Домът на киното е домакин на втората среща от поредицата „От Стоунхендж до Банкси – големите мистерии в света на изкуството“.
Организатор е платформата „Съвременно изкуство и култура“ (Art and Culture Today), която цели да представя света на изкуството атрактивно за широката публика.
Създатели на проекта са двама изкуствоведи, за които науката, изкуството и културата са средство за вдъхновение, провокация и осмисляне на важни теми – Радослав Механджийски и Теодора Константинова.
Основният акцент в дискусията са мистериите в изкуството на Микеланджело Буонароти и художника Йоханес Вермѐер ван Делфт, обясни в интервю за предаването "Закуска на тревата" Радослав Механджийски.
"В Сътворението на света в Сикстинската капела изглежда той е закодирал нещо като тайно послание в драперията зад образа на Бог. Послание, което е свързано с анатомичното представяне на мозъка и оттам разказът ни повежда към неговия интерес към науката и противопоставянето на църквата и науката в този период. При Вермеер историята също е безкрайно любопитна, защото съмнението е, че неговия перфекционизъм в създаването на образи е подпомаган от технически съоръжения, от технически способи."
В рамките на дискусията се разменят мнения за културната стойност на мистериите в изкуството.
"Например, ако говорим за Стоунхендж, голямата мистерия там е как е било възможно хора, които ние възприемаме за сравнително примитивни като еволюция, да успяват да пренасят, въобще да боравят с толкова големи, монолитни камъни и да построят структура, която е свързана с някакъв тип светилищни функции", коментира Радослав Механджийски.
Влиянието на Фройд в историята на изкуството е най-вече свързано с появата на сюрреализма, изтъкна изкуствоведът.
"Сюрреалистите се вдъхновяват от Фройд, защото той за пръв път посочва, че в нашите сънища, в нашето подсъзнание всички тези ирационални странни, на пръв поглед несвързани преживявания, които имаме докато спим, да кажем, всъщност са нещо като кодирани послания, които при определена техника могат да бъдат разчетени."
Сюрреалистите се вдъхновяват от тази идея и затова в техните картини – например при Салвадор Дали, има различни обекти, които са очевидно нереалистични, те не съществуват, няма такива – обясни Механджийски.
"Има комбинация от обекти, която е абсурдна, парадоксална. И причината е, че те се опитват да дадат глас на подсъзнанието, да видят какъв тип разкази това може да създаде в тази една такава приказна, съновна атмосфера", уточни Радослав Механджийски.
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..
Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..