Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Клаус Хурелман: Вълната от ученически стачки за климата е ново явление

Вълната от ученически стачки за климата, която завладява Европа и света, е феномен. Общественото мнение в Европа за ученическия екопротест е разделено. Подкрепящите го се радват, че уж аполитичните младежи демонстрират гражданска активност. При това без да загърбят смартфоните си - напротив, организират се в социалните мрежи.

А критиците на младежкото движение за опазване на климата се възмущават, че децата не ходят на училище и дори не живеят природосъобразно, защото благодарение на услугите на нискобюджетните авиокомпании предпочитат за почивката си шумотевицата на мегаполисите пред идилията на селския туризъм.

„Трябва да се върнем много много години назад във времето, за да си спомним за тийнейджъри, които участват в политически мотивирана демонстрация“ каза пред БНР социологът проф. Клаус Хурелман, който изследва протестните движения в Европа. С него разговаря Весела Владкова.

- Не се случва често, деца да бягат от училище, за да се включат в политически протест. Това ново явление ли е проф. Хурелман?

- Наистина е ново явление, защото през последните близо 20 години младите хора бяха загърбили политиката, не проявяваха никакъв интерес към нея, което, разбира се, има и своето обяснение - икономическата криза накара всички първо да се погрижат за себе си, за своето лично оцеляване, и нямаха време за гражданска активност. Едва през напоследък отчитаме в изследванията си, че интересът на младежите към обществените теми расте, и то сериозно.

- Приличат ли демонстрациите на учениците на дифузния протест на „жълтите жилетки“ във Франция, който също се прехвърли в други държави? И защо младите хора не потърсиха младежките организации на традиционните партии като изразител и защитник на интересите им?

- Гражданската активност винаги първо се изразява в извънпарламентарната дейност. Затова децата са на улицата, а това наистина е рядкост! Протестът на учениците все още не е „яхнат“ от политиците, макар точно за тази тема да има традиционна партия - партията на Зелените. Те се въздържат от намеса, което е похвално. А дали в бъдеще ще се стигне до вливане на протестното движение в партийната система, е рано да се каже. Но ако децата искат да постигнат нещо, това е пътят.

Монотематиката на това движение ме кара да мисля, че има съществени различия в сравнение с „жълтите жилетки“. Защото „жълтите жилетки“ протестират по принцип, а учениците поставят съвсем конкретни искания само по една тема. Децата искат политиците да се заемат с опазването на климата. Протестните движения, като във Франция в момента, но и като „Пегида“ в Германия, наистина са дифузни и страдат от липса на конкретика.

И още една разлика - децата знаят, какво е решението. Те настояват политиците да работят, да се задействат, да гласуват закони, които да ограничат вредните емисии и глобалното затопляне. И тъй като тези искания са съвсем конкретни, няма да се изненадам, ако скоро поставят и срокове, в които тези искания трябва да бъдат изпълнени. …

- И все пак, проф. Хурелман - и „Жълтите жилетки“, и учениците нямат ясно изразени лидери, нямат платформа. Какво ни казва това за гражданското общество?

- Променят се инструментите на гражданското общество. Дигиталният свят, в който живеем, позволява на хората да вземат нещата в свои ръце - директно и без посредници. Младите са първопроходци - те са свикнали да общуват дигитално, да реагират на дадена тема директно и да се организират в социалните мрежи. Това е базисна демокрация. А опазването на климата е силно емоционална тема, която засяга всички.

- Като тема, която засяга всички ни, не е ли логична следваща стъпка движението на учениците да прерасне в политически субект проф. Хурелман?

- Иска ми се да е така. Според мен само в задълбочен и искрен разговор с политическите партии могат да се изпълнят исканията на учениците. Като основа за диалог поне в Германия мога да определя внесения тази седмица в Бундестага законопроект от министъра на околната среда за опазване на климата. Време е партиите да се занимаят със същността на този протест. За мен това е конструктивното следствие от този граждански протест.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Плащането на пенсиите за месеца започва на 7 февруари

Плащането на пенсиите за месеца чрез пощенските станции започва на 7 февруари и ще продължи до 20, съобщават от Националния осигурителен институт. Преводите на сумите за февруарските пенсии по сметките на пенсионерите, които получават парите си по банков път, ще бъдат извършени на 7 февруари. Утре ще започне изплащането на обезщетенията за..

публикувано на 03.02.25 в 09:58

Испания с инициатива за повече жени инженери

"Жена инженер във всяко училище". Инициатива с това мото са предприели от Асоциацията на жените изследователи и технолози в Испания. Неравенството между броя на жените и мъжете, които се занимават с математика и точни науки е това, което е подтикнало членовете на организацията да вземат нещата в свои ръце. Според тях редица проучвания..

публикувано на 03.02.25 в 09:55
Пенка Георгиева

Пенка Георгиева: Има начин ботулиновият антидот да бъде внесен по поръчка на болници

Ботулиновият антидот не е регистриран официално в България. От години наред се борихме за нерегистрирани препарати да ги има по чл. 9 ал. 1 от Закона за лекарства. Да се осигуряват такива препарати и да се внасят по поръчка на лечебни заведения, каза Пенка Георгиева от пациентската организация "Заедно с теб" в интервю пред БНР. В..

публикувано на 03.02.25 в 09:49
Министърът на икономиката на Германия Роберт Хабек

Роберт Хабек предупреди САЩ да не започват търговска война, Европа ще предприеме ответни мерки

Министърът на икономиката на Германия Роберт Хабек предупреди Съединените щати да не се впускат в търговска война и заяви, че Европа ще предприеме ответни мерки, в случай, че Съединените щати приложат обявената от президента Доналд Тръмп мярка за налагане на мита за европейските стоки, подобни на тези, наложени върху вноса на продукти от Канада,..

публикувано на 03.02.25 в 09:24

Общинарите в Ловеч остават без председател поне до 13 февруари

На заседанието си миналия четвъртък Общинският съвет в Ловеч трябваше да избере нов председател, след като досегашният - Стефан Тихолов, подаде оставка.  Такъв обаче не беше избран заради липсата на кандидатури. Общинският съвет в Ловеч не избра нов председател За днес беше насрочено извънредно заседание за избор на председател. То обаче..

публикувано на 03.02.25 в 09:13

Назначават втори пазач заради безстопанствени животни край пътищата в Кюстендилско

Втори пазач се назначава от днес заради безстопанствените животни при пътната мрежа край Кюстендил и най-вече след фаталното ПТП с коне със загиналото 18-годишно момиче в участъка при с. Ябълково. Полски пазач беше назначен преди близо година, а от днес ще има и втори. Общината разполага и с автомобил, с който да се транспортират установени..

публикувано на 03.02.25 в 09:00

Изборните правила на поправителен: Възможните промени и техният ефект

Институтът за развитие на публичната среда (ИРПС) организира кръгла маса, озаглавена " Изборните правила на поправителен : възможните промени и техният ефект ". Ще бъдат обсъдени петте законопроекта за изменение и допълнение на Изборния кодекс. Дискусията ще има 4 основни посоки – преброителни центрове, активна регистрация,..

публикувано на 03.02.25 в 08:58