотивирана демонстрация“ каза пред БНР социологът проф. Клаус Хурелман, който изследва протестните движения в Европа. С него разговаря Весела Владкова.
- Не се случва често, деца да бягат от училище, за да се включат в политически протест. Това ново явление ли е проф. Хурелман?
- Наистина е ново явление, защото през последните близо 20 години младите хора бяха загърбили политиката, не проявяваха никакъв интерес към нея, което, разбира се, има и своето обяснение - икономическата криза накара всички първо да се погрижат за себе си, за своето лично оцеляване, и нямаха време за гражданска активност. Едва през напоследък отчитаме в изследванията си, че интересът на младежите към обществените теми расте, и то сериозно.
- Приличат ли демонстрациите на учениците на дифузния протест на „жълтите жилетки“ във Франция, който също се прехвърли в други държави? И защо младите хора не потърсиха младежките организации на традиционните партии като изразител и защитник на интересите им?
- Гражданската активност винаги първо се изразява в извънпарламентарната дейност. Затова децата са на улицата, а това наистина е рядкост! Протестът на учениците все още не е „яхнат“ от политиците, макар точно за тази тема да има традиционна партия - партията на Зелените. Те се въздържат от намеса, което е похвално. А дали в бъдеще ще се стигне до вливане на протестното движение в партийната система, е рано да се каже. Но ако децата искат да постигнат нещо, това е пътят.
Монотематиката на това движение ме кара да мисля, че има съществени различия в сравнение с „жълтите жилетки“. Защото „жълтите жилетки“ протестират по принцип, а учениците поставят съвсем конкретни искания само по една тема. Децата искат политиците да се заемат с опазването на климата. Протестните движения, като във Франция в момента, но и като „Пегида“ в Германия, наистина са дифузни и страдат от липса на конкретика.
И още една разлика - децата знаят, какво е решението. Те настояват политиците да работят, да се задействат, да гласуват закони, които да ограничат вредните емисии и глобалното затопляне. И тъй като тези искания са съвсем конкретни, няма да се изненадам, ако скоро поставят и срокове, в които тези искания трябва да бъдат изпълнени. …
- И все пак, проф. Хурелман - и „Жълтите жилетки“, и учениците нямат ясно изразени лидери, нямат платформа. Какво ни казва това за гражданското общество?
- Променят се инструментите на гражданското общество. Дигиталният свят, в който живеем, позволява на хората да вземат нещата в свои ръце - директно и без посредници. Младите са първопроходци - те са свикнали да общуват дигитално, да реагират на дадена тема директно и да се организират в социалните мрежи. Това е базисна демокрация. А опазването на климата е силно емоционална тема, която засяга всички.
- Като тема, която засяга всички ни, не е ли логична следваща стъпка движението на учениците да прерасне в политически субект проф. Хурелман?
- Иска ми се да е така. Според мен само в задълбочен и искрен разговор с политическите партии могат да се изпълнят исканията на учениците. Като основа за диалог поне в Германия мога да определя внесения тази седмица в Бундестага законопроект от министъра на околната среда за опазване на климата. Време е партиите да се занимаят със същността на този протест. За мен това е конструктивното следствие от този граждански протест.Великотърновският окръжен съд обяви ученически конкурс на тема "Гласът срещу насилието. Границите на вината“. Конкурсът цели да провокира младите хора да отговорят на въпросите какви са основните причини за насилието и тормоза в училище, да коментират къде се ражда насилието – в думите, в делата или в липсата на реакция, поясни Надежка..
Почти цялата площ на защитената местност "Алдомировското блато" е засегната от пожар и в резултат на инцидента е унищожена значителна част от растителността и местообитанията, намиращи се на територията на блатото. Това съобщават на сайта си от Министерството на околната среда и водите, предаде БТА. Изясняват причините за пожара край Алдомировското..
Преди години в частно училище първият ми урок по религия бе пред децата и родителите. Интересното е, че родителите накрая казаха, "ама то било интересно, колко би било добре, ако и ние знаехме това" . И тогава в главата ми изниква идеята, че апостолите на XX и XI век са нашите деца. Те са тези, които учат мама, тате, баба и дядо на..
Техеран вярва, че постигането на споразумение за ядрената програма на Иран е възможно и се надява Русия да играе важна роля в сделката. Това заяви иранският външен министър Абас Аракчи след среща с руския си колега Сергей Лавров в Москва. Външният министър на Иран Абас Арагчи подчерта в Москва, че Иран отчита сериозността на Съединените щати..
Общинската данъчна служба във Велико Търново отчете преизпълнение на събираемостта на всички местни данъци и такси. В общинския бюджет за миналата година от местните налози са постъпили близо 30,5 млн. лева. Най-голямо е постъплението от такса битови отпадъци, като за миналата година са събрани над 10 млн. лева, което е ръст с повече от 1,2 млн...
Километрична колона от автомобили се е образувала на АМ "Хемус", в посока Варна, непосредствено преди кръговото кръстовище, след което започва републиканският път. Движението се осъществява в две ленти, които преди кръстовището се вливат в една. Безпроблемен е трафикът през четирите тунела на магистралата, където движението все още е спряно за..
Преобразиха кръговото кръстовище на Новия център в Смолян. За направата му е използван символът на Канатицата, съобщи ландшафтният архитект Лора Гидимаркова, която участва в реализирането на проекта. Това е един от най-универсалните древни символи, въплътил в себе си енергията за безкрайност и вечен живот. Думата “Канатица” може да се..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му..
" Няма да има нужда от голяма обществена енергия. Политическата логика води към предсрочни избори следващата година след обявяване на влизането в..
"И при позитивно, и при негативно решение за еврозоната ще отидем на нови избори. Ще се търсят нови развръзки и нови мнозинства". Такава прогноза..