Психично болен мъж от квартал „Банишора“ преспа в ареста, след като часове наред органите на реда не успяха да го заведат в болнично заведение. За БНР Катя Сунгарска, пиар на „Спешната помощ“ в София, сподели че има над 200 подобни случаи само от началото на годината.
Причината е липсата на свободни легла в психиатричните заведения и в психиатричните отделения.
„Защо има толкова сериозен наплив и толкова са пълни тези болници, няма как кажа. Но нашата статистика казва следното - от първи януари 2019 година, до 25 февруари 2019 година - 56 дни, ние сме имали 280 отказа от психиатрични легла от всичките лечебни заведения и отделенията в болниците, които имат такива отделения. В това време ние сме обслужили 192-ма психично болни пациенти, които са се нуждаели от медицинска намеса“, каза Сунгарска.
На всяко 12-часово дежурство има поне по няколко такива пациенти. Проблем е, че психиатричното лечение е много специфично и, когато спешните медици не могат да оставят такъв пациент “това е блокиране на една, на втора линейка по три, по четири, по пет часа“ и то при тежкия дефицит на кадри в звеното, допълни тя.
„Наистина е драма, защото в този момент някой, който е в истински реално животозастрашаващо състояние, не може да получи нужната помощ“.
От Министерството на здравеопазването изпратиха до предаването „Нещо повече“ писмен отговор, в който обясняват, че всички лечебни заведения са длъжни да имат 10% от общия брой на леглата си за прием на спешни пациенти, в това число и психиатрични.
„Не зная защо толкова бързо и толкова много се запълват тези легла. Може би си помислим и да си отговорим на въпросите, свързани с психичното ни здраве, с емоционалния ни статус, с начина, по който живеем, със стреса, с който се сблъскваме“, каза Катя Сунгарска.
Д-р Емил Грашнов - директор на Центъра за психично здраве на София-област и председател на Дружеството на психиатрите в България е категоричен, че не става въпрос за отказ на болниците да се занимават с психично болните пациенти:
„Това им е работата! Общо взето колегите, които работят в психиатричните лечебни заведения на територията на град София са отговорни и, при наличието на свободни легла, пациентите биват приемани“.
Лечението на психично болните често изисква прием за продължителен период от време, допълни Грашнов. През годините обаче леглата за такива пациенти неколкократно са били редуцирани.
„Имаше един период, в който бяха намалени доста психиатричните легла както за територията на цялата страна, така и на територията на София. Когато аз започнах работа в Курило, там бяха 350-400 легла, а в момента те са намалени до 150-200“.
„В Центъра за психично здраве на Сточна гара използваемостта на леглата е 85%. Това, на обикновени език, означава, че на моменти имаме 5-6-7 свободни легла, а на моменти вкарваме кушетки в коридора, за да приемаме пациенти, които не можем да върнем. В момента са счупени кушетките и няма вече как да приемаме такива, когато са запълнени леглата“.
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
Иран няма да се откаже от ядрената си програма. Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад, анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..
Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..
България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..
" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ". Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ. София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..