Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Унгария засилва кампанията си срещу ЕС

Виктор Орбан
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Унгарското правителство засилва кампанията срещу ръководството на Европейския съюз и повтори обвиненията към Брюксел, че работи в подкрепа на масовата миграция към Стария континент, предаде АП.

Говорителят на кабинета Золтан Ковач заяви днес, че гражданите ще получат писмо от премиера Виктор Орбан с обяснения за имиграционните усилия на ЕС, на които Будапеща се противопоставя.

Лидери на ЕС и европейски политици, сред които германската канцлерка Ангела Меркел, отхвърлиха унгарската кампания, която бе започната миналата седмица с билбордове и телевизионни и печатни реклами.

Офисът на ЕК в Будапеща публикува детайлно опровержение на твърденията на Орбан и отрече да е намалявана финансовата помощ за страните, които не искат да приемат имигранти.

Поредната информационна кампания на Унгария е насочена в частност срещу председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и финансиста милиардер Джордж Сорос. Властите в страната обвиняват двамата, че прокарват план за миграция, който застрашава сигурността на Унгария.

Според кабинета в Будапеща Юнкер и Сорос - отдавнашен враг на Орбан, искат да наложат задължителни квоти за разселването на бежанци, да отслабят правата на страните членки да защитават границите си и да облекчат бежанците, които имат мигрантски визи.

Говорителят на Еврокомисията Маргаритис Схинас опроверга твърденията, като ги нарече „фалшиви новини“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Виктор Орбан

ЕК отрече да има конфликт между Юнкер и Орбан

Говорителят на ЕК Маргаритис Схинас отрече да има персонален конфликт между председателя на Комисията Жан-Клод Юнкер и унгарския премиер Виктор Орбан. Унгарското правителство започна поредна информационна кампания, насочена срещу Юнкер и милиардера..

обновено на 20.02.19 в 16:36
ВИЖТЕ ОЩЕ

Прокуратурата разследва убийството на куче в столичен квартал

Софийска районна прокуратура образува досъдебно производство за проявена жестокост към куче чрез прегазване. Тежкото криминално деяние е докладвано в преписка на служители на Трето полицейско управление в столицата. По информация на органите на..

публикувано на 11.11.25 в 10:02

Проливни дъждове в Гърция, наводнение на о-в Лесбос

Пътна полиция в Гърция предупреждава за наводнени пътни участъци. Лошото време продължава и днес. Проливни дъждове, които продължават и днес, засегнаха голяма част от страната. Те са придружени със силни ветрове, на места падна и градушка...

публикувано на 11.11.25 в 09:56

ЕП и Съветът на ЕС се споразумяха за облекчаване на правилата на Общата селскостопанска политика

Европейският парламент и Съветът на ЕС постигнаха предварително споразумение за облекчаване на правилата за Общата селскостопанска политика. Очаква се мерките да влязат в сила от 1 януари. Основната цел на реформата е да се намалят..

публикувано на 11.11.25 в 09:47

Гърция: Фермерски протести заради неизплатени субсидии

Гръцките фермери започват протести днес в цялата страна за неизплатени субсидии и обезщетения. Фермери от Крит пътуват с фериботи към Атина, за да участват в голяма протестна демонстрация. За подкрепа към тях се присъединяват и от други аграрни..

публикувано на 11.11.25 в 09:43
Храм

Вярващи от цялата страна на литургия за празника на Св. Мина в Кюстендил

На 11 ноември православната църква почита Свети Мина - закрилник на семейството. Той е покровител на семейството, закрилник на хората, поели на дълъг път, пазител на бездомните и сираците, на народните лечители и знахари. Закриля жените и им помага да..

публикувано на 11.11.25 в 09:21
Георги Проданов

Георги Проданов: Стресът около бюджета е заради недоверието в правителството

Ключовият проблем около предложението и дебата за бюджета за следващата година е свързан с доверието в управлението, доверието в коалицията - оттам на практика идват всички съмнения . Това мнение изказа пред БНР политологът Георги Проданов...

публикувано на 11.11.25 в 09:14

Комисията за прякото участие на гражданите с изнесено заседание в Перник за детското насилие

Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество в Народното събрание ще проведе днес изнесено заседание в Перник, посветено на темата за детското насилие. След организираната през септември..

публикувано на 11.11.25 в 08:03