Проектът „1+1 Арт сцена Германия“ на Гьоте институт представя най-актуалното от съвременното изкуство в Германия и от творчеството на български художници, живеещи там. До края на месеца столичани и гости на града ще могат да разгледат втората подред съвместна изложба на български художник и артист от Германия, която носи заглавието „Пространството помежду ни“. Две от художничките пристигнаха вчера в София от Берлин за предстоящото откриване на своята експозиция.
Изложбата „Пространството помежду ни“ е част от започналата миналата година кампания на Гьоте институт, която представя пред родната публика интересни колаборации между български и немски артисти. Новата експозиция акцентира върху пресечните точки в артистичните практики на Марта Джурина и немкинята Лиза Петерс - млади и вдъхновени художнички, които творят в различни сфери.
И докато Марта се занимава с живопис чрез средствата на аналоговата фотография, то Лиза е насочена повече към видеото и скулптурата. Двете жени, за които детското увлечение по изкуството и рисуването днес се е превърнало в професия, се запознават преди години в Университета по изкуства в Берлин. Акцентът в съвместната им изложбата пада върху времето и дистанцията между различните пространства, разказва Марта Джурина.
„Темите, които ще бъдат показани в тази изложба, имат една носталгична нотка. От мен ще бъде показана една доста голяма фотография - 3,5 м висока и 1,8 м широка. Лиза ще покаже две видеа и един фотографски проект“, каза Джурина в предаването „12+3“ на програма „Хоризонт“.
Пътуването и движението са сред основни теми, които присъстват в творчеството на двете художнички.
Лиза Петерс допълва: „Въпреки че използваме различни методи на работа, наблюдаваме и изследваме еднакво съдържание и сходни явления. Всяка от нас допринася със своя различен поглед към ситуацията“.
За Марта фотографията не е просто метод, с който да заснеме реалността извън обектива на камерата, но по думите ѝ това е едно огромно поле за експериментиране. В своето творчество тя използва светлината не само като сюжет, но и като инструмент с който рисува.
Лиза се занимава предимно с видео и саунд арт. Проектите ѝ са вдъхновени от действителни житейски истории. В обект на своето изследване превръща непознати хора и обичайни ежедневни ситуации. Във филмите си запечатва фините движения, жестовете и лицата на своите герои:
Марта Джурина и Лиза Петерс очакват, че ще предадат емоциите си на българската публика чрез своите творби. Съвместната им изложба ще бъде официално открита утре в 18:30 часа в Гьоте институт, а експозицията ще остане там до 29 март.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..
" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи -..