Стандартните формати на "Рацио" са по-скоро презентация или дискусия. Идеята е този път да подходим по-експериментално и към тези два елемента да се добави предизвикателство към сетивата - обясни в предаването "Хоризонт до обед" Петко Желязов от „Рацио“. Идеята е да накараме участниците да почувстват телесно какво е да обитаваш тяло, което живее в слепота, допълни той.
За десет минути участниците ще се потопят в пълна тъмнина
Събитието е насочено основно към зрящите хора, но в този разговор целта е и самите слепи хора да опишат тяхната реалност, уточни Желязов.
„Като в рамките на разговора за десетина минути ние ще се опитаме тотално да изключим осветлението. Имам предвид всякакви форми на отражение, малки светлинки, за телефони да не говорим изобщо. Целта е да постигнем реално пълна тъмнина, за да могат хората да усетят изострянето на останалите си сетива и да се потопят напълно в света на слепите.“
За да се случи това, организаторите са открили точното място – тематичния ресторант „Tenebris“, който предлага вечеря на тъмно и е първият тъмен ресторант у нас. „Идеята тук е очевидна – хората да вкусват храната, бивайки лишени от всякакви други сетива и най-вече да се опитат да проведат разговор, в който не виждат очите на събеседника си“, описва мястото Петко Желязов.
Екипът на ресторанта е технически подготвен да угаси осветлението до степен, в която се имитира пълна слепота, както и да гарантира безопасността на гостите в този тъмен сегмент.
Обичайно мислим за незрящите в крайности - безпомощни хора или герои
Една от целите на събитието е да се адресират някои предразсъдъци и неясноти относно слепите, подчерта Желязов.
„Сега, когато мислим за слепи хора, ние обикновено мислим по два различни начина – в единия случай ги представяме като безпомощни хора, които се нуждаят от нашата помощ, а в другата крайност мислим за тях като супергероя на Marvel Daredevil, който, при все, че е сляп, вижда дъжда със сетивата си, надушва от километри и прочее. Това са едни митологеми, които ще се опитаме да оборим или поне да поговорим за тях. Със сигурност това съществува като явление и феномен – компенсаторните сетива, но тук не можем да говорим за екстрасензорни възприятия.“
В рамките на "Рацио" на тъмно" ще стане дума за различните степени на слепота. Офталмологът Калина Илиева ще разкаже как работи окото и какво е характерно за различните степени на липса на зрение. Ще се включи и Елиза Петрова, преподавател в училището „Луи Брайл“. Предвиждат се и демонстрации на технологични приложения, които помагат на незрящите.
Цялото интервю е в звуковия файл.
"Властта в Украйна се опитва да овладее кризата, но с оставките на един-двама министри няма да реши проблема", предупреждават от Центъра за противодействие на корупцията в Киев. Украйна се намира в един от най-трудните моменти в своята история, констатира в петък вечерта президентът Володимир Зеленски . Изтъркана фраза, но удачна за момента –..
Съгласно мирния план на президента Тръмп (в сегашния му вариант, който търпи промени според самите американци) санкциите срещу Руската федерация ще бъдат отменени "на етапи" и според спецификата на отделните случаи. При това положение докато Кремъл и Киев се произнесат окончателно по плана ( Путин го одобри снощи само като основа за преговори)..
Тревожни данни за насилието над жени. Български фонд за жените започва кампания "Грижа на всяка цена" и организира голяма конференция по темата. "Неслучайно решихме да кръстим нашата кампания "Грижа на всяка цена". Тоба подчерта пред БНР директор "Комуникации и кампании" в организацията Рая Раева : " Проблемът с домашното насилие и..
Днес се открива първият на Балканите Музей на ютията . Колекцията от ютии е дарена на музея от покойния художник Димитър Добрев . "Въпреки че причината за това събитие вече не е между нас, аз знам, че през цялото време той бдеше и помагаше, направляваше ни, за да се изпълни и една негова мечта, защото, освен че човекът е събирал наистина над..
Отново най-търсени от работодателите са строителите . Камарата на строителите започва кампания за завръщане на работещите в бранша от чужбина отново у нас. "Има недостиг на строители" . Това отбеляза пред БНР инж. Любомир Качамаков , заместник-председател на Камарата на строителите в България (КСБ): "След няколко изключително тежки години,..
"Определено считам, че пилотската професия е една изключително привлекателна професия" . Това коментира пред БНР главният секретар на Асоциацията на българските авиокомпании, инструктор и изпитващ на Airbus 320 капитан Йовко Йоцев : "В крайна сметка това доколко тя е привлекателна за даден субект, зависи от неговата мотивация, така че определено..
"Самият бюджет има огромни проблеми" . Това каза пред БНР Стоян Панчев , икономист, политически анализатор и изпълнителен директор на Експертния клуб за икономика и политика: "Според мен основният проблем е този, който в някаква степен не е разписан в документите, които представляват проектобюджета, а именно - дефицитът. Характеристиките на..
Борбата е кой да контролира администрацията! Новата структура на Столичната община ще се обсъжда в комисии Така архитект Васил Василев,..
В професионалната общност на юристите има едно разбиране за това, че системата е подчинена. За съжаление професионалната общност няма енергията и..
Документът за мирното споразумение за спиране на войната в Украйна няма да бъде подписан в настоящата редакция, сподели в интервю пред БНР доц...